Wpis z mikrobloga

  • 0
@MrFuncar: Dzięki za pomoc, w zamyśle bardzo fajna strona, ale bardzo niedokładne rozpoznanie tekstu ze skanu i w konsekwencji jakieś krzaki w tłumaczeniu z rosyjskiego na polski ;p Może kiedy AI się trochę podszkoli..
  • Odpowiedz
@dzikischab ogólnie fajnie to działa, kiedy znasz już dość dobrze rodzinę, bo zawsze coś tam idzie się domyślić właśnie z tych krzaków. Możesz się zarejestrować na forum genealogicznym, tam osoby dobrze znające języki udzielają charytatywnej pomocy. Nieraz mnie poratowali, właśnie wtedy gdy myślałem że już nic więcej z aktu nie odczytam. Warto się tam ogólnie zarejestrować, ja tam znalazłem bardzo dalekich członków rodziny, aktywnie tworzących drzewo genealogiczne od swojej strony (
  • Odpowiedz
@dzikischab:
łyse 9/21 luty 1887

swiadkowie: Piotr Pliszka 25 lat i Walenty Półtorak 30 lat obydwaj rolnicy ze wsi Dęby
ślub między Tomaszem Bałdygą wdowcem po Katarzynie Banach, synem zmarłych Walentego i Małgorzaty z Szylaksów małż Bałdyga urodzonym i mieszkającym we wsi Dęby, 40 lat
a Julianną Nietupską wdową po Mateuszu Nietupskim umarłym we wsi Łączki dnia 16 marca 1886, córka zmarłego Wojciecha i żyjącej Karoliny z Gogoleńskich małż Kaminskich, ur we wsi Dudy mieszka we wsi Łączki
  • Odpowiedz
  • 0
@blablalbla: Dziękuje bardzo! Zauważyłem ten błąd związany z nazwiskiem Karoliny (moja 4xprababka), widziałem w genetece, że przy aktach urodzenia/zgonów dzieci ma Godlewska. Tak czy inaczej to był jedyny skan, który znalazłem w związku z Wojciechem i Karoliną- myślałem, że znajdę w nim coś, co sprawi, że będę mógł iść dalej po mieczu. Na Wojciechu się zatrzymałem i chyba tu ślad Kamińskich się urywa. Jedyna nowa rzecz, która wyłoniła się z
  • Odpowiedz
@dzikischab: przede wszystkim, do jakiej parafii należały wcześniej te Dudy? Myszyniec chyba parafię miał dopiero od początku XX w, Łyse od 1884. Starsza i bliska jest parafia w Lipnikach, tam rodzi się jeden Wojciech Kamiński w 1840, w 1859 jakas Karolina Godlewska bierze ślub z Ksawerym Sokołowskim, ale Ksawery Sokołowski mąż Karoliny Godlewskiej umiera w par. Wąsosz 1883 więc trop też fałszywy xd chociaż nazwiska i tam popularne, mogło sie
  • Odpowiedz
  • 0
Parafia Myszyniec z tego co wiem istniała od połowy XVII wieku i Dudy należały do tej parafii przynajmniej od końca XIX wieku, a co wcześniej nie wiem.
Wojciech Kamiński urodził się sporo przed 1840 rokiem, bo jego pierwszy syn urodził się w 1840, więc to nie chodzi o niego.
Co do drugiego to chyba faktycznie fałszywy trop 😅
  • Odpowiedz