Wpis z mikrobloga

#gielda

Myślę że sobie co miesiac będę kupował PL spółki dywidendowe, powiedzmy tak do 12 może 14 sztuk. A później będę już w nie dopychal.

Na wszelki wypadek trzymam też etfy w dolarach, głównie rynek USA. Zastanawiam się żeby jeszcze index Indyjski do tego dokupić też w dolarach.

Po za tym ładuje się w IKE, IKZE(na funduszu emerytalnym w PKO BP) i obligacje.

Póki co łącznie 6000pln/msc mnie to kosztuje. Wszystko z myślą o Longu. Od 5 do 30 lat.

Gdzie robie błąd? Jak byście to zrobili inaczej?
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Hmrogrz: 6000 to sporo jak na polskie warunki regularnego odkładania. Ja sam troche za agresywnie na moje zarobki inwestuje bo też kupuje spółki dywidendowe. Ale jak człowiek pomyśli, że przez ostatnie pięć lat kupowałby po jednej akcji np. asseco to już jakiś portfelik by był. Ja mam dwa ETFy. Trzy polskie spółki dywidendowe (mała ilość) - long zbieram.
Gotówkę na oszczędnościowym 5%. Jakieś grosze na PPK.

Ogólnie jak masz tyle sosu to ja bym dużą część w obligacje ładował takie, że kapitalizacja dopisuje się do wartości obligacji i potem masz odsetki od odsetek.

Ja ostatnio miałem przemyślenia na temat etfów S&P500 - ciągnie to kilka spółek tak naprawdę. W sumie nie wiadomo co będzie z tym indexem, może spadać w końcu, trzeba zawsze
  • Odpowiedz
@m-mmmm_marysia: IMS, IZOSTAL i Citi Handlowy kilka akcji. Izostal zamierzam trochę potrzymać - chociaż dywidenda słaba 7gr xD - ale są fundamenty pod wzrosty. Handlowy czuje w kościach że ładnie wywali do góry w ciągu najbliższych lat i daje nawet spoko dywidendy. Jakiś Bank dobrze mieć w portfelu. Zamierzam co miesiąc dokupować akcyjkę/dwie handlowego. A IMS jest niedowartościowaną spółką, no i teraz niby po kowidzie handel i elektronika reklamowa się
  • Odpowiedz
  • 0
@DavenJayX: no ja właśnie chce sobie zdywersyfikowac mocno. To co jest na funduszu w PKO BP to zostaje na 30 lat do emerytury i to ma być podstawą mojego życia na emeryturze, dzięki temu mam spokój przy bardziej ryzykownych inwestycjach pozostałym hajsem i to jest zazwyczaj 2k/msc. A cała reszta to albo jakiś wkład własny, albo odłożenie na spłatę mieszkania jak już kupie, a może będę żył z dywidendy. Zobaczymy,
  • Odpowiedz
  • 0
@Hmrogrz

Na 30 lat?
25% w fizyczne złoto i srebro
25% w spółki dywidendowe
25% ETFy sp500/stoxx 600 i jakaś gospodarka wschodząca indie lub Wietnam
25% w Bitcoina.
  • Odpowiedz