Wpis z mikrobloga

Prawdziwe ludzkie dramaty, a nie jakies bimbardowania domow albo ze kochajacy maz zginal na froncie
Obowiązkowo z jakimś podejrzanym translatorem.
Ja to się cieszę, jak widzę w sklepie ukrainkę, mają śmieszny akcent, nie stoją z naburmuszoną miną i zwykle są ładniejsze

#ukraina #rosja #wojna
robertkk - Prawdziwe ludzkie dramaty, a nie jakies bimbardowania domow albo ze kochaj...

źródło: IMG_20240904_144148

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@robertkk: Robactwo boli, że uczciwy i pracujący człowiek, próbuje ułożyć sobie życie u sąsiada samemu mając barbarzyńską wojnę w ojczyźnie, z której musiał uciekać.
  • Odpowiedz
  • 1
@robertkk Nie pozwól, by emocje przysłoniły ci rozum. Typ mówi z perspektywy uczestnika gospodarki, dla którego napływ imigrantów oznacza wzrost cen mieszkań, większą konkurencję w pracy i biznesie oraz wzrost przestępczości I spadek spójności społecznej. Masowa imigracja bez względu na pochodzenie oplaca się tylko kapitałowi oraz samym imigrantom (zazwycza)
  • Odpowiedz
@wwkbt: Raczej z perspektywy beneficjenta socjału lub quasisocjału - normalny uczestnik gospodarki zyskuje na imigracji pracowników do tejże gospodarki z powodu skoku konsumpcji, czyli popytu na wszelkie usługi i produkty (a każdy coś produkuje).

Poprawka: każdy coś produkuje, poza kąfiątkami które siedzą na rencie (swojej lub rodziców), ewentualnie w polityce. Ale jeżeli nosiciel się będzie słuchał pasożytów to źle skończy.
  • Odpowiedz
@wwkbt: nie imigracja zniszczyła, a austerity. Wytłumacz mi orle, jak ta sama imigracja zwiększyła ekonomię USA zwiększa się dwa razy szybciej niż w UE. Podpowiedź: sprawdź politykę fiskalną ksenofobie jeden najpierw, to przynajmniej przestaniesz być nieukiem.
  • Odpowiedz
  • 1
@magic_johnson skoro powołujesz się na takie socjaldemokratyczne hasła jak "austerity", wypadałoby spodziewać się, że masz jakąś tam minimalną świadomość klasową i zauważyć, że imigracja pozwala dorabiać się przede wszystkim właścicielom większych przedsiębiorstw, wszelkiej maści posiadaczom i biznesowi, który ma możliwości skalowania swojej działalności. Mogłeś chociaż wskazać wady systemu podatkowego, który doprowadza do wzrostu nierówności w większości rozwiniętych krajów.

Jestem antyglobalistą a nie ksenofobem
  • Odpowiedz
  • 1
@wwkbt Nie wymagaj racjonalnego myślenia od wykopków zainfekowanych neoliberalizmem. Zyski przedsiębiorców i wzrost PKB nie zawsze wiąże się z poprawą jakości życia pracowników etatowych.

Na pracy Ukraińców zyskują przedsiębiorcy, którzy mogą więcej eksportować i mniej płacić pracownikom oraz właściciele nieruchomości.

Szary uczestnik gospodarki odczuje to co najwyżej na tańszym o 2zł obiedzie w restauracji, czy rachunku w uberze.
  • Odpowiedz
  • 2
@Dlkvv Zwłaszcza, że biznesy zatrudniają imigrantów nie dlatego, żeby obniżyć mi ceny, a po to żeby zwiększyć marże.

Jeszcze nigdy nie słyszałem, żeby obiad staniał gdzieś dwa złote ( ͡º ͜ʖ͡º)

Jeszcze nabralbym bym się na te bajki, gdybym sam nie był przedsiębiorcą
  • Odpowiedz
  • 1
@wwkbt Na siłę szukałem argumentów ZA imigracją. Bardziej mi chodziło o pokazanie tego wpływu pracy imigrantów na ceny w restauracji.

Oczywiście masz rację, przy dobrej koniunkturze te 2zł przedsiębiorca wrzuci sobie do marży, a nie obniży ceny usług.

Kolejne zagrożenie to przybycie Ukraińców z walizkami pieniędzy, zarobionymi często nielegalnie. Myślisz, że ceny usług i nieruchomości nagle nie wzrosną, jak to miało miejsce np. w Pradze, czy Londynie, które upodobali sobie rosyjscy
  • Odpowiedz