Wpis z mikrobloga

Jaki był motyw sprzedaży Alaski? Dzisiaj można przeczytać, że to najgłupsza transakcji w historii, ale może ma ona logiczne uzasadnienie?
Kiedyś czytałem, że Car, pomógł Lincolnowi w wojnie secesyjnej. Nie była to pomoc bezpośrednia. Lincoln, a później Johnson zobowiązał się do zwrotu carowi kosztów tej pomocy. Prawo w USA zabraniało bezpośredniej zapłaty, więc uzgodnili, że zrobią to poprzez sprzedaż Alaski.

Transakcja była krytykowana w USA, określano ją jako „szaleństwo Sewarda” lub "ogród niedźwiedzi polarnych (prezydenta USA) Johnsona". Uważano, że to zakup bezwartościowej ziemi za miliony.

Jest to pewne logiczne wytłumaczenie, które mogłoby uzasadniać podejście Rosji do sprawy Alaski (i tego dekretu Putina).

Być może są tutaj osoby, interesujące się historią, które mogły by obalić lub w jakimś stopniu potwierdzić tę wersję?

#historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #usa #rosja #ciekawostkihistoryczne
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@SawyerJ: posiadasz ziemię, gdzie możesz wykopać dołek i do niego się wypróżnić. Rosjanie zamienili kosztowną wojnę na „odstępne”. W Alasce jedyne co dziwne, to układ USA-Canada.
  • Odpowiedz
@SawyerJ: Jest to mało prawdopodobne. Rosjanie szukali kupca na ten teren jeszcze przed wybuchem wojny secesyjnej. Z ich punktu widzenia była to ziemia w zasadzie bezludna, z utrudnionym dostępem od strony Imperium, za to otoczona Brytyjczykami, z którymi niedawno przewalili wojnę krymską.
Można znaleźć w Sieci artykuł prof. Pastusiaka z którego wynika, że transakcja ta nie spotkała się ze szczególnym oporem i ze strony amerykańskiej została zainicjowana przez stronnictwo
  • Odpowiedz