Wpis z mikrobloga

Dlaczego w Polsce nie buduje się wysokich budynków mieszkalnych? Czy zabraniają tego przepisy zagospodarowania przestrzennego, czy każde dodatkowe piętro wiąże się z takimi kosztami, że przestaje się to opłacać? Jak dla mnie kupowanie działki w centrum miasta wojewódzkiego za kilkadziesiąt milionów po to, by postawić 5-6 piętrową kostkę, to jest jakieś niepojęte marnowanie przestrzeni na kilka pokoleń.
#nieruchomosci
karski - Dlaczego w Polsce nie buduje się wysokich budynków mieszkalnych? Czy zabrani...

źródło: Zrzut ekranu 2024-07-03 210450

Pobierz
  • 35
  • Odpowiedz
@karski:

Czy zabraniają tego przepisy zagospodarowania przestrzennego, czy każde dodatkowe piętro wiąże się z takimi kosztami, że przestaje się to opłacać?


@karski: Tak i tak.
Plany miejscowy może określić intensywność zabudowy(co ciekawe może też określić minimum,
  • Odpowiedz
@karski: jak gadałem z kilkoma urbanistami to mówili, że większość zachodniej Europy żałuje, że nie budowała wyższych budynków więc nasi urzędnicy od planów zagospodarowania przestrzennego nie chcą być gorsi i też z reguły zabraniają wysokich budynków.
  • Odpowiedz
@Elev: dokładnie tak.
Największy koszt budowy to wszystko co się dzieje pod ziemią. Koszt jednej kondygnacji podziemnej jest standardowo wliczany, ale druga podziemna, trzecia i dalej, to koszty robią się gigantyczne. Nie dość że wykop trzeba zabezpieczać przed zalaniem, pompowanie wód gruntowych non-stop, to dodatkowo w ciul drogie systemy oddymiania, sygnalizacji pożarowej itp.
Z kolei w górę - gdzieś zasłyszałem - że najbardziej opłaca się iść do 8-10 pięter. Im
  • Odpowiedz
Dlaczego w Polsce nie buduje się wysokich budynków mieszkalnych? Czy zabraniają tego przepisy zagospodarowania przestrzennego, czy każde dodatkowe piętro wiąże się z takimi kosztami, że przestaje się to opłacać?


@karski: Przecież większość planów zagospodarowania ma limity wysokości i to one ograniczają budowy a nie te #!$%@? sfrustrowanych wykopków.
  • Odpowiedz
@karski: na tyle tanio, że deweloper uzyskuje najwyższe ROI przy niższych budynkach. Każde dodatkowe piętro to koszty, które nie rosną liniowo. Do tego dochodzi później utrzymanie, co wiąże się ze sporymi oplatami do wspólnoty.
  • Odpowiedz
@karski: Większy koszt i różne badania geologów sprawdzania poziomu wód gruntowych, itp. Pod tak ciężkie budynki to trzeba mieć dobry teren, przygotować solidne podstawy, wykorzystać więcej i lepszej jakości materiałów budowlanych, zbrojeń, itp. No i takie wielkie wieżowce to już takie cuda inżynierii i konstruktorów, a nie mały bloczek 6 piętrowy.
  • Odpowiedz
Czy zabraniają tego przepisy zagospodarowania przestrzennego, czy każde dodatkowe piętro wiąże się z takimi kosztami, że przestaje się to opłacać?


@karski: Tak i tak. Poza tym zwiększając gęstość zabudowy, zwiększasz ruch samochodów, które trzeba gdzieś upchać (parkingi podziemne) i często zwiększyć przepustowość dróg lub usprawnić komunikację miejską. W takim Hong Kongu, Szanghaju czy Singapurze masz ogromne ograniczenia i opłaty związane z posiadaniem samochodu, by zmusić mieszkańców do poruszania się metrem.
  • Odpowiedz
@karski: do tego co pisali poprzednicy doloz jeszcze znacznie wieksze punktowe obciazenie sklepow, miejsc parkingowych, autobusow, infrastruktury drogowej , smieci, kanalizacji, itd

Jak zamiast 3 pietrowego bloku powstanie tam 15 pietrowy wiezowiec to puntkowo masz tam 5x wiecej mieszkancow, ktorzy musza gdzies srac, cos pic, jezdzic po drodze autem, korzystac z autobusu, sklepu, przedszkola, parkingu, itd.
  • Odpowiedz