Wpis z mikrobloga

@univac-ng a czemu lepiej? Zmniejszając wysokość raty masz więcej oszczędności na miesiac więc możesz co miesiąc nadpłacać swój kapitał czyli zmniejszać wysokość raty za każdą wpłata. Skutkuje to nie tylko spłaceniem mniejszej ilości odsetek ale de facto też skróci czas kredytowania bo spłacisz go szybciej siła rzeczy.
  • Odpowiedz
@bgucci: Porównaj sobie ile płacisz odsetek a ile kapitału w każdej racie - a następnie zestaw z ilością która została. Na stronach UOKIK masz też kalkulatory które policzą Ci ile zaoszczędzisz nadpłacając konkretną kwotę - można zestawić i zmniejszanie rat i skrócenia okresu kredytowania.
  • Odpowiedz
  • 495
@univac-ng: matematycznie jak skrócisz jest taniej niż jakbyś po prostu zmniejszył ratę i na tym pozostał.
ALE
Zmniejszenie raty daje ci na następny miesiąc oszczędność w postaci różnicy w wysokości rat. I teraz jeżeli np. w tym miesiącu nadpłacałeś 1k i rata zmniejszy ci się o np. 50zł to nadpłacając w przyszłym miesiącu 1050zł wyjdzie dokładnie to samo co skrócenie kredytu.

Jednocześnie zmniejszenie raty jest bezpieczniejsze, bo w przypadku jakiejś
  • Odpowiedz
@kegnar spoko już rozumiem, nie rozumiem tylko czemu jak np nadplacilem ostatnio, i w pierwszej racie po tej nadplacie pobrało np 700 zł na kapitał a już w kolejnej 450
  • Odpowiedz
@univac-ng: bez dokładnych danych ile masz zaciągnięte na jaki okres i na jaki procent ciężko ci przedstawić precyzyjną odpowiedź, ale ogólnie to proporcja kapitału do odsetek jest stała. Więc jeżeli twoja rata zostaje zmniejszona to w przyszłym miesiącu zapłacisz mniejszą ratę, ale też mniej będzie w niej kwotowo kapitału niż przed nadpłatą. To normalne.
  • Odpowiedz
@univac-ng: bo masz np. rozliczenia 10 kazdego miesiaca. Wiec odestki masz liczone od nastepnego dnia do dnia 9 kolejnego miesiaca. Jeśli nadpłate w wysokości 1000zł zrobisz np. 20 dnia miesiaca to na kapitał pojdzie Ci przykładowo 800zł a 200zł pojdzie na spłatę bieżących odsetek. Ale spokojnie, w kolejnej racie która będzie pobrana normlanie proporcje miedzy kapitałem a odestkami będą uwzględniały te 200 które zostały pobrane na poczet odestek.

Przykładowo: rata 1500zł
  • Odpowiedz
@bgucci: ja z różową nadpłacamy w taki sposób, że bierzemy największą ratę kredytu, jaką płaciliśmy minus aktualna rata i tę różnicę nadpłacamy co miesiąc.
  • Odpowiedz
@bgucci skrócenie czasu, jest kalkulator nadpłaty kredytu od ministerstwa.

@swinkapl skracając czas też zmniejszasz udział odsetek w racie, dlatego, że spłacasz ostatnią rate która jest praktycznie czysto kapitałowa to po pierwsze. Po drugie schodzi ci kapitał od którego liczone są odsetki.
  • Odpowiedz