Wpis z mikrobloga

Przymierzam się do wymiany mojego poczciwego GTX1080 8gb na coś znacznie mocniejszego.
Głównie gram w VR (Oculus Rift S) Assetto Corsa z modami czasami ETS2/ATS i BeamNG.
O ile AC chodzi w miarę na niskich z modami to już ATS i BeamNG jest dramat, a niedługo wychodzi AC Evo które pewnie będzie chodzić równie dramatycznie co ACC.
Rozważałem coś typu RTX 4080 ale patrząc na ceny dostaję mocnego bólu dupy aby wydać tyle na kartę, niby 4070/4070ti wydaje się spoko osiągami względem ceny chociaż nadal to jest z 2500/3300pln, a za 1600/2500pln mam poprzednika rtx3080/3080ti który nie odstaje jakoś zbyt a nawet czasami lepiej wypada tylko że 3080 non ti ma 10gb vram (o ile to ma jakiś wpływ na VR).
Nie interesuje mnie DLSS bo w VR co najwyżej trick z FSR, RX7900 ma jakieś mega problemy z wydajnością VR i wypada słabo, tak samo nie mam problemu z używkami czy po koparkach, a przy moim korzystaniu maks dwa weekendy w miesiącu nie obchodzi mnie zużycie prądu.

Fajnie gdyby udało się aby AC wyglądało trochę lepiej niż LFS i aby ATS nie był symulatorem krótkowidza -5 dioptrii bez okularów.
Z tego co czytałem to o ATS/ETS2 w VR nic nie wiadomo zbyt odnośnie wymagań a głównie to bym chciał poprawić, plus kupić coś co mi da znowu kilka lat spokoju od upgrade.

Reszta pc to i5-12600k@4.5ghz, 32gb ram ddr4, i zasilacz evga 1200w chyba plat.

#virtualreality #vr #ets2 #ats #kartygraficzne #pcmasterrace #oculus
  • 27
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Mattos Pamiętaj, że aby grafa pokazała moc to i proc powinien być wydajny i ram szybki. Do tego nowe rtxy mają inne złącze zasilania… Obecnie to chyba 4070ti super będzie takim „złotym środkiem” i odpowiednio wydajnym, żeby poczuć różnicę. Ceny są jakie są, niestety…
  • Odpowiedz
że aby grafa pokazała moc to i proc powinien być wydajny i ram szybki


@Ademu: im wyższa rozdzielczości, czyli 4k czy VR tym procesor ma mniejsze znaczenie. Mówię to i z perspektywy mojej 3090 i 4090. Średnia półka wystarczy w zupełności. Tylko w niskich rozdzielczościach jak fhd czy czasem 1440p procesor bywa wąskim gardłem

@Mattos do VR nie brałbym niżej niż 4070ti (które jest ekwiwalentem 3090).
  • Odpowiedz
@Mattos: ja mam teraz 4070 super i niestety jak gram na pcvr w wysokiej rozdzielczosci to czuc dlawienie miejscami (90fpsow). Mam questa 3

Mam wrazenie ze 12 gb vramu to jednak za malo do vr
  • Odpowiedz
@keksoa @Atreyu No ok ale i tak to proc odpowiada za pierwszą fazę renderingu i „rozdziela” pracę. I obecna „średnia półka” to spoko procki ale nie wiadomo co ma OP.
  • Odpowiedz
@Atreyu: w ogole nie ma czegos jak bottleneck na nowych prockach, tutaj typ ma intela 12 gen wiec moglby walnac nawet 4090. Kwestia tego ze zamiast 300 fpsow bedziesz 250 xD najwieksza odczuwalna sprawa to ten 1% fps ktory jest lepszy na szybszych prockach
  • Odpowiedz
Ogolnie jak ktos wyzej pisal z nowych kart to 4070ti super 16gb vramu to jest minumum. Uzywany to bym walil w 3090 bo ma 24 gb vramu
  • Odpowiedz
@Ademu:
No i w VR proc ma bardzo mało do roboty. A OP ma mocnego CPU, który w VR pewnie będzie się nudzić nawet z RTX 5090. U mnie i5-8400 to robi przy 3070, mimo że według każdego kalkulatora jest dużo za słaby (i rzeczywiście, w płaskich grach jest za słaby).

