Wpis z mikrobloga

Ten kraj to tragedia, młodzi ludzie nigdy nie będą mieli mieszkania na własność! Na zachodzie to jest sielanka i tam nawet osoba pracownicza budki z kebabem może za kilka miesięcy pracy kupić sobie dom, a programista to nawet w miesiąc! Tymczasem jak wygląda rzeczywistość pokazuję na screenie :)

Aha i poczytajcie sobie na przykład historie młodych ludzi z jakże uwielbianego i idealizowanego imperium amerykańskiego, którzy narzekają, że nie stać ich nawet na wynajem kawalerek i muszą kisić się w pokojach.

Oczywiście na zachodzie jest dużo lepiej z siłą nabywczą, bo dużo krócej trzeba pracować przykładowo na zakup elektroniki czy generalnie wszystkiego innego. Ceny fastfooda jak Subway to nieporozumienie porównując do zachodnich realiów (ale jak widać ludziom to nie przeszkadza i i tak to żrą po tak wyśrubowanych cenach). Jeśli chodzi o produkty komercyjne, to Niemcy mają też u siebie jakościowo świetne produkty w przystępnych cenach, potrafią to być ceny lepsze niż polskie pomimo ich lepszych zarobków. Przykładowo idzie wyrwać bardzo smacznego browara Franziskaner za 70 centów czyli 3 zł, gdzie w Polsce za tyle to się pije szczochy.

Budowa to cholernie skomplikowany i drogi proces. Od etapów związanych z planowaniem, po realizację projektu, który wymaga ogromu ciężkiej, fizycznej roboty. Jednak jeśli wykopki z tagu #nieruchomosci uważają, że jest to bułka z masłem i developerzy mają miliardowe marże wykorzystując biednych ludzi, to mam do was tutaj pytanie. Dlaczego sami nie założycie firmy i nie zbudujecie ludziom tych jakże pożądanych mieszkań? Ceny dacie takie, jakie uważacie że powinny być (czyli niskie), rozejdą się jak ciepłe bułeczki, a wy ustawicie sobie jakąś małą marżę ale przy skali inwestycji i tak będzie ona satysfakcjonująca. Możecie zostać bohaterami narodowymi i pogromić tych strasznych developerów żerujących na społeczeństwie. Dlaczego jeszcze się za to nie zabraliście?

#nieruchomosci #spadkowicze #wzrostowicze
niemalala7 - Ten kraj to tragedia, młodzi ludzie nigdy nie będą mieli mieszkania na w...

źródło: household_owning_data

Pobierz
  • 35
  • Odpowiedz
@niemalala7:

Aha i poczytajcie sobie na przykład historie młodych ludzi z jakże uwielbianego i idealizowanego imperium amerykańskiego, którzy narzekają, że nie stać ich nawet na wynajem kawalerek i muszą kisić się w pokojach.

Czyli dokładnie tak samo jak w Polsce? xD

developerzy mają miliardowe marże wykorzystując
  • Odpowiedz
Próg wejścia? Słyszał Pan o czymś takim? XD


@Zgrywajac_twardziela: Jak nie jesteś na tyle zaradny, żeby przekroczyć ten próg, tym bardziej nie będziesz umiał dobrze zarządzać budową bloku.

Czyli dokładnie tak samo jak w Polsce? xD


Nie
  • Odpowiedz
@niemalala7: gówno mnie USA obchodzi, w zachodniej Europie masz w mniejszych miastach jakiś rynek pracy i niskie ceny wynajmu, nikt tam nie potrzebuje kupować betonowego złota na własność
  • Odpowiedz
@niemalala7: @Zgrywajac_twardziela Następni. Przyjmijmy hipotetyczna sytuacje, zostajecie ministrami infrastruktury, albo rodziny i polityki społecznej, albo premierami. Chce poznać wasze zdanie w jaki sposób byście zmienili sytuacje mieszkaniową w naszym kraju tak by młodzi mieli dostęp do mieszkań/ze byłoby ich stać?
( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
Czyli dokładnie tak samo jak w Polsce? xD


@Zgrywajac_twardziela: dokładnie tak, pisałem to w odniesieniu do ludzi tworzących narrację, że na zachodzie to jest prawdziwa sielanka i życie jest przepiękne. Otóż nie, życie jest brutalne i nie wiem skąd się bierze takie idealizowanie. Wystarczy spędzić chwilkę w internecie, żeby zobaczyć z jak dużymi problemami mierzą się biedni ludzie w USA.

