Wpis z mikrobloga

Pytanie mam głównie techniczne odnośnie instalacji elektrycznej gdyż planuję rozłożyć okablowanie. Z punktu widzenia osoby, która będzie to robiła pierwszy raz w stanie surowym (w sensie od zera rozkładanie przewodów, nie pytam o przekroje/obwody itd a o montaż) w porothermie czy lepiej bruzdować czy tak jak w 90% przypadkach widzę - po prostu puszczać na cegle uchwytem do kabli?

W czym poprowadzić najwygodniej podłogą (oświetlenie w gwiazdę, gniazda raczej całymi pomieszczeniami z wyjątkiem kuchni/łazienki)?Arot/pojedyncze peszle/koryta kablowe? Strop Kleina - wystają tregry więc albo co kawałek "uskok" albo koryto/arot na równo z tregrami a pod spodem podkładać styropian?

#elektryka #remontujzwykopem #remont #budujzwykopem #budownictwo
  • 20
  • Odpowiedz
@Mikseth: Jesli dojdzie tynk, czy cokolwiek innego co przykryje to normalnie na cegle z uchwytami.

Drugiego akapitu nie zrozumialem wcale a wcale :)
Jaka gwiazda? jakie "calymi pomieszczeniami?

P.S zrob se fotki jak ida kable. nawet nie wiesz kiedy moze sie to przydac :)
  • Odpowiedz
@Mikseth: spokojnie uchwytami, ale dbaj o to, żeby dobrze przylegało.
Ale broń Cię Boże kabli po podłodze! Nikt się ich tam nie spodziewa. Nie zawsze od razu, ale czasem przy pierwszym remoncie masz zrywanko.
  • Odpowiedz
  • 0
@cebekk: Czemu? Przeważnie widzę podłogą, tam jeszcze dojdzie ocieplenie+wylewka (podłogówka) i dopiero jakieś panele itd więc jakbym miał coś robić w podłodze to piersze co uszkodze podłogówkę..
  • Odpowiedz
  • 0
@gorzki99: O zdjęciach to słyszałem ;)

Przymierzam się jak do tego zabrać, najpierw puszki potem obwody czy na odwrót?

W gwiazdę chodzi mi o sposób instalacji, tzn każdy punkt oświetleniowy to osobny przewód z rozdzielnicy (co będę mógł wykorzystać do smart home lub czegokolwiek w przyszłości). Natomiast przy gniazdkach już "szalał" nie będę.
  • Odpowiedz
w porothermie czy lepiej bruzdować czy tak jak w 90% przypadkach widzę - po prostu puszczać na cegle uchwytem do kabli?

@Mikseth: to już zależ tylko od inwestora, jak masz równe ściany i dasz po wierzchu to trzeba więcej tynku żeby skutecznie przykryć przewody. Min chyba 5mm tynku nad przewodem inaczej wyjdą tłuste plamy.

starałem się zrobić jak najmniejszą ilość
  • Odpowiedz
@Mikseth: Wlasnie moim nastepnym pytaniem mialo byc ile masz miejsca w rozdzielce i jak chcesz przycebulic na kablach. No i czy dom czy mieszkanie. A jak dom to czy pietrowy czy parterowy*.

Z tym ze kazdy punkt oswietleniowy to osobny obwod to pojechales grubo (ale pytaine ile ich w sumie bedzie) :P

Co do smart to musisz sie zastanowic jak to by mialo
  • Odpowiedz
@Mikseth: Pierwsza rzecz, to ewentualne zalanie. Druga rzecz, jak strzeli kabel, który przechodzi przez podłogę, to masz gruby remont. Znam też przypadki wymiany drzwi balkonowych, które kończyły się generalnym remontem przez przewód pod wylewką.
Ktoś wspominał o robieniu zdjęć? I tak zrobisz za mało o to jedno ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@wypokowy_expert wątpie, że jest idealnie równo - raczej tynkami będzie trzeba niektóre niedociągnięcia nadrabiać ( ͡º ͜ʖ͡º)

@gorzki99: Poddasze użytkowe w domu jednorodzinnym ale instalacja na dole nie ruszana, dojdzie nowy WLZ od podrozdzielnicy która jest zaraz za licznikiem. To co dałbym na "dniówki" komuś lub płacił z punktu wolę właśnie przeznaczyć na więcej obwodów (ale chyba też to nie wyjdzie jakiś kosmiczny koszt żeby zamiast np. 1 obwodu w kuchni zrobię 2 lub 3?). Także +- będzie ich ze 20 a w opcji na wypasie (jakieś na zapas pod ledy kiedyś w suficie itd) to ze 30 max obwodów - to dużo/akceptowalnie czy wyhamować?

Rozdzielnice planuję na parterze w dostawionej kotłowni gazowej, tam jest tak jakby do zewnętrznej ściany dostawione pomieszczenie i tam jeszcze pewnie pójdzie na tej ścianie pion z odpływem. Kombinuje więc na tej ścianie zrobić rozdzielnice natynkową a w przyszłości po prostu zrobić ściankę z karton-gipsu. Także mogłaby być większa/głębsza na przyszłość (np. wrzucę pod kilka rolet obwody
  • Odpowiedz
to ze 30 max obwodów - to dużo/akceptowalnie czy wyhamować?