@Mattos
Jak tak patrzę na BabelTech to imho wybierasz między 4090, 3090 i 3080Ti, gdzie dwie pierwsze raczej nie będą przedstawiać dużej różnicy (jedna ma lepszy computing, druga VRAM, oba istotne).
A jeśli nie zależy Ci na wysokich detalach to imho 3080 (zwykła) powinna być już spokojnie wystarczająca do komfortowego grania. Na 3070 jest ok, ale dalej da się coś czasem przyuważyć. Normalnie to luz, gorzej jak bawisz
  • Odpowiedz
  • 1
@Ademu: Mam modularny zasilacz więc mogę dokupić wtyczkę albo przejściówkę na to debilne rozwiązanie nvidia.
Tylko pytanie czy rzeczywiście te 4070 jest tego warte bo widziałem na necie że to tak różnie względem 3080
Co do bottlenecka to w sumie w niektórych nowych popularnych strzelankach zdarzało się że staruszek już nie wyrabiał 1080p i 144fps

@Atreyu Tylko pytanie czy to zaspokoi moje potrzeby bo w sumie tylko te samochodówki z wymagających gier gram a przez najbliższe 3 lata raczej się nie doczekamy
  • Odpowiedz
@Mattos Akurat 4070 to właśnie odpowiednik wydajnościowy 3080, tylko mniej prądożerny i obsługujący nowe ficzery nvidii. I 4070 są jeszcze na 8pin.
  • Odpowiedz
chętnie bym kupił RX7900 bo zielonym #!$%@? z cenami


@Mattos: Jako posiadacz 7900XTX powiem tak, z wydajnością VR z AMD #!$%@? jedynie pcvr przez oculusa, gram przez Virtual Deskop i bez zająknięcia śmiga aż miło, 24g vramu na karcie idealnie się sprawują w VR

Uzywany to bym walil w 3090


@keksoa: Ale 3090 nie ogarnia AV1 a na chwilę obecną to jest najsensowniejszy format kodowania dla Questa.
  • Odpowiedz
  • 0
@sayanek: No ja akurat korzystam z Rifta S więc kabelek i nie mam tych problemów plus mam sporo mniejszą rozdziałkę natywną.
Weź bądź tak wspaniały i przetestuj mi ETS2/ATS i AC/ACC bo ostatnie testy jakie znalazłem ACC to z ponad roku czasu temu gdzie RX7900XTX był na poziomie RTX3080 a wiem że czerwoni sporo poprawiają wydajność sterownikami.
  • Odpowiedz
@Mattos: aaaa dobra, jak po kablu to w sumie nie wiem jak się amd sprawuje, bo wiem że ogólnie apka Oculusa zawsze miała problem i nie widziała kart AMD serii 7000, o dziwo 6000 działały bez problemu, więc opcjonalnie szukaj taniej 6950
  • Odpowiedz
  • 0
@sayanek: Apka Oculusa to ogółem jest dramat do kombinowana z tool kitem, OpenVR, OpenXR i FSR. Musiałem zrobić downgrade i wyłączyć możliwość aktualizacji bo inaczej co którąś się coś wywalało a gram rzadko więc nie ma nic bardziej irytującego niż męczenie się z naprawianiem tego niż założeniem i graniem po prostu.

Czyli w sumie podsumowując RTX 4070 lub 3080 powinno styknąć?
Bo tak patrzę że 3080 to 10 lub 12gb VRam a 4070 12gb chyba że Super TI wtedy 16GB.
Tyle że 3080ti jest w cenie zwykłego 4070, a 3090 jest 600zł tańszy niż 4070 ti
  • Odpowiedz
@Mattos: No w VR jest problem że jest mało testów wydajności, ale kiedyś widziałem taki test, to wyszło że na chwile obecną 16gb vramu to jest optymalna ilość pod VR, a przyszłościowo będzie potrzeba jeszcze więcej. Dlatego ja wolałem dopłacić do 7900xtx, bo 24gb to już jest spokojnie zapas na kilka lat.

Co do:

Weź bądź tak wspaniały i przetestuj mi ETS2/ATS i AC/ACC


@Mattos: musiałbym poczekać aż
  • Odpowiedz
@Mattos: ETS chodził u mnie w natywnej rozdzielczości Rift S w 80fps (czy ile tam było) na rtx3060 bez problemów (na jakiś tam średnich ustawieniach chyba).
Więc jak zostajesz przy Rift S to bierz cokolwiek i będzie dobrze :)

Ale ogólnie jeśli nie chcesz się bawić w symulator krótkowidza to moim zdaniem trzeba teraz kupić GPU przyszłościowo pod Meta Quest 3 czy coś innego o wyższej rozdzielczości i poczekać na pierwsze tanie używki gogli po użytkownikach z chorobą morską ;) Bo Rift S ze względu na rozdzielczość jest i będzie symulatorem krótkowidza i tyle :)

martwi mnie mała ilość VRam
  • Odpowiedz