Przecież oni nawet się nie kryją z tymi marżami?
  • Odpowiedz
@JasnyBanan:
Wersja "ambitna"
1. budowa mieszkań komunalnych, na dużą skalę - z czasem spadają dzięki temu ceny najmu, i zakupu mieszkania, bo jest jakakolwiek alternatywa której obecnie nie ma, oczywiście mieszkania te przysługują tylko tym którzy żadnego nie posiadają,
2. budowa nowych akademików by zwiększyć ich dostępność - większość klientów gówna na wynajem to studenci
3. odpowiednie wytyczne co do metrażu, zakaz budowania mieszkań mniejszych niż 35-40m2, te wszystkie kurniki budowane tylko pod najem i marnujące przestrzeń powinny dawno zostać zakazane, nikt tego dla siebie nie kupuje, a deweloperzy zamiast budować mieszkania, budują coś takiego, tracąc zasoby i przestrzeń, bo na takim gównie są największe zyski
4. bardzo wysoki podatek kastralny od 3 i kolejnego mieszkania, z odpowiednimi bezpiecznikami, żeby nie dało się tego
  • Odpowiedz
  • 0
@JasnyBanan: mnie się pytasz? Ja akurat obalam sielankowe teorie ludzi wierzących w bajeczki. Jak dla mnie problemy takie jak służba zdrowia czy tanie mieszkania w zatłoczonych, najbardziej pożądanych miejscach są nierozwiązywalne. Uważam tylko, że państwo nie powinno ingerować sztucznie w popyt zwiększając inflację zbyt niskimi stopami procentowymi nie odzwierciedlającymi sytuacji gospodarczej.
  • Odpowiedz
  • 0
Próg wejścia? Słyszał Pan o czymś takim? XD


@Zgrywajac_twardziela: dużo tu na wykopie programistów chwalących się pensjami nawet i ponad 30k. Myślisz, że jeden z nich nie dałby rady uzbierać na start? Zwłaszcza, że przecież i tak miałby wpłaty od ludzi kupujących mieszkania. Ustaliłby sobie niziutką marżę, która w małym stopniu obciążyłaby kupujących i po udanej inwestycji, w przypadku gdy zostałoby mu więcej marży od umówionej stawki, to resztę oddałby
  • Odpowiedz
@slawek887: W Polsce wynajem jest tak drogi, że na samodzielne mieszkanie singla w 99% przypadków nie stać, tyle wiem, a jak jest w USA średnio mnie interesuje, bo to bardzo kiepskie miejsce do życia w obecnych czasach, i nie bardzo rozumiem czemu mamy ten kraj traktować jak jakiś wzór?
  • Odpowiedz
@niemalala7: No ale to teraz piszesz mi o bajkopisarzach i bajciarzach? XD Pomijam już fakt, że z tymi 30k to możesz sobie budkę z kebabem postawić, a nie budować mieszkania, to są wielomilionowe inwestycje, a ta garstka milionerów których mamy w Polsce już dawno w tym siedzi przecież. I oni tak samo pompują marże, bo państwo na to pozwala, i cały czas dolewa do ich michy różnymi debilnymi programami ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
@JasnyBanan:
Wolny rynek nie działa tak, że się z podatków finansuje pompę dla banków i deweloperów, to po pierwsze, a po drugie jestem raczej centrystą i jestem przekonany, że jeśli chodzi o kluczowe aspekty funkcjonowania państwa, wolny rynek jest absolutnie złą drogą(choćby USA i opieka medyczna) ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
@slawek887:
Znacznej części ludzi w Polsce nie stać na samodzielny wynajem mieszkania i muszą decydować się na wynajem pokoju, to jest fakt bezdyskusyjny. A że w USA być może(nie znam ich rynku wynajmu wiec się nie wypowiadam) nie stać ich jeszcze bardziej to już inna kwestia, która prawdziwości tezy z pierwszego zdania nie zmienia ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz