Wpis z mikrobloga

Mgławica Orzeł (M16) ze słynnymi Filarami Stworzenia z mojego teleskopu (ʘʘ)
Jest to jedno z miejsc, w których rodzą się nowe gwiazdy. Gaz i pył w tych słupach zapada się pod wpływem grawitacji i z takiej zagęszczonej materii tworzą się nowe układy planetarne.

Filary są odległe od nas o około 6500 lat świetlnych, a ich wymiary to 4-5 lat świetlnych, czyli mniej więcej odległość dzieląca Słońce do najbliższej gwiazdy czyli Proximy Centauri.

Teleskop Sky Watcher 150/750
Kamera ZWO ASI 585 MC z filtrem UV/IR cut
Stack 400 zdjęć po 10 sekund ekspozycji.

#astronomia #astrofoto #astrofotografia #kosmos #chwalesie #ciekawostki
Antybristler - Mgławica Orzeł (M16) ze słynnymi Filarami Stworzenia z mojego teleskop...

źródło: m16tt3

Pobierz
  • 24
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1
@5da4266d3de6dbaf425a2d4fc16225d0: chciałem zachować proporcję, oryginalne zdjęcie chyba każdy kojarzy :D

@omnitreks teleskopy amatorskie działają tak samo jak profesjonalne, tylko są mniejsze. No i właśnie w celach naukowych używa się kamer mono, bo są 4 razy czulsze. Ale nawet z taką kamerą można łącząc ekspozycje z różnych filtrów uzyskać kolorowe zdjęcie.
  • Odpowiedz
  • 1
Z drugiej strony ile potrzebujesz czasu na obróbkę takich zdjęć? Czy to kwestia "dwóch kliknięć"?


@omnitreks: mi to zajmuje kilka minut, ale są ludzie, którzy dopieszczają swoje zdjęcia godzinami. No i mój materiał nie jest najwyższej jakości, więc jakoś specjalnie się nie staram. Dla mnie wystarczy efekt, który jest OK, może kiedyś nabiorę trochę umiejętności to też inaczej zacznę podchodzić ;)
  • Odpowiedz