Wpis z mikrobloga

Fotografia zmarłego Adama Mickiewicza, Konstantynopol (Stambuł) 1855 rok.

Gdy we wrześniu 1855 roku trwała wojna krymska (Imperium Rosyjskie - Imperium Osmańskie), do Konstantynopola wyjechał Adam Mickiewicz, aby tworzyć tam polskie wojsko. Sułtan był przychylny sprawie polskiej, dlatego utworzenie Legionów Polskich w armii osmańskiej było zupełnie naturalne. Nikt jednak nie przypuszczał, że chwilę po dotarciu do Konstantynopola, Adam Mickiewicz umrze.

Cały jego pobyt był dość irracjonalny. Mickiewicz miał za zadanie pogodzić polskie stronnictwa. Jedno chciało, aby Legiony Polskie składały się wyłącznie z Polaków, katolików, drugie zabiegało o to, aby było to wojsko międzynarodowe. Mickiewicz, jako osoba z wielkim autorytetem, miała za zadanie pogodzić obie strony.

Po wynajęciu kwatery w Stambule, Mickiewicz ruszył do obozu wojskowego, aby prowadzić swoją misję. Był zakochany w orientalizmie, dlatego spełniał swoje marzenia - żył w tureckim obozie, spał w namiocie, jeździł konno. Nie dbał o siebie, spał w zimnie i jadł byle co, przez co zaczął mieć problemy żołądkowe, które z dnia na dzień nawarstwiały się. Dodatkowo narobił sobie wrogów (jasno stanął za tym, że musi to być wojsko międzynarodowe).

Rozczarowany politycznym niepowodzeniem wrócił do Konstantynopola. Mieszkał w swojej kwaterze, uczył się języka tureckiego i planował powrót do obozu i negocjacji. Niestety, zaledwie 3 tygodnie po dotarciu do Stambułu, zmarł w swojej kwaterze. Jego problemy żołądkowe nasiliły się do tego stopnia, że wymiotował codziennie. W końcu, w okropnych konwulsjach, odszedł około godziny 19 w dniu 26 listopada 1855 roku. Za powód śmierci uznano cholerę, jednak wiele osób uważało, że Mickiewicz został otruty (nie udało się tego udowodnić).

Warto też skupić się na miejscu pochówku Adama Mickiewicza. Poszczególne stronnictwa wykłócały się o to, gdzie powinien spocząć twórca Dziadów. W grę wchodziło usypanie kopca w Adampolu, katolicki kościół w Stambule lub, zgodnie z wolą Adama Mickiewicza, cmentarz pod Paryżem. Przez cały czas trwania tego sporu (34 dni) ciało wieszcza leżało w piwnicy jego kwatery.

W kwaterze, w której mieszkał i zmarł Adam Mickiewicz funkcjonuje dzisiaj Muzeum Adama Mickiewicza. Byłem tam z kamerą i nagrałem krótki materiał, zapraszam do oglądania i wykopywania materiału: "Stambuł - Muzeum Adama Mickiewicza".

#historia #podroze #podrozemateoaka #ciekawostki #podrozujzwykopem #turcja #historiajednejfotografii
mateoaka - Fotografia zmarłego Adama Mickiewicza, Konstantynopol (Stambuł) 1855 rok.
...

źródło: Adam Mickiewicz, Stambuł, 28 listopada 1855, autor nieznany

Pobierz
  • 54
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach