Aktywne Wpisy

mirko_anonim +7
✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Cześć, ojciec mojego narzeczonego buduje jemu (nam) dom. Naszym zadaniem jest ten dom wykończyć, podział kosztów pewnie około 50/50
Dom na 99% będzie przepisany na narzeczonego i nie będę miała do niego praw. Przepisanie może się odbyć za 2/5/10 lat, raczej nie teraz.
Narzeczony mówi że chce się dogadać na wypadek gdybyśmy się rozstali, że się rozliczymy.
PYTANIE:
Cześć, ojciec mojego narzeczonego buduje jemu (nam) dom. Naszym zadaniem jest ten dom wykończyć, podział kosztów pewnie około 50/50
Dom na 99% będzie przepisany na narzeczonego i nie będę miała do niego praw. Przepisanie może się odbyć za 2/5/10 lat, raczej nie teraz.
Narzeczony mówi że chce się dogadać na wypadek gdybyśmy się rozstali, że się rozliczymy.
PYTANIE:

dran2 +65
Po 5 tygodniach dojrzewania domowe guanciale jest gotowe, czas na carbonarę ( ͡º ͜ʖ͡º)
#gotujzwykopem #kuchniawloska
#gotujzwykopem #kuchniawloska

źródło: temp_file8525532072933045340
PobierzCzy dodajecie czosnek do carbonary?
- No pewnie! 54.7% (251)
- Nigdy! 45.3% (208)
Licząc tak, za trójmiasto.pl:
171 mln za 10-letnią dzierżawę 10 autobusów na 10 lat -> 17,1 mln za autobus, który będzie używany 10 lat.
Elektryczne kosztowały chyba 3 mln za sztukę i to już było dość drogo w stosunku do spalinowych, a tu wychodzi, że za jednego wodoraka można by mieć 5 elektryków i jeszcze zostanie na "Rydwan", "Kozła" i jakieś "Owce na Wypasie".
Albo jakieś 13 Solarisów Urbino (~1,3 mln/sztukę). A te urbino pojeżdżą dłużej niż te wodorowce czy elektryki.
Ale może ekonomia jazdy jest korzystna?
Wg artykułu: pojemność zbiorników to 37 kg, przy cenie 69 PLN/kg wodoru pełne tankowanie to ~2550 PLN, wystarcza na 330-450 km. Raczej bym obstawiał bliżej tych 330 km, bo górzysty teren, elektryki też miały dużo mniejszy zasięg niż deklarowany, bo podjazdy.
Czyli wychodzi 773 - 567 PLN/100 km.
Solaris Urbino 12 spala ~30 L/100 km -> przy cenie 6,50 PLN za litr diesla to wychodzi 195 PLN/100 km.
Te gazowce nie dość, że kilkanaście razy droższe od tradycyjnych, 10 razy droższe od elektrycznych to jeszcze 2x droższe koszty za przejazdy.
Co do wuja? Jaki rachunek ekonomiczny stał za decyzją o ich dzierżawie?
A może ja gdzieś robię błąd w obliczeniach?
#gdansk #trojmiasto
Zakładając, że autobus by jeździł 16 godzin na dobę, 365 dni w roku, ze średnią prędkością 40km/h, spalanie 37kg/370km -> 0,1 kg wodoru na kilometr, cena 1 kg = 69 pln.
40 km/h * 16h * 365 dni * 10 lat + 2 dodatkowe dni z lat przestępnych * 40 km/h * 16h = 2 337 280 km per autobus.
czyli 23 372 800 km dla
Więcej nie sprawdzałem. Może w tym najmie jest jeszcze np wybudowanie n stacji. W pip drogo się to wszystko wydaje