Wpis z mikrobloga

• 0
@rajman: @_aqq

Kiepsko napisane, fakt ;). Kombo piwka, pośpiechu, smartfona, Już nie mogę edytować.

Chodziło mi o porównanie obecnych zasad i powierzchni dachu w takim mieszkaniu do sytuacji sprzed 2022r kiedy na starych zasadach w małych domach jednorodzinnych dało się zamontować PV na dachu, która produkowała tyle energii latem, że wystarczył jej na cały rok na ogrzewanie domu PC i na pozostałe potrzeby.

Teraz jest inna zasada rozliczania. Mając
  • Odpowiedz
@cotozazycie Jest teoretyczna możliwość zbilansować sie na zero. Montujesz 40kWp(więcej chyba się nie da w taryfie G), 5MWh zuzywasz na bieżąco wiosna-jesien glownie, ok 35MWh wprowadzasz do sieci, tego pokrywasz rachunki za energię(Bardzo duzo Ci jeszcze zostanie i sie zmarnuje). Kase za niewykorzystane 20% wypłacaja Ci (8MWh czyli 1000-2000zl) i z tego pokrywasz koszt przesyłu, za energię którą pobierzesz, więc jeśli z sieci pobierzesz max z 3-4MWh to moze sie zbilansujesz
  • Odpowiedz
@cotozazycie: Jeśli będziesz teraz będziesz zakładał to nowe zasady więc nie da rady. Od kwietnia do może października z magazynem powinno dać radę. Sprzedawać nie opłaca się.
  • Odpowiedz
  • 0
@zibizz1: no ale tyle na dachu się nie zmieści a i koszt zabójczy nie mówiąc o perspektywie zwrotu inwestycji. Oj to dziś mocno jest to nieopłacalne. Dawniej podobno wystarczało 8kwp do ogrzania pompą ciepła domu. Choć 8kw w szeregowcu też nie udałoby się zmieścić na mojej części dachu. Z drugiej strony mieszkanie nie potrzebuje tyle ciepła ile dom wolnostojący.
  • Odpowiedz
@cotozazycie no kiedyś tak bo było 80% do odbioru z tego co się wysłało. Dziś za wysłaną kWh do sieci dostaniesz 25gr a od lipca jeszcze mniej. Po prostu energia ze słońca jest coraz tańsza.
  • Odpowiedz