Wpis z mikrobloga

Rozmiar ma znaczenie. Najpopularniejszym obrazem jelonka rogacza (Lucanus cervus) jest samiec z pokaźnymi, rozbudowanymi żuwaczkami przypominającymi poroże jelenia, jednak warto pamiętać, że nie każdy napotkany jelonek musi tak wyglądać – i nie chodzi tu wyłącznie o różnice pomiędzy samcem a samicą.

W przypadku samic sprawa jest prosta. Samica jelonka rogacza (drugie zdjęcie) wygląda inaczej już jako poczwarka, a w postaci dorosłej osiąga zwykle maksymalnie cztery i pół centymetra długości. Ma małe, niezbyt okazałe żuwaczki – krótsze od głowy i zakrzywione do środka – i całe szczęście, bo takimi żuwaczkami jest w stanie bez problemu przegryźć się przez korę drzewa, by pożywić się wyciekającym ze zranienia sokiem. Samce ze swoimi wielkimi żuwaczkami wyglądają bardziej okazale, ale nie są w stanie tego robić, więc żeby coś zjeść, muszą albo szukać naturalnych ran na pniu drzewa – albo trzymać się blisko samic.

Samce jelonka rogacza dorastają nawet do przeszło ośmiu centymetrów i mają silnie rozwinięte żuwaczki stanowiące znak rozpoznawczy tego gatunku. Dominującą w naszym kraju formą samca jelonka jest tak zwana forma telodontyczna (trzecie zdjęcie) – u takich samców żuwaczki są mocno rozbudowane i mają długość równą lub większą od długości głowy i przedplecza razem wziętych. Samce reprezentujące formę amfiodontyczną (czwarte zdjęcie) są z kolei mniejsze i mają krótsze, mniej rozbudowane żuwaczki. Spotyka się je najczęściej w populacjach w południowej części Europy, są też coraz częściej notowane w południowej części Polski.

Przyjmuje się, że duża liczba samców z dużymi żuwaczkami świadczy o dobrej kondycji populacji, z kolei zwiększająca się liczba samców formy amfiodontycznej, zwanej też formą głodową, może świadczyć o tym, że w populacji dzieje się coś niedobrego – na przykład że krzyżują się w niej osobniki spokrewnione lub że warunki rozwoju larw lokalnie się pogorszyły.

Ostatnie zdjęcie: różnica w rozmiarach samców innego jelonkowatego z lasów deszczowych środkowej Afryki, chrząszcza Prosopocoilus savagei.

#ciekawostki #przyroda #natura #gruparatowaniapoziomu #zwierzeta #owady #lasy #polska
tag serii: #7ciekawostekprzyrodniczych
Apaturia - Rozmiar ma znaczenie. Najpopularniejszym obrazem jelonka rogacza (Lucanus ...

źródło: Jelonek_rogacz_porównanie_samców

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Apaturia: O ile się nie mylę, to lata temu oglądałem program o tych owadach. Walczą one o samicę wspinając się po drzewie, gdzie ona siedzi na jakiejś tam wyższej gałęzi, a po drodze trzeba tymi żuwaczkami zrzucić rywali z gałęzi.

Cóż, nasz główny bohater dzielnie pokonywał te przeszkody, dotarł do samicy i...

Ją też zrzucił z tego drzewa.
  • Odpowiedz
  • 2
@Sebastian_II_Mordeczka: Tak, to też był chrząszcz z rodziny jelonkowatych, ale innego gatunku - to był chyba jelonek Darwina występujący w Chile i w Argentynie. Ten filmik z samcem, który bardzo dosłownie rzucił swoją partnerkę, można zobaczyć np. tutaj.
Apaturia - @SebastianIIMordeczka: Tak, to też był chrząszcz z rodziny jelonkowatych, ...
  • Odpowiedz