Wpis z mikrobloga

Jak wygląda sytuacja z L4 przy umowie o pracę + umowie zleceniu? Przy zleceniu nie odprowadzam składki chorobowej, ale trochę się obawiam, że biorąc L4 tylko na UoP (co wydawało mi się logiczne) może mnie ścignąć ZUS, że niby pracowałem w tym samym czasie na zleceniu (nie pracowałem). Scenariusz sci-fi i nikomu się w to nie będzie chciało bawić czy mogą się kontaktować z pracodawcą od zlecenia i wszczynać jakieś postępowania wyjaśniające?

#pytanie #pracbaza #praca #prawo #l4 #zwolnienielekarskie
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@Sayiv: Chodzi mi o to, czy ZUS nie będzie się kontaktował z moim pracodawcą od umowy zlecenia, żeby sprawdzić, że przypadkiem nie pracowałem w czasie, kiedy byłem na L4
  • Odpowiedz
  • 0
@nairoht: pracodawca z UZ odprowadzi składki za cały miesiąc (bez chorobowej), ale moja specyfika pracy na zleceniu jest taka, że pracuję kilka/kilkanaście godzin w miesiącu w poszczególne dni, umowa nie specyfikuje w jakie, po prostu mam stawkę godzinową i tyle
  • Odpowiedz
@Diakrytyczny: skoro nie pracowałeś, to w czym problem. ZUS zawsze może się p-------c, ale nie musi. Ja za niedługo też planuję walnąć l4 permanentne i spodziewam się, że mogą się przysrac, ale nie planuje w tym czasu wyjazdów tylko grzeczne leżenie plackiem do góry
  • Odpowiedz
  • 1
@Ferrel: @nairoht @Sayiv No i myliliście się, dostałem informację z ZUS, z której wynika, że przy niezdolności do pracy lekarz powinien wystawić zwolnienie lekarskie zarówno na UoP, jak i na UZ, z której składki na ubezpieczenie chorobowe nie są odprowadzane. W innym przypadku zostanie wszczęte postępowanie wyjaśniające.
  • Odpowiedz