Wpis z mikrobloga

#tojestmultikonto #pytaniedoeksperta #chemia #biochemia #medycyna

Czy ktoś jest mi w stanie wyjaśnić dlaczego dwa atomy wodoru, atom tlenu i atom węgla podłączone dodatkowo do pierścienia benzenu zmieniają diametralnie mechanizm działania substancji chemicznej. Są na to jakieś reguły? Da się to wymodelować? To ma związek z metabolizmem substancji czy jej sposobem wchodzenia reakcję z komórkami. Jak to wygląda? Dlaczego tak się dzieje? Jak to działa?
Gdybym miał narzędzie pozwalające przewidzieć reakcję organizmu i sposób działania substancji, byłbym w stanie przewidzieć jakie substancje chemiczne i w jaki sposób na mnie podziałają (np. antybiotyki, witaminy, kofeina, NLPZ itp.)

https://en.wikipedia.org/wiki/Amphetamine#/media/File:D-Amphetamine_molecule_ball_from_xtal.png

https://en.wikipedia.org/wiki/4-Methylamphetamine#/media/File:4-Methylamphetamine_molecule_ball.png
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@tojestmultikonto: Są na to reguły. Można to wymodelować i oczywiście ma to związek z metabolizmem. Ba! Związek z metabolizmem może mieć również zmiana przestrzennego ułożenia atomów mimo zachowania wiązań między nimi (vide Talidomid).

Zresztą, tak obecnie poszukuje się nowych leków - najpierw jest modelowanie molekularne, a dopiero na końcu badania i testy kliniczne. Ale żeby to przewidzieć musiałbyś mieć wiedzę m.in. o działaniu różnych receptorów w organizmie i generalnie
  • Odpowiedz
@MostlyRenegade: No i chyba tylko 2 atomy wodoru i atom tlenu odróżniają PMA od amfetaminy, a ma zupełnie inne działanie. PMA to SSRA i nie jest nawet empatogenem jak MDMA, a anetol jest już w ogóle inną substancją bo działa rozkurczowo i bakteriobójczo, a PMA może wywoływać skurcze.
  • Odpowiedz
Ale żeby to przewidzieć musiałbyś mieć wiedzę m.in. o działaniu różnych receptorów w organizmie i generalnie mieć doświadczenie z biochemią.


@MostlyRenegade: Powiedz mi coś o czym nie wiem, to nawet nie ma związku z działaniem receptorów, ale z właściwościami fizyko-chemicznymi każdego jednego związku chemicznego. Codziennie pochłaniasz masę różnych substancji i nawet nie wiesz co może zaszkodzić i których substancji nie powinno się łączyć ze sobą.
  • Odpowiedz
@tojestmultikonto: no w sensie chemicznym obecność tlenu przy pierścieniu aromatycznym powoduje, że wspomniany powyżej efekt jest wielokrotnie silniejszy, ale... jest skierowany w przeciwną stronę. Pojawia się też zupełnie nowa grupa funkcyjna, co jeszcze bardziej komplikuje charakter cząsteczki.
Ale tak właśnie działa chemia, a w szczególności organiczna. Jeden atom może kompletnie zmieniać właściwości substancji.

I oddziaływanie na receptory ma tu akurat kluczowe znaczenie jeśli chcesz rozpatrywać wpływ na organizm.
  • Odpowiedz
@MostlyRenegade: Do tego dochodzi przemysł i cała masa różnych związków chemicznych, co raz to nowe substancje pojawiają się między innymi w kosmetykach, ale tak na prawdę nie wiadomo nawet jakie będą długofalowe skutki kontaktu z nimi i czy ze względu na procesy produkcyjne nie zostały czymś zanieczyszczone. Tak naprawdę nie wiesz nic i masz problem z weryfikacją, bo nie masz laboratorium i potrzebnej wiedzy na temat chociażby jakiegoś plastyfikatora wprowadzonego
  • Odpowiedz
@tojestmultikonto: Jeśli cię to jeszcze ciekawi po takim czasie - pierścień aromatyczny sam w sobie jest mało reaktywny. Benzen jest bardzo symetryczny, niepolarny, nie rozpuszczalny w wodzie, a stan aromatyczny jest korzystny energetycznie, reakcje wymagające zaburzenia tego stanu wymagają większej ilości energii niz zwykła reakcja ze związkiem nienasyconym. Dodanie do niego grupy -COH daje nam benzaldehyd. Atom tlenu przez swoją wysoką elektroujemność nadaje cząsteczce polarność, dodatkowo może tworzyć wiązania wodorowe,
  • Odpowiedz