Wpis z mikrobloga

W historii terminala, powinna być zapamiętana ścieżka, w której była użyta komenda.
Kontekst ma znaczenie, bez kontekstu komenda może zwyczajnie nie działać.
Historia terminala powinna przywracać również kontekst - strzałka w górę w terminalu.
#linux
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@BArtus: Wiadomix, że to by było opcjonalne do użycia, ale powinno być dostępne.

stos ścieżek powłoki


Ciekawe, pierwsze słyszę, nie wiem czy się przyda. Używam Nautilus -> Otwórz w konsoli i używam komendy. A potem chcę użyć jeszcze raz komendy, w tym samym katalogu, ale już wchodząc prosto z terminala.
A jak czytam, to się samo nie doda do stosu ścieżek.
  • Odpowiedz
@look997: zwykle masz cd ściezka
Potem dopiero komenda
A jeśli chcesz robić coś wiele razy, jedna komenda w określonej ścieżce to pora zrobić krótki skrypt w shellu.
  • Odpowiedz
  • 0
@Rasteris: Opisałem scenariusz, i bym chciał żeby to wracało, to co wywołałem z Nautilus -> Otwórz w konsoli.
To jest raz ta raz tamta ścieżka.
  • Odpowiedz
@look997 stos jest kolany dla sesji powłoki, obsługujesz przez pushd, popd, dirs
Jeżeli potrzebujesz, żeby konfiguracja przeżyła przełączanie terminala to potrzebujesz multipleksera screen albo tmux
  • Odpowiedz
@look997 no i wtedy dajesz history -s "cd $PWD" i zapisze ci się w historii komenda cd z aktualnym katalogiem 😏
Robisz co tam potrzebujesz i wychodzisz.
A jak odpalisz drugi terminala i chcesz wrócić do tamtego katalogu to przewijasz historię do tego cd które siebie dodałeś w Nautilusie ☝🏻 i już.
  • Odpowiedz
@look997 za to używając multipleksera możesz podpiąć się do tej samej powłoki w Nautilusie i w terminalu.
Odpalasz konsolę w Nautilusie ale zanim zaczniesz coś robić dajesz tmux żeby odpalić sesje w multiplekserze. Teraz możesz odpalić terminal i podpiąć się do tej sesji dając tmux a
Ogólnie zawsze mam konsole odpaloną przez multiplekser żeby np. kontynuować pracę przez ssh, czy zapobiec utracie sesji konsoli kiedy wywali się terminal albo cały pulpit
  • Odpowiedz
  • 0
@BArtus: No ja, ale to wtedy muszę tę komendę wpisywać zawsze. Lepiej żeby to się samo działo. Chcę mieć to automatycznie, uniwersalnie, ręcznie to się ta mnie nie bawi. :|
  • Odpowiedz
@look997 dodaj sobie history -s "cd $PWD" do .bash.rc tylko wtedy zawszę jak odpalisz terminal to będzie cd do aktualnego katalogu zapisane w historii.
  • Odpowiedz
@look997 możesz też zamiast zwykłej historii postawić sobie autin i masz pełen wypas. Nie tylko zapisuje się katalog każdego polecenia ale jeszcze czas wykonania, host, użytkownik. Wszystko leci do bazy danych i na serwer zewnętrzny 😏
I możesz sobie wyświetlić historię komend które były w danym katalogu odpalane 🤭
BArtus - @look997 możesz też zamiast zwykłej historii postawić sobie autin i masz peł...
  • Odpowiedz
@look997: konkretnie, to cała historia powinna być również przechowywana ;) nawet po restarcie bo to żałosne by komputery w 21w nie były w stanie przechowywać stanu. I to właśnie oferuje np tmux resurrect.
  • Odpowiedz