Wpis z mikrobloga

@jakismadrynickpolacinsku: Ja mam czasem tak, że jak w robocie pogadam chwilę po niemiecku, to potem jak mam mózg przełączyć na angielski to muszę z parenaście sekund się zastanowić o #!$%@? w ogóle chodzi ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tak jakby mózg w tryb danego języka tylko wszedł i muszę znowu na siłę wymusić przejście w tryb tego drugiego.
  • Odpowiedz
@jakismadrynickpolacinsku: No jak mieszasz niemiecki z angioelskim to sie nie dziwie :)

niestety nie znam francuskiego/hiszpanskiego/wloskiego wiec nie wiem jak to wyglada w tym przypadku. Ale rownoczesne uczenie sie angielskiego i niemieckiego calkiem smieszne jest. Duzo podobnych wyrazow i nie raz mi sie zdarza "podmianka" :)

Przy czym niemieckiego nie uczylem sie wcale (a ponoc mam b2) a angielskiego cale 5 lat w technikum (20+ lat temu - i tez
  • Odpowiedz
@gorzki99: akurat angielski jest totalnie innym języklem. Na wyższych lvl (c1+) masz sporo zaciągnięć z francuskiego (słowa). Z kolei w niemieckim masz sufiksy, prefiksy które niejako informują o złożoności gramatycznej. Ma to też plus - słówka z niemieckiego łatwiej zapamiętać. Ale z drugiej - musisz odkodować znaczenie gramatyczne.

Przy czym niemieckiego nie uczylem sie wcale (a ponoc mam b2)

Jak się pytałem innych, którzy umieją ten język - pełna biegłość
  • Odpowiedz
@jakismadrynickpolacinsku: NIe zrozumielismy sie do konca. And oraz und - o tego typu podobienstwach mowie.

NIgdy nie uczylem sie niemieckiego a przez niemcow zostalem oceniony ze mowie lepiej niz niejeden niemiec. Bo caly niemiecki jaki znam to z telewizji. Czyli "czysty niemiecki" bez dialektow. Nie narzekam. A co wiecej - jak rozmawiam z kims po niemiecku to sibie nie tlumacze tego co on mowi i nie tlumacze tego co chce
  • Odpowiedz
Jako dziecko miałeś ciągle gdzieś i słuchałeś jakieś mega ilosci?


@kokos24: Dokladnie tak. jako dzieciak (poczatki podbazy) mnostwo czasu spedzalem u dziadkow. A dziadkowie starej daty (przedwojenni) to niemiecki znali (uwarunkowania geograficzne tez swoje wniosly :P). No a ze to byly takie czasy ze kablowek i internetu nie bylo to mieli satelite. Im nie przeszkadzalo ze ogladaja po niemiecku. Poza tym na polskich kanalach wtedy bylo NIC :PP A ja
  • Odpowiedz