Wpis z mikrobloga

#dzialalnoscgospodarcza #jdg #skarbowka #podatki
jestem na ryczałcie i chętnie kupiłbym sobie drugie auto na firmę do użytku mieszanego. Czy to będzie duży przypał jak kupię drugie i odliczę połowę vatu, a to pierwsze od którego również odliczyłem połowę vatu użyczę ojcu?

Drugi przypadek: Jeżeli auto które mam do użytku mieszkanego i odliczyłem połowę vatu to czy mogę je przekazać ojcu w ramach darowizny? Rozumiem, że wtedy oddaje tyle vatu ile mi zwrócili czy od wartości na dzień przekazania? No bo jak 2 lata temu odliczyłem 10k vatu, a dziś auto jest dwa lata starsze to można uznać mniejszą wartość i oddać tylko np. 5k vatu?
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Chris_Karczynski
1. mozesz miec więcej aut.
2. nie wyprowadzaj auta z JDG jesli nie musisz
3. Vat rozliczasz w 60 miesięcznym okresie. Jak pozbywasz sie auta po 60 miesiącach to nic sie nie dzieje a jesli np po 12 miesiącach to możesz dodatkowo odliczyć 4/5 nieodliczonego VATu z zakupu. No i oczywiście odliczasz 23% od aktualnej wartości na moment sprzedaży
  • Odpowiedz
@Chris_Karczynski możesz mieć więcej samochodów ale warto aby były z różnego segmentu, np. jeden mniejszy do jazdy w mieście, drugi większy gdy np. musisz przewieźć jakieś większe rzeczy.

Mimo że odliczyłeś tylko 50% VAT to niestety przy wycofaniu/sprzedaży oddajesz 100% ale z wartości rynkowej na moment wycofania (dochodzi jeszcze wcześniej wspomniana korekta VAT ale to już zależy jak długo miałeś pojazd w działalności). Po wycofaniu możesz dać w darowiźnie i już
  • Odpowiedz
@Chris_Karczynski w niektórych sprawach są bardziej uprzywilejowani, np. rozliczanie kosztów, możliwość wyboru formy opodatkowania, niższy ZUS niż w przypadku UoP. Są plusy i minus, jak wszędzie
  • Odpowiedz