Wpis z mikrobloga

Mirki, od długiego czasu, męczy mnie problem ze snem, nigdy nie miałem zbyt głębokiego snu, lata z-------o małżeństwa i ogrom stresu tylko dołożył do pieca, aktualnie wygląda to jak na obrazku.
W zasadzie męczę się permanentnym zmęczeniem, trudno mi przybrać na masie, chyba że chodzi o tłuszcz na brzuchu, to zawsze. Łatwo choruję, wystarcza 3 dni z rzędu takiego snu i jest kaplica.
Może ktoś z was miał problemu ze snem i może wskazać drogę którą powinienem obrać?
Sam zauważam że kawa to zło, podobnie jak alko np p--o, więc kawę ograniczam do jedej dziennie, p--o to żaden problem bo pijam od dzwona.

#zdrowie #medycyna #psychologia
Pan_Slon - Mirki, od długiego czasu, męczy mnie problem ze snem, nigdy nie miałem zby...

źródło: IMG_8004

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Pan_Slon @Tryt_on dobrze napisał. Przejdź się do lekarza. Jeśli problem trwa od dłuższego czasu i znacząco wpływa na Twoje funkcjonowanie, to nie ma sensu zwlekać. Na początek lekarz pierwszego kontaktu, później możesz umówić się do psychiatry (nie wymaga skierowania, terminy bywają długie). I nie obawiaj się, tabletki nasenne to nie są psychotropy. Są też takie, które nie uzależniają.

Zdrówka życzę i współczuję, bo znam ten problem z autopsji.
  • Odpowiedz
@Pan_Slon: problemów może być wiele więc ciężko wróżyć z fusów.

Jak u Ciebie wygląda:
- dieta, co i ile kalorii zjadasz, kiedy ostatni posiłek?
- jak wygląda aktywność fizyczna? Ile i kiedy?
- czy chodzisz spać regularnie? Czy używasz ekranów przed snem?
- czy cos suplementujesz?
  • Odpowiedz
  • 0
@Pan_Slon
Mi pomogła wymiana materaca. Miałem za twardy, całą noc się wierciłem, a rano wstawałem zmęczony. Jak śpisz w hotelach, to też masz kiepski sen?
  • Odpowiedz
  • 0
Jak u Ciebie wygląda:

- dieta, co i ile kalorii zjadasz, kiedy ostatni posiłek?

- jak wygląda aktywność fizyczna? Ile i kiedy?

- czy chodzisz spać regularnie? Czy używasz ekranów przed snem?

- czy cos suplementujesz?


@
  • Odpowiedz
@Pan_Slon: jak kalorie sa zbyt nisko to naturalne, ze sen jest gorszej jakosci! w szczegolnosci, ze jestes atkywny ficzynie.
Telefon w lozko - najgorszy pomysl, ogranicz ekarny do minimum, ostatni poislek jak najdalej od pojscia do lozka, co do suplementow - widze, ze jest kreatyna - to mozna codziennie! a co do witamin - to muliwitaminy to najgorsze co mozna brac, zazwyczaj zlej jakosci, w dziwncyh dawkach - jak chcesz
  • Odpowiedz
@Klynt_Wschodniodrzewny: z zegrakami czu uzradzeniami co mierza jakosc snu jest tak, ze sa dobre jezeli nie powornujesz ich z innymi ludzi ale sparwdzasz wyniki na sobie i mierzysz co dziala - suplement, zmiana nawykow itp. - czy one sa idealnie maiordajne - oczywiscie nie - ale we wlasnym zakresie, mozna sporo z tego odczytac i sie nauczyc
  • Odpowiedz
trening siłowy, dość duzo chodzenia, troche roweru


@Pan_Slon: o jakiej porze trening? Jeśli trenujesz późnym popołudniem / wieczorem, to może to też mieć wpływ na twój sen.
Śpisz sam czy z partnerką? Jeśli z partnerką, to czy próbowałeś spać sam?
Jak u ciebie z regularnością snu? Czy chodzisz spać regularnie o tej samej porze i o tej samej porze wstajesz?
Czy w nocy jest ci zbyt zimno / zbyt gorąco i czy próbowałeś coś z
  • Odpowiedz
@Pan_Slon to ja dodam do tego, co niebieskie paski napisały.
Idź do psychologa, niech pomoże się uporać ze stresem z małżeństwa, ogranicz ekrany przed snem, zbadaj anemię, wit D. Są też jakieś herbaty ziołowe typu melisa, magnez jest ważny, więc oprócz suplementacji dobra woda mineralna.
Jeśli to nie pomoże, to lekarz.
  • Odpowiedz
  • 0
@asique: stres z małżeństwa w zasadzie ogarnięty, jestem po rozwodzie, znalazłem sobie ciekawą osóbkę, faktory małżeńskiej gehenny ustąpiły. Większość rzeczy stosuje tj witaminy, magnez, staram się ograniczyć telefon przed snem. Dziś mimo tego że uwaliły mnie komary i wysokiej temperatury, sen był dużo lepszy choć krótki bo 7h
  • Odpowiedz
  • 0
@bungaBunga: trening z rana, zwykle pomiędzy 6 a 8 rano, rower w weekendy. Śpię sam, mieszkam sam, aktualnie temperatura wysoka też uprzykrza sen. Jak pisałem sen mam płytki, największy problem to żeby przespać odpowiednią ilość czasu w odpowiednich fazach. Często samo zasiniecie jest problemem np przez hmm overthinking czy pobudzenie wynikające ze zbytniego zmęczenia.
Do snu układam się w miarę regularnie ok 23, budzę się pomiędzy 5 a 7

O
  • Odpowiedz
Jak pisałem sen mam płytki, największy problem to żeby przespać odpowiednią ilość czasu w odpowiednich fazach.


@Pan_Slon: Jeśli uważasz to za problem, to próbowałbym na twoim miejscu zweryfikować to jakimś drugim pomiarem - generalnie to pomiar faz snu z zegarka jest dość kontrowersyjny, z kilku powodów. Jeden problem to dokładność samego pomiaru, drugi problem to definicja samych faz snu - większość producentów opiera się o prace sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, które są teraz podważane. Z tego co pamiętam, to w tym odcinku podcastu jest o tym mowa (nie ma niestety dokładnego markera czasowego): https://performpodcast.com/how-to-enhance-performance-with-better-sleep/

Często samo zasiniecie jest problemem np przez hmm overthinking czy pobudzenie wynikające ze zbytniego
  • Odpowiedz
  • 0
Nawet zakładając, że zaśniesz od razu, to dalej masz 6-8 godzin snu - to po prostu za mało, przy 6h po prostu będziesz zmęczony.


@bungaBunga: to własnie clue mojego problemu, zegarki, fazy itd to tylko jakiś sposób potwierdzenia tego co ma miejsce, zmeczenie, brak regeneracji, utrata wagi, odkładający się tłuszczyk na brzuchu wydaje się być efektem krótkiego snu
  • Odpowiedz