Wpis z mikrobloga

czy mozliwy jest nasdaq do nieba, a indexy emerging markets do piekla?
wezmy sobie takie polskie IT jako typowe podwykonastwo bogatego zachodu. Sam hype AI spowodowal wstrzymanie rekrutacji i obnizki wynagrodzen do poziomu tych z 2019-20. Efektywnosc pracy programisty tez bedzie zwiekszona(uwazam ze jeszcze nie jest na tyle znacząco). To oznacza w przyszlosci coraz mniejsze zespoly za coraz mniejsze pieniadze. Na razie jest IT, ale wlasciwie caly sektor usług wspolnych bedzie sie zwijał. Przypomne, Polska jest drugim na swiecie dostawcą takich usług!
https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/gospodarka-polska-druga-najbardziej-popularna-lokalizacja-dla-centrow-uslug-wspolnych-st7374822
jestesmy tutaj razem z Meksykiem i Indiami, typowe emerging.
Z drugiej strony bedziemy mieli gigantow tehnologicznych z USA i amerykanskie korpo ktore zredukują swoje offshory, zmniejszą koszty i zwiekszą zyski. Juz teraz BigTechy zwiekszaja dywidende, nie maja co z kasa robic i nie potrzebują wiecej inwestowac w nowe produkty.
Oczywiscie takie wymieranie centrow uslug wpsolnych oraz kolejnych branz przelozy sie po czasie na cały lokalny rynek usług, skonczą sie pizze za 60 pln i barber za 150 itp. Zostanie praca fizyczna i montownie, ale jej ilosc sie nie zwiekszy za to liczba wykluczonych przez AI owszem, to tez spowoduje presje na obnizke wynagrodzen. AI redukuje miejsca pracy, a nie je tworzy, jak czytam te bzdury ze kazdy zostanie prompterem to sie zastanaiwam czy to opłacone urabianie ludzi.
Wy jestescie tylko kosztem ktory BigTechy chcą zredukować. NIe wszyscy zostana podcasterami bo AI tez zrobi to lepiej.
Po co nam to było. Wybrancy z nasdaq to the moon , resztą nikt sie nie przyjmuje.
#gielda
  • 9
  • Odpowiedz
@kot__morderca: widac, ze nigdy nie pracowales w firmie jako programista
Kodowaniu to moze 15% czasu dizennie poswiecasz, bo reszta to spotkania, omawiania, daily i inne gowna. A tego AI nie ogarnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Rudz1elec: chyba nie rozumiesz ze 10 devsow na daily zredukuje sie do dwóch i beda miedzy sobą smęcić ze robili JIRA task-2137 w 3minuty a nie 30, i ogolnie gadania bedzie mniej bo biznes nie bedzie musiał tłumaczyć tyle inzynierom. I to jest tylko pierwszy etap ktory najszybciej nastąpi, potem nawet tych dwoch nie bedzie trzeba.
  • Odpowiedz
odpialem tag programowanie bo nie chce ich w tej dyskusji, nie taki cel jest.
Generalnie głupotą jest szortowanie nasdaq, w kazdym scenariuszu. IMO jego wzrost włąśnie moze byc "kosztem" spadających innych indexow.
  • Odpowiedz
chyba nie rozumiesz ze 10 devsow na daily zredukuje sie do dwóch i

@kot__morderca: Gdyby AI mogło zastąpić 5 programistów 1, to u mnie w robocie... po prostu robilibyśmy 5 razy więcej zadań xD

Poza tym jak koledzy zaznaczyli, w rozwiniętych firmach programowanie to zwykle ułamek roboty. Gadanie z upierdami z innych zespołów, architektura czy próby zrozumienia co biznes ma na myśli to większość roboty.
  • Odpowiedz
@kot__morderca: JEstes w bledzie. CHat gtp jest spoko jak potrzebujesz szybki skrypt, a nie chce CI sie googlac i sklejac komendy i robic lancucha. Czyli jakies zapytanie do powloki systemu, pipe do grepa czy AWKa , zapisanie do pliku w jakies petli.

Zreszta arguemnt troche inwalida. Po prost firma bedzie wg Ciebie dowozic x10 wiecej taskow, jesli AI to takie wspaniale.
  • Odpowiedz
@kot__morderca: Rozwiązania dostępne dzisiaj, takie jak chat gtp to nie jest żadna sztuczna inteligencją. Całe ten hype AI to skuteczna marketingowa strategia. Owszem może to być pomocne w pracy programisty, ale nie ma szans na jego zastąpienie. Jako programista i inwestor, bardziej obawiam się że mi bańka ai na akcjach pęknie niż o to że stracę w przyszłości pracę.
  • Odpowiedz