Wpis z mikrobloga

Duża zmiana w nastrojach Ukraińców. Chodzi o kompromis z Rosją

Po dwóch latach wojny z Rosją, nastroje wśród Ukraińców zaczynają się zmieniać — informuje "Rzeczpospolita". Według najnowszych badań Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii (KMIS), coraz więcej obywateli Ukrainy jest skłonnych do kompromisów z rosyjskim dyktatorem, Władimirem Putinem.

W marcu 2022 r., podczas nieudanych rozmów z Rosją w Stambule, Moskwa domagała się gwarancji dotyczących nieprzystąpienia Ukrainy do NATO oraz ograniczenia liczebności ukraińskich sił zbrojnych. Wówczas aż 80 proc. Ukraińców opowiadało się za bezkompromisowym podejściem i kontynuowaniem walki. Dzisiaj, ten odsetek zmniejszył się do 58 proc. Tymczasem, 30 proc. ankietowanych jest skłonnych do kompromisów z Rosją.

------
Taktyka "pełzania" Putina dlugoterminowo bedzie miala taki a nie inny skutek. Dlatego w dalszej perspektywie Ukraina tej wojny nie wygra. Czas dziala na jej niekorzysc. Bron bedzie, ale skoncza sie ludzie, zmienia sie nastroje spoleczne.

#ukraina #rosja #wojna
  • 9
  • Odpowiedz
@tos-1_buratino: Jakby Ukraina miała upaść to pewnie NATO ustanowi na Dnieprze granicę. Tak samo jak było w Niemczech czy Korei. Bo jak by upadła cała Ukraina, to cały jej przemysł i potencjał ludnościowy zostanie skierowany przez kacapstwo na zachód. Czy pod przymusem czy nie to nie ma większego znaczenia. Kacapskie soldaty też "walczą" pod przymusem oddziałów zaporowych.
  • Odpowiedz
@Dorodny_Wieprz: problem w tym że tępa małpa z bananem nie zgodzi się na żadne ustępstwa. Oddanie części Ukrainy na której są zasoby naturalne( czyli wszystko na południu aż do Mołdawi, a po wszystkim aneksja Mołdawi do kacapstanu)
  • Odpowiedz
@Dorodny_Wieprz: biorąc pod uwagę, że ostatni rok upłynął w duchu "Rosja odbudowuje potencjał, a Zachód nie chce pomagać" to i tak jest dobry wynik - nadal większość nie chce ustępstw. Myślę, że jeśli dzięki ostatnim zmianom w nastawieniu Zachodu Ukraina zacznie sobie lepiej radzić, odsetek chcących kompromisu spadnie.
  • Odpowiedz
@Dorodny_Wieprz: Podejrzewam, że może dojść do sytuacji kiedy Rosjanie mocniej zaatakuja i linia frontu przetnie Ukraine na pol. Bedzie rozejm i tak niezdobyta czesc Ukrainy bedzie wlasnie takim buforem jak kiedys RFN
  • Odpowiedz