Wpis z mikrobloga

Miraski mam firmę tj #jdg o profilu IT ale chciałbym zacząć też łapać zlecenia na fotografię, bo ostatnio trochę za free to robiłem, a widzę, że potencjalnych klientów jest ciut więcej.
Z tego co czytałem to mogę mieć tylko jedną firmę, więc jak dotego podejść, mogę jakoś rozszerzyć działalność o np własnie zakres świadczonych usług? No i druga sprawa co z nazwą firmy obecna nazwa jest skierowana w usługi IT, a ja bym chciał mieć markę związaną z fotografią.
No i na koniec jak z ZUSem jestem na ryczałcie 12% zapewne na fotografie jest inna stawka, ale co z ZUsem? Muszę go płacić podwójnie czy jak?
Koszty poza sprzętem są małe, więc raczej nie rozważałbym przejścia na liniówkę.
#firma #jdg #dzialalnoscgospodarcza
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@MrocznyZiemniak
Dokładnie, działalność masz jedną. Dopisujesz kody PKD dla usług fotograficznych i tyle. Możesz zostawić starą nazwę (będzie na fv i w CEIDG), a do celów marketingowych np. na FB używać drugiej innej nazwy np. MrocznyZiemniak Fotografia Ślubna. Możesz mieć tyle "marek" do celów marketingowych ile chcesz.
ZUS - społeczne płacisz oczywiście tylko raz. Zdrowotna jest naliczana od dochodu, więc jeśli zarobisz więcej to samej zdrowotnej może wyjść wiecej.
  • Odpowiedz
@MrocznyZiemniak tworzysz sobie marki własne. Np robisz logo MrocznyZiemniakFotografia, tworzysz do tego stronę itp. Jak masz jakąś umowę z kimś, czy robisz np regulamin na stronie itp to możesz napisać MrocznyZiemniakFotografia marka wlasna której właścicielem jest i tu nazwa twojej jdg. Reasumując możesz mieć jedną firmę i nieskończoną ilość marek własnych.
Rozszerzenie działalności robisz w ceidg o odpowiedni kod pkd. Ryczał - musisz ustalić jaka stawka jest na takie usługi, możliwe
  • Odpowiedz