Wpis z mikrobloga

Mam od dłuższego czasu problem z siecią domową, obstawiałem różne warianty od dostawcy po utrudnienia ze strony acces pointów (bo mam kilka, które wymieniałem). Mianowicie - co kilka dni, lub kilka razy dziennie lub raz na tydzień/dwa losowe urządzenia "wyskakują" z sieci LAN i nie mogą tak jakby uzyskać IP i połączenia (reset tych urządzeń nic nie daje). Jedynie pomaga wtedy reset routera i jest dobrze kolejne X dni/godzin. Głównie dzieje się to na urządzeniach wifi ale w ostatnich dniach już nawet jest problem z urządzeniami po kablu do tego stopnia, że siada całkowicie internet i nie mogę nawet wejść na stronę routera.. Zbiegło się to w czasie z tym, że doszło mi około 5 urządzeń wifi stąd moje gdybanie, że to nie urządzenia dookoła tylko główny router (wszędzie indziej DHCP itd wyłączone).

Urządzeń mam +- 40 i po prostu jak okresowo jest ich mniej (coś wyłącze/odłącze) to jest spokój. Wcześniej miałem router Asus RT-AC51U teraz mam RT-AC66U - tu i tu robiło się tak samo.. Po wrzuceniu logów chat gpt zwrócił uwagę na: Ciągłe Auth i Assoc, Ciągłe Disassoc i Deauth.

Muszę rozglądać się za czymś innym (na co zwracać uwagę? Nie musi mieć miliona opcji konfiguracji i super zasięgu, po prostu ma ogarnąć sieć z tych 40 urządzeń a w przyszłości możę 50-60)? A może to problem z konfiguracją (aczkolwiek nie mam już pomysłu co mógłbym zmienić, kanały wifi nic nie dają, zresztą nie mam innych sieci w pobliżu więc nic się nie zakłóca)

#siecikomputerowe #informatyka #router
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Mikseth: Sprawdź dokładnie, czy nie amsz żadnych podsieci, czy działają wszystkie jako acces pointy.
A problemów może być wiele, ja np. miałem ostnaio jakieś dziwne uszkodzenie kabla, między budynkami szło i rozwalało całą sieć, kabel położony laaata temu, pewnie z 10... do teraz nie wiem co z nim nie tak(na pewno nie końcówki, bo to zarobiłem na nowe), pociągnąłem nowy i śmiga.
Całą sieć rozwalało a lokalny dostawca odciął mnie
  • Odpowiedz
  • 0
@voldi: @kutafonixor
Ma najnowsze oprogramowanie, RAM 30% użyte, procesor 10%. Ale jednak problem zawsze się zbiega z tym kiedy jest więcej urządzeń w sieci... Zrobiłem dziś update będę obserwował.

Ogólnie kiedyś miałem bardziej skomplikowana sieć i repeatery wifi jednak stopniowo doprowadziłem wszędzie skrętki, są dwa switche i dwa routery w trybie mostu. Bez nich problemów nie było - a z nimi są jednak wymieniałem już kilkukrotnie routery i robiłem
  • Odpowiedz
@Mikseth: nie znam konkretnie tego urządzenia ale poka jak wygląda konfiguracja dhcp. Masz 2 routery z WiFi czy jeden? Wydaje mi się że za dużo urządzeń jak na domowy router. Przy takiej ilości to szedłbym w unifi
  • Odpowiedz
@Mikseth: Mie zdiagnozuje ci tego bo ani ze mnie spec ani nic, możesz kupić jakiś router za 300-400zł, nie porządny ale nie najtańszy i sprawdź, zawsze masz 2 tygodnie na zwrot prze internet, więc sporo czasu na testowanie czy to jego wina ;)

Sam mam małą sieć, na kilka budynków, mam poza routerem od dostawcy 8 routerów (z czego tylko 2 pracują jako routery, reszta to acces pointy) łącznie 2
  • Odpowiedz