Wpis z mikrobloga

Poległem przy aktualizacji CentOS 7 do 8. Korzystam z tego poradnika:
https://www.tecmint.com/upgrade-centos-7-to-centos-8/

Wykonując polecenie:

dnf -y --releasever=8 --allowerasing --setopt=deltarpm=false distro-sync
Dostaję błąd, że zostanie usunięty dnf. ChatGPT i inne poradniki każą usunąć i zainstalować ponownie ten pakiet. Tak też uczyniłem. Teraz chcę ponownie zainstalować dnf i nie da rady, bo jak dołączam kolejne zależności, to pojawia się ich coraz więcej. To chyba nie jest dobra droga.

Paczki instaluję stąd:
https://vault.centos.org/8.5.2111/BaseOS/x86_64/os/Packages/

Co w takim razie? Przywrócić yum?

Teraz znalazłem, że CentOS 8 może mieć nieaktualizowane paczki i lepiej przejść na CentOS Stream. Wydaje mi się, że to też dobra opcja. Aplikacja będzie chodzić w kontenerach, a w razie czego będą najnowsze aktualizacje. Tylko upgrade do CentOS 8 jest już w połowie i co teraz?

#linux #centos #devops
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Teraz znalazłem, że CentOS 8 może mieć nieaktualizowane paczki i lepiej przejść na CentOS Stream. Wydaje mi się, że to też dobra opcja. Aplikacja będzie chodzić w kontenerach, a w razie czego będą najnowsze aktualizacje. Tylko upgrade do CentOS 8 jest już w połowie i co teraz?

@SendMeAnAngel: Jak chcesz parity z Red Hat 8, to jest Rocky Linux 8. Akurat przejście z CentOS 8 Na Rocky to kwestia odpalenia
  • Odpowiedz
Jak chcesz parity z Red Hat 8, to jest Rocky Linux 8. Akurat przejście z CentOS 8 Na Rocky to kwestia odpalenia skryptu i nie powinno być problemów.


@vries: Chyba tak zrobię. Jak się coś zepsuje, to przywrócą ze snapshota. A czy to lepsza opcja od CentOS Stream? Bo w sumie to i tak apki będą w kontenerach, a pytanie, co będzie dostawać szybiej aktualizacje bezpieczeństwa (na razie apka nie
  • Odpowiedz
@SendMeAnAngel: CentOS Stream ma nowsze pakiety od Red Hata/Rocky. Nie wiem, czy ci to odpowiada czy nie. Obie dystrybucje są dobrze wspierane, jeśli chodzi o szybkość patchowania. Bierz Rockiego (ewentualnie Almę jak nie potrzebujesz 100% kompatybilności z RHEL). Moim zdaniem najlepiej byłoby postawić środowisko na Rocky 9, o ile jest to wspierane, bo ten system ma najdłuższe wsparcie. Zasadniczo systemów RedHatowych nie należy upgradować do nowszych wersji.
  • Odpowiedz
Moim zdaniem najlepiej byłoby postawić środowisko na Rocky 9, o ile jest to wspierane, bo ten system ma najdłuższe wsparcie. Zasadniczo systemów RedHatowych nie należy upgradować do nowszych wersji.


@vries: Oficjalnie społeczność twierdzi NO UPGRADE. Spróbuję jeszcze przywrócić stare repozytoria, zainstalować ponownie dnf i podjąć kolejną próbę upgrade, tylko nie wiem, co z tego wyjdzie.

W Debianie nie ma większego problemu z aktualizacją systemu.

A jeśli będzie konieczność postawienia systemu
  • Odpowiedz
Jak chcesz parity z Red Hat 8, to jest Rocky Linux 8


@vries: Alma Linux lepszy. Po tym jak Red Hat zablokował źródła RHEL to zmienili focus i teraz już nie starają się kopiować 1:1 RHEL, a zachowują jedynie kompatybilność z RHEL dopuszczając też własne ulepszenia. W przeciwieństwie do Rocky Linux zarządza też nim organizacja non profit.
  • Odpowiedz