Wpis z mikrobloga

Planuję kupić rower endurance, allroad, czyli taki z oponką max 35c-40c aby komfortowo śmigać 150 km i więcej po płaskiej Polsce.

Budżet około 15 tys

Dwa pytanka do osób z własnym doświadczeniem (marketingowy bełkot i recenzje pseudospecjalistów znam):

1) rama aluminiowa czy karbon? W tym temacie jest najwięcej bełkotu. Jedni piszą, że karbonowa jest niezniszczalna i wieczna, inni że karbon po kilku latach starzeje się i robi się wiotki. Dobre aluminium nie waży dużo więcej. Dobre ramy mają szlifowane spawy i wyglądają pięknie jak karbonowe. Są jakiekolwiek zalety karbonu na trasach długodystansowych, bez wyścigów? Może w karbonie brać tylko widelec, sztyce, ewentualnie kierownice i koła.

2) osprzęt raczej GRX, pytanko czy 1X czy 2X ?

#rower #rowery #kolarstwo #gravel
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Wychwalany: tylko karbon, dobry karbon (nie od treka:)) jest trwały, a w razie czego łatwo naprawisz,
napęd ja mam 2x w moim Specu, ale teraz bym brał 1x - mniej pierdzielenia się
  • Odpowiedz
@Wychwalany: 1x - wygodniej, mniej zamieszania, a pokrycie takie samo jak na 2x. Warto prześledzić temat w necie i skorzystać z kalkulatorów przełożeń :]
2. jeździłem na aluminium mówiłem tylko aluminium, po co komu karbon.
spróbowałem na karbonie i łooo :D tylko karbon, jak Mirek wyżej pisał, raczej z tych lepszych. Ja mam ze stajni cannondale grawelka. W budżecie do 15k idzie wyrwać topstone na fullu, czyli z tyłu 3
  • Odpowiedz
pytanko czy 1X czy 2X ?


@Wychwalany: Jaki chcesz. Zasada kciuka jest taka że na szosie chcesz 2x (gęstsze przełożenia ułatwiają utrzymanie stałej kadencji z komfortowym obciążeniem na długich prostych) a w terenie wystarczy 1x (i tak nie utrzymasz żadnej kadencji). W gravelach robi się tak i tak.
  • Odpowiedz
rama aluminiowa czy karbon?

@Wychwalany: wg mnie, bez dużego znaczenia. Aluminium też się starzeje i może to powodować problemy. Teoretycznie aluminiowej ramy nie da się naprawić po wypadku, jest to problematyczne. Karbonową ramę można spokojnie naprawiać, trzyma wymiary itd.

2) osprzęt raczej GRX, pytanko czy 1X czy 2X ?

@Wychwalany: wg mnie zależy od wykorzystania roweru. Jeśli to będzie głównie teren - 1x starczy. Ja swój wykorzystuję jako
  • Odpowiedz
@Wychwalany: te gładkie spoiny to trochę oszustwo - szlifują to, kitują szpachlą, potem gładzą i malują. Ale szpachla nie lubi pracujących powierzchni, więc ten lakier sobie pęka po jakimś czasie.

W tych pieniądzach tylko karbon, wygląda lepiej, może nawet schowki wewnątrz ramy znajdziesz, idealne na dętkę, multitoola i małą pompkę, żeby się przyjemniej jeździło bez kitrania tego w podsiodłówkach.

Z polecajek - Orbea Terra, powinno się udać w polskich sklepach
ujdzie - @Wychwalany: te gładkie spoiny to trochę oszustwo - szlifują to, kitują szpa...

źródło: obraz_2024-06-17_131936128

Pobierz
  • Odpowiedz