Wpis z mikrobloga

Kompletuje bardzo podstawowa apteczke na jednodniowe wycieczki w gory. W zasadzie tylko cos aby przy ewentualnym skaleczeniu sie nie wykrwawic(odkażanie, paski do zamykania ran, jalowe opatrunki i bandaż elastyczny), folia nrc, cos na biegunke, krem z filtrem, cos na owady, tabletki do uzdatniania wody.

Pytanie czy gaziki nasaczone alkoholem moga sluzyc do odkażania rany? Chodzi mi glownie o oszczednosc miejsca w plecaku i cos co moze byc przechowywane w temp powyzej 25stc. Plecak zostawiam w samochodzie gdzie temperatury latem moga byc znacznie wyzsze a wode utleniona, octenisept nalezy przechowywac w temp do 25stC.

#gory #medycyna #zdrowie
#pytanie
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@niedasieukryc: Ktoś mi kiedyś podrzucił pomysł żeby do odkażania stosować sól fizjologiczną. Noszę w takich małych plastikowych ampułkach. Lekkie i zajmuje mało miejsca. Niestety temperatura przechowywania to też <25stC. Ale jak plecak nie jest zrobiony z szkła albo blachy i nie zostawiasz go za przednią szybą, a gdzieś w bagażniku, to temperatura w środku chyba nie powinna przekroczyć 25 stopni :)
  • Odpowiedz
@niedasieukryc
Większość takich środków ma temperaturę pokojową bo ich nie badano pod kątem innych. Raczej nie ma w nich nic co by reagowało poniżej tych 70-80 stopni. Dla pewności sprawdziłem skład Octeniseptu i raczej się to potwierdza.
W praktyce również, wożę ze sobą buteleczkę od zawsze i wymieniam bo się data ważności skończyła, nigdy nie zauważyłem zmiany właściwości.
@A_R_P
Dermatol nie jest odkażaczem, a hemostatem więc to nie to zastosowanie.
Co nie zmienia faktu, że w apteczce warto mieć hemostaty. Przy mocno krwawiących ranach mogą
  • Odpowiedz