Wpis z mikrobloga

Dlaczego nie stworzono leku działającego na serotoninę i dopaminę?
Zrobiono leki typowo na serotoninę, na serotoninę i noradrenalinę, na noradrenalinę i dopaminę, na dopaminę, ale nie widziałem jeszcze leku z mojego pytania.

#psychiatria #depresja #leki #farmakologia #farmacja
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@kidi1: dzięki, nie wiedziałem

@Karbostyryl podejrzewałem, że były prowadzone badania pod tym kątem, ale jak widzisz nie upowszechniono tych leków, nie wprowadzono jakiegoś do powszechnego użytku, bądź wycofano go.
  • Odpowiedz
@abwgd: podobno ciężko zrobić lek który łączy się do transporterów serotoniny i dopaminy, ale nie do noradrenaliny => łątwiej zrobić lek działający na serotonine+noradrenaline+dopaminę.

jest parę 'ekseprymentalnych', też sertralina działa słabo na dopaminę.
  • Odpowiedz
  • 0
@10129: tak, czytając gdzieś natknąłem się na taki tekst, że ciężko o ominięcie noradrenaliny.

Z tą sertraliną to podobno słabo działa na dopaminę i to tylko w wysokich dawkach.
  • Odpowiedz
@abwgd: przecież leki przeciwpsychotyczne(nie wszystkie, ale spora część) działają na synapsy dopaminergiczne. Tylko jeśli nie rozumiesz o co chodzi to właściwie na c--j się wypowiadasz. To jest wiedza typowo dla lekarzy
  • Odpowiedz
Jak nie jesteś lekarzem to nie łącz sobie nic na własną rękę. A jak chcesz sobie krzywdę zrobić to mieszaj SSRI z amfetaminą(podstawowe działanie to zwiększanie stężenia dopaminy). Tylko potem będzie płacz że czemu gadam z bogiem, jo nie chcioł mieć psychozy(przyjmuje się że to właśnie nadmiar dopaminy jest jedną z głównych przyczyn schizofrenii, a uwierz, nie będziesz w stanie na dłuższą mete dawkować normalnie a--------y. Nie bez powodu jest takie pojęcie
  • Odpowiedz
  • 0
@Kmicic-Andrzej: podasz ten przykład, o który prosiłem, czy dalej będziesz pisał nie na temat?
A--------a nie działa jedynie na dopaminę.

Więc wyjaśnij mi, czemu w takim razie takich psychoz nie ma podczas stosowania np. ropinirolu?
  • Odpowiedz