Wpis z mikrobloga

Chcę kupić kartę graficzną, w podobnej cenie dostanę:
- Sapphire RX 6600 XT
- Sapphire RX 7600

Sprawdziłem sobie testy tych kart na techpowerup.com:
- Test Sapphire RX 6600 XT
- Test Sapphire RX 7600

I wyniki są takie:

+----------------------------------+------------------+-------------+--------------+
| model | temperatura [°C] | hałas [dBA] | obroty [RPM] |
+----------------------------------+------------------+-------------+--------------+
| RX 6600 XT | 70 | 27.9 | 1739 |
| RX 7600 (AMD 23.4.2 WHQL driver) | 73 | 31.4 | 1579 |
| RX 7600 (AMD Press Driver) | 65 | 33.5 | 2145 |
+----------------------------------+------------------+-------------+--------------+

Dziwi mnie hałas Sapphire RX 7600. Jak sprawdziłem ta karty na xkom:
- Sapphire RX 6600 XT Pulse
- Sapphire RX 7600 Pulse

To ich wymiary są bardzo podobne. W takim razie nie rozumiem z czego wynika aż taka różnica w hałasie. Nowsza karta, pewnie bardziej energooszczędna, osiąga podobne wyniki, a chodzi dużo głośniej? Nawet na mniejszych obrotach wentylatora generuje 3.5 dBA więcej?

#pytanie #pytaniedoeksperta #komputery #komputery #pcmasterrace #gry #sapphire #gpu #kartagraficzna #kartygraficzne #amd
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Swego czasu za najlepsze gpu od czerwonych uchodzily red devile od power color, moze zerknij na nie.( Czy tak jest nadal nie wiem, przestał sledzic gpu od amd mimo ze jestem red team)
  • Odpowiedz
@becvvv: radiatory w sumie wyglądają tak samo.
pierwsze co mi przychodzi do głowy, to nowsza ma mniejszy rozmiar 'procesora' = mniejsza powierzchnia kontaktu z radiatorem = ciężej schłodzić.

Die Size 204 mm²

Die Size 237
10129 - @becvvv: radiatory w sumie wyglądają tak samo.
pierwsze co mi przychodzi do g...
  • Odpowiedz
  • 0
@10129: Hmm, a może po prostu inna metodologia testowania? To jest 2 lata róznicy między testami. Swoją drogą, myślałem też nad taką opcją:
RTX 2070 super z rdzeniem i chłodzeniem RTX 2080

W sumie, spowalniając tą kartę, by działała tak jak te RX 6600 XT / 7600, pewnie miałbym najniższe temperatury (a mi zależy na ciszy). No o ile same wentylatory będą ciche, a w karcie z 2018 r to
  • Odpowiedz
@becvvv:
7600 powinna być bardziej efektywna energetycznie od 2080. ja bym takich frankensteinów nie kupował, tym bardziej jak za mniej niz 1300 można dostać 3070 która będzie nowsza, niekombinowana, sporo wydajniejsza
  • Odpowiedz
@becvvv: Zero screenshotów potwierdzających działanie, zero wyników testów, bezsensowny opis (w jaki niby sposób chłop przełożył "rdzeń" 2080 do 2070 Super? jak dopasował chłodzenie Zotac do płyty głównej Gainward?).
  • Odpowiedz
  • 1
@L3gion
Niektóre 2070s mają okrojony chip TU104-400A-A1
Typ pewnie coś pokombinował z biosem, zwiększył powerlimit i pli głupa
  • Odpowiedz
  • 0
@L3gion
może nawet nie on coś kombinował, tylko odkupił od kogoś kto mu tak powiedział i sprzedaje dalej.

Nie zdziwiłbym się jakby tam był tylko bios wgrany który ją raportuje jako 2080, a wydajność jak 2070s .

Były próby odblokowania tego chipu, ale zdaje się nic z tego nie wyszło. NVIDIA je sprzętowo skutecznie zblokowała.
  • Odpowiedz