Wpis z mikrobloga

Ciężko mi to pisać, ponieważ od dziecka byłem twardym ateistą z paru powodów. Zawsze byłem cholernie wrażliwy na krzywdę innych i dostrzegałem w tym świecie masę bólu i cierpienia i nigdy nie wierzyłem w kreacjonistyczny pogląd świata.
Od jakiegoś roku zainteresowałem się Biblią i zacząłem ją czytać oraz słuchać biblistów głownie teologicznych. Takim głownym przykladem na polskich YT jest Marcin Majewski.
Zawsze mnie odtrącało do religii to brak 'logiki' jednak ten brak logiki nie był spowodowany ułomnością naszej wiary, tylko raczej ułomnością ludzi którzy o tej religii mówili: katecheci, księża, zwykli ludzie oraz moi koledzi gimboateiści itd.
Takie kardynalne błędy logiczne które mowi sie o religii to:
-Biblia neguje ewolucje - nie, nie neguje.
-Religia szła na przeciw nauce - nie, a wręcz odwrotnie przyklad Kopernik.
-Wierzący to ludzie tępi i prości - nie, a wręcz odwrotnie Isaac Newton był w większości teologiem i biblistą, fundamentalnie wierzący, większość jego pracy to była praca o Biblii, z naszego rodzimego podwórka to Michał Heller- polecam wykładów na YT, świetny umysł.
Znalazlaby się masa innych przykładów odnośnie religii, ale nei w tym rzecz. Ważne to nie popadać w skrajność, czym jestem JA? 26 letnim pracownikiem IT, mającym działalnosc? Jestem zwykłym szaraczkiem i nigdy nie mógłbym się równać tak świetnym umysłom jak Newton, Lemaître i inni więc czemu miałbym się smiać z ludzi religijnych?
https://www.youtube.com/watch?v=5KRNldhg7KA
#biblia #religia #gimboateizm #kosciol #gownowpisparty #flenikkmini
flenik - Ciężko mi to pisać, ponieważ od dziecka byłem twardym ateistą z paru powodów...
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

-Biblia neguje ewolucje - nie, nie neguje.


@flenik: Czy ja wiem? Oczywiście Biblia jest tak wieloznaczna, że można zarówno dowolne zdanie jak i jego zaprzeczenie podeprzeć cytatem z Biblii, ale jak początek księgi rodzaju zgadza Ci się niby z teorią ewolucji? W Księdze Rodzaju człowiek stanowi zwieńczenie boskiego projektu stworzenia. Pomijając technikalia, ile to trwało i jak do tego konkretnie doszło, bo zawsze można powiedzieć, że stworzyciel tak zaprojektował chemię
  • Odpowiedz
@flenik: To, że część ludzi religijnych jest światłymi i wykształconymi ludźmi o szerokich horyzontach, nie zmienia faktu, że poszczególne religijne dogmaty, stwierdzenia i zasady są po prostu absurdalne. Np. to, że choć jest jeden Bóg, to jest go trzy, oraz że jedna z trzech "osób boskich" umarła i zmartwychwstała (choć dwie pozostałe nie umarły i nie zmartwychwstały). Albo założenie, że Bóg wybrał wiarę w niego na warunek zbawienia (że "kto nie uwierzy, będzie potępiony" itd.). Albo zasada praktykowania bogożerstwa połączonego z kanibalizmem - czy to rozumianych dosłownie (jak w katolicyzmie - transsubstancjacja), czy symbolicznie (jak w protestantyzmie), jako eucharystię. Czy mnóstwo wywodzonych z religii nakazów i zakazów.

Owszem, część praw zawartych w Biblii to całkiem rozsądne i zrozumiałe zasady - np. zakaz kazirodztwa, zakaz dotykania padliny, zakaz szukania pomsty, zakaz uciskania cudzoziemców, nakaz uznawania przybyszów za obywateli i miłowania ich jak siebie samych, poszczególne zasady dot. higieny, a w kontekście geograficzno-klimatycznym również zakaz jedzenia wieprzowiny (która w upale, przy braku lodówek, po prostu bardzo szybko się psuje i robi się szkodliwa i trująca) czy jedzenia np. ptaków drapieżnych i morskich jako nieczystych - jednak już np. zakaz noszenia ubioru mężczyzny przez kobietę i ubioru kobiety przez mężczyznę, nakaz karania śmiercią za kontakty homoseksualne czy za wróżenie i wywoływanie duchów, a nawet za zbieranie chrustu w dniu szabatu, czy nakaz obcięcia ręki kobiecie za to, że próbując rozdzielić bijących się mężczyzn chwyciła jednego z nich za "części wstydliwe", to jakiś obłęd. Tak samo jak nakaz kamienowania zamężnych kobiet, które okazały się nie być dziewicami w momencie zamążpójścia. I nakaz niszczenia obiektów kultu innych religii.
Z kolei nakaz bicia dzieci rózgą, który w biblijnej Księdze Przysłów pojawia się trzykrotnie (Prz 13,24, Prz 22,15 i Prz 29,15), to jeden z przykładów barbarzyństwa i kompletnego braku zrozumienia psychiki dzieci i nie tylko. O braku miłosierdzia nie wspominając.

Takie nakazy nie mogą pochodzić od wiecznego, wszechmogącego, wszechwiedzącego Boga. Są po prostu produktem historii, produktem określonego kręgu kulturowego z określonej epoki i
  • Odpowiedz
  • 0
@Trojden: @swiadomy_anakolut Oooo, o taki wykop nic nie robilem, nie uwazacie, ze Kohelet to taki filozof naszych czasow? Fajna wzmianka o tej 'marnosci' gdzie wedlug Marcin Majewskiego i innych biblistow mialoby to byc 'lotnosc' i kompletnie zmienia się wymiar tego pięknego dzieła literackiego. Pomyślcie, że jakis czlowiek dawno temu napisal taki piekny tekst o Bogu i o zyciu. Zgadzam się z Twoim stwierdzeniem Trojdem o tym homoseksualizmie i że
  • Odpowiedz
@flenik: Biblijne drakońskie przepisy dot. chociażby kontaktów homoseksualnych wynikały po prostu ze skrajnej nietolerancji, podobnie jak nakaz karania śmiercią za bluźnierstwo, i to zarówno Żydów, jak i cudzoziemców (Kpł 24,13-16) czy karania śmiercią za apostazję (Pwt 13,7-11). Nie doszukiwałbym się tu kierowania się jakimiś higienicznymi względami, zwłaszcza że przecież współżyjąc z kobietą mężczyzna też może zakazić się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Choć w starożytności nie było gumek, to część ludzi
  • Odpowiedz
@flenik: na sprawy religijne nie ma jasnej odpowiedzi.

Jeśli ten wpis nie jest tylko wykop - podtrzymanie przy życiu portalu to powiem ci parę rzeczy

wiara jest łaską. Polecam Ci życie za życie Maksymilian Kolbe - ten film to pokazuje. Nawet jeśli ktoś pochodzi z religijnej rodziny nie znaczy że otrzyma łaskę
  • Odpowiedz