Wpis z mikrobloga

#prawo
Cześć, mam pytanko.

Babcia ma niedługo rozprawę w sądzie (spadek) i chciała powołać swoją córkę jako pełnomocnika (córka nie jest prawnikiem). Czy w takiej konfiguracji babcia ma prawo głosu na równi z pełnomocnikiem? Czy sąd wysłucha babci tylko w charakterze świadka?

Babcia jest już starsza i córka chce być czymś w rodzaju wsparcia emocjonalnego i ewentualnej pomocy w wysławaniu się.
Czy mogą wypowiadać się np. na zmianę, albo dopowiadać swoje wypowiedzi?
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@KtoToTaki: Babcia może udzielić pełnomocnictwa procesowego wnuczce, albowiem ta jest jej zstępną. Należy pamiętać, że to babcia jest uczestnikiem postępowania i w każdej chwili może prostować stanowisko swojego pełnomocnika. Pełnomocnik jest tylko "posłańcem", nie zajmuje zatem samodzielnego stanowiska.

W mniejszych sądach rejonowych zazwyczaj sądy "przymykają" oko na kwestie pomocy w wysławianiu się lub prostych czynnościach procesowych dokonywanych przez osoby w podeszłym wieku.

Należy jeszcze ustalić, czy sprawa dotyczy twojej babci,
  • Odpowiedz
Czy w takiej konfiguracji babcia ma prawo głosu na równi z pełnomocnikiem? Czy sąd wysłucha babci tylko w charakterze świadka?


@KtoToTaki: wysłucha jej w charakterze strony, a nie świadka, jeśli dobrze rozumiem sytuację. Jeśli natomiast to nie jest sprawa, w której jest stroną, to świadek nie może mieć pełnomocnika.

Babcia jest już starsza i córka chce być czymś w rodzaju wsparcia emocjonalnego i ewentualnej pomocy w wysławaniu się.

Czy mogą wypowiadać się np. na zmianę, albo dopowiadać
  • Odpowiedz