Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się nad nauką kolejnego języka obcego. Początkowo myślałem o hiszpańskim, natomiast z uwagi na zainteresowanie krajami byłego Związku Radzieckiego pomyślałem o ukraińskim. Rosja jest już skończona, natomiast jeśli Polska wykorzysta szanse bo możemy zrobić spory biznes na odbudowie Ukrainy i więzi gospodarcze jeszcze bardziej się pogłębią w związku z tym myślę ze ukraiński moze być przydatny. Czy Waszym zdaniem warto się uczyć ukraińskiego?

#jezykiobce #ukrainski #naukajezykow #pytanie #kciochpyta #ukraina

Czy warto uczyć się ukraińskiego?

  • Tak 16.8% (21)
  • Nie 83.2% (104)

Oddanych głosów: 125

  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@lopezox Ja miałem rosyjski w szkole i ja niemnoszka gawarju pa ruski. Ten język ma 0 użyteczności w prawdziwym życiu. Przyda się natomiast, jeśli wyjedziesz na zachód i powiesz, że jesteś Polakiem a lokalne osoby zaczną do Ciebie mówić po rosyjsku xD
  • Odpowiedz
  • 1

Ten język ma 0 użyteczności w prawdziwym życiu


@PanMalina: dlaczego tak twierdzisz? Znam wiele osób pracujących którzy pracowali z ruskimi i mówili ze im bardzo to ułatwiło sprawę.
  • Odpowiedz
@lopezox: jeżeli już ten kierunek wschodni, to lepiej j. rosyjski - na UA wszyscy go znają (i nie tylko tam). Pytanie co dla siebie widzisz tam na wschodzie? Bo takie ogólne "no po wojnie będziemy gadać" to wiadomo, tylko co dalej? Bo jeżeli bez konkretu, to jest np. hiszpański, arabski (i to nie po to żeby rozmawiać z przybyłymi inżynierami) czy mandaryński.

Jak już rosja updanie na głupi ryj, to
  • Odpowiedz
@lopezox: Z tą przydatnością zawodową, to różnie może być. Obecnie na terenie RP jest wystarczająco wielu Ukraińców, którzy znają polski na tyle dobrze, że Polakom z ukraińskim ciężko z nimi konkurować. Są oni też znacznie lepszymi realioznawcami, co jest naturalne. Obawiam się, że sam język może nie wystarczyć.

Jak ukraiński będzie się rozwijał dalej w życiu publicznym Ukrainy ciężko powiedzieć. Blisko 70% ludności deklaruje, że ukr to ich ojczysty język, ale w życiu codziennym i tak posługują się rosyjskim (szczególnie centralna Ukraina). Nie bez znaczenia było to, że rosyjski był bardzo obecny w sferze medialnej i popkulturowej. Jak to będzie wyglądało w przyszłości, to myślę, że dowiemy się za 10-20 lat.

Na ten moment wygląda to
  • Odpowiedz