Wpis z mikrobloga

mam pytanie odnośnie media serwerów, a konkretnie ich wydajności.

Mam #serwer #nas od #qnap z CPU Intel J3455 max 2300MHz i 8 GB RAM.

Postawiłem sobie ostatnio Plex Media Server i mam lekki problem z wydajnością. Co ciekawe problem się nasilił w momencie kiedy zaprosiłem kilku znajomych do współdzielenia mojej biblioteki oraz problem prawie nie występuje (lub w dużo mniejszym stopniu) w momencie kiedy odtwarzam filmy z plex w sieci domowej. W momencie dostępu z zewnątrz Plex decyduje się na transcodowanie, a wideo staje się nie do oglądania - długie buforowanie i ciągłe pauzy. Nie jest to na pewno problem łącza - mam bardzo dobrego usługodawce i upload na poziomie 140Mbps i opóźnienia na poziome 4ms.

Z tego co wiem #plex w wersji darmowej nie wspiera hardwareowego transkodowania.
Zastanawiam się jednak czy przy tym CPU które mam w QNAPie, wykupowanie płatnego planu dla hardwareowego transkodowania ma sens.
Próbowałem instalować też #jellyfin które w wersji darmowej podobno wspiera hardwareowe transkodowanie, ale efekt był marniutki. Nawet w sieci lokalnej odtwarzać dało się tylko pliki 1080p i to nie zawsze.

Poradźcie co mądrego zrobić w tej sytuacji. #serwery
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Masz generalnie kilka opcji.
1) zmien server i wsadz dedykowane gpu do transkodowania video + plex pass. Np Quadro P1000. Pociagnie ci z 10 sreamow fhd >fhd, i okolo 3-4 streamow 4k>fhd. Sam posiadam takie rozwiaznie i sie sprawdza.
2) wylacz transkodowanie... bo to nie ma sensu na twoim sprzecie. Kup firesticka 4k max i on łyknie kazde video bez transkodowania.
  • Odpowiedz
@Pawliko: Dziękuję za merytoryczną odpowiedź. Póki co wyłączę transkodowanie, a z czasem zainwestuje w nas z GPU albo zbuduje sam swojego ;p

Powiedz mi jeszcze dlaczego niektóre filmy 4K odtwarzają się po sieci lokalnej bez problemu a inne muszą się buforować, miewają pauzy a przewijanie osi czasu to mordęga. Czy format pliku, jego waga czy jakieś inne parametry mogą mieć tu znaczenie?
Nie oczekuję że mnie nauczysz i wyjaśnij wszystko,
  • Odpowiedz
Powodów moze byc duzo. To generalnie troche skomplikowany temat.
Najczęściej jest to jednak brak wsparcia na hardwarowe dekodowanie filmu przez twoj telewizor/odtwarzacz.
Pokaze ci to na przykladzie:

Pierwszy obrazek od lewej - Jest to odtwarzanie na moim PC w dedykowanej aplikacji plex na windowsa. Jak widzisz nie ma tutaj zadnych problemow, stream jest odwtarzany bezposrednio, nic sie nie enkoduje.
Drugi - Ten sam film odtwarzany przez przegladarke firefox, jako ze on nie ma wsparcia na hardwarowe dekodowanie h265, to powiedzial plexowi ze no ni c---a nie jestem w stanie odtworzyc tego filmu i potrzebuje go transkodowac.
Pawliko - Powodów moze byc duzo. To generalnie troche skomplikowany temat.
Najczęście...

źródło: obraz

Pobierz
  • Odpowiedz
Niestety te serwerki nie bardzo się do tego nadają. Ja też próbowałem, ale szkoda mi było sprzętu tylko. Kupiłem w końcu jakiś mini komputerek z prockiem n100 na ali, za jakieś 500zl i tam sobie Plex śmiga ładnie.
  • Odpowiedz
  • 1
@withoutSmallGarden @Pawliko @Qutaphone
No, jeszcze jest jedna opcja...: Do transkodowania video w Plex Media Server możesz użyć NVidia Shield. Bardzo dobrze wspiera to transkodowanie:

https://www.nvidia.com/pl-pl/shield/support/shield-tv-pro/plex/

Co prawda, Ja używam NVidia Shield, ale tylko do odtwarzania zasobów z serwera.
Dodatkowo udostępniłem sąsiadom dostęp do mediów za pomocą sieci LAN (VLAN dla każdej osoby z osobna) i oglądają odemnie bezpośrednio bez streamowania...
  • Odpowiedz
@withoutSmallGarden: Jak planujesz konfig plexa pod siebie, i tylko pod siebie to mozesz smialo celowac w procek ze zintegrowanym GPU, do tego plex pass i spokojnie pociagniesz kilka streamow. Tutaj warto przed kupnem wpisac nazwe tego proca/grafiki w google, dopisac plex, i poszukac opini po forach typu reddit jak taki sprzet sie sprawdza z plexem.

Jak planujesz udostepniac plexa innym, to albo bardzo dobry procesor z bardzo dobrym zintegrowanym GPU,
  • Odpowiedz