@Mikseth: Ales nie trafil z adresatem pytania :DD

Moim marzeniem jest zeby ktos chcal taka instalacje ze WSZYSTKO* wbija do szafy rozdzielczej. I wszystko w tej szafie jest laczone. Jeden sterownik+wyspa I/) + pare stycznikow i robisz WSZYSTKO co chcesz (na przyklad zapalajac swiatlo w lazience na dole podnosisz rolety w pokoju na gorze
  • Odpowiedz
  • 0
@gorzki99: Założeniem moim jest to, że lubię smart ale raczej w żadne gotowe automatyki ze względu na budżet nie pójdę w 100%. Więc bardziej wolę dużą rozdzielnice + sporo obwodów żeby z czasem stopniowo coś sobie działać a teraz zaoszczędzając (no bo swojej pracy nie liczę) - jedynie koszt kabla i w tym kontekście pytałem czy "wyhamować" - dużo więcej wyjdzie okablowania ale czy to będzie jakieś akceptowalne czy ten koszt gigantycznie wzrasta?

Chodziło mi o monostabilne podwójne przykładowo mówiąc o dzwonkowym. Wtedy pojedynczy/dłuższy klik w jakimś sterowniku (w moim planie akurat BoneIO) wywoła jakąś akcje. Prowadząc taką skrętkę i włączniki np. na dole i górze schodów nie muszę robić w ogóle schodowych.

A z puszka chodzi o to ze jak teraz masz cegle i na niej kable to bedziesz to chcial przykryc. Tynkiem styropianiem whateva. Wiec nie wiesz jak masz osadzic puszke zeby nie wystawala-byla za gleboko. Puszki to bym robil jak juz jest fonalna plaszczyzna (co nie oznacza ze dziur pod puszki nie mozna zrobic - zawsze lepiej za glebokie niz za
  • Odpowiedz
  • 0
@Mikseth po pierwsze bruzduj w ścianach wszystko. Co z tego że tynk przykryje, jak później będzie się w tych miejscach kurz osadzal.
Po 2 ja robiłem wszystko podlegą jest tego jedną bardzo duża zaletą. Nie mam na ścianach praktycznie kabli, jak mnie jakąś ekipa pytała jak idą kable to była prosta zrozumiała odpowiedź. "Od każdego gniazdka w dół, nigdzie indziej"
Po 3. IMO beż sensu robić jedną "domowa serwerownie" na ścianie.
  • Odpowiedz
@Mikseth: Miras... Koszt kabla? Serio? Co ile wymieniasz kabel? najprawdopodobniej nigdy. Nie robmy se jaj. jakby to bylo 5k vs 50k to jaknajbardziej trza sie zastanowic. Ale jak to jest koszt 3k vs 4k (a instalacje masz na wieki wiekow ament) to se policz...

A no właśnie, ale chyba taniej wyjdzie z włączników świateł poprowadzić skrętki niż ze wszystkiego prowadzić 230V do rozdzielnicy (w sensie z każdego miejsca razem z włącznikami)

Nie wiem co jest tansze. 50m ydyp 2x1,5mm2 czy 50m skretki
  • Odpowiedz
@Mikseth I jak ci idzie praca? Ja się właśnie zabieram za instalacje i pierwsze co mnie dopadło to kabel, wszyscy polecają nkt i nie wiem czy brać czy nie zwłaszcza że on teraz wygląda tak jakby pożałowali białej izolacji. @melba a ty jaki dawałeś?
Osobiście będę robił mieszkanie 36m w wielkiej płycie i też idę podłogą przy ścianie i podejścia do góry do gniazdek. Raz że tynku bywa i ponad
PaulStone - @Mikseth I jak ci idzie praca? Ja się właśnie zabieram za instalacje i pi...

źródło: temp_file1232241205777828733

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@PaulStone: Póki co planuje ( ͡° ʖ̯ ͡°) Orientowałeś się cenowo internet/lokalna hurtownia? Ja dopytywałem o kabel w tym wpisie i chyba tam z OLX zamówię (taniej niż na allegro).

@melba Przymierzam się do bruzdowania, porotherm to chyba nie będzie problemów? Tylko po prostu robić bruzdę czy tak jak gdzieniegdzie na filmikach widziałem - zrobić dziurę na dole i górze i gotowe, tylko miejsce zaprawy
  • Odpowiedz
  • 0
@PaulStone jak się nie da ciąć, albo jest to bardzo utrudnione to jak najbardziej zwykły dyp i na to tynk.
@Mikseth porotherm się łatwo kuje, więc IMO szkoda zachodu z jakimś przepychaniem.
  • Odpowiedz
@Mikseth ja wczoraj kupiłem od gościa na Olx z mojego miasta krążek 3x2.5 300zł i 3x1.5 200zl firmy nkt. Resztę czyli 5x4, 4x1.5, 5x1.5 kupię już na metry na allegro bo potrzebuje 6, 35 i 20m.
Układanie zrób tak jak Ci wygodnie i żebyś się jak najmniej narobił ale weź pod uwagę że jak puszczasz na gołej ścianie to pytanie ile tynkarze dadzą tynku żeby nie okazało się że kabel wyjdzie
  • Odpowiedz
  • 0
@PaulStone: A no własnie.. A osadza puszki tynkarz czy to zależy jak się ustali?

@melba A co ze ścianami zewnętrznymi (od środka) gdzie w miejscu gdzie tak czy tak wypada wkuć (miejsce na wylewke/ocieplenie) jest strop? Młotem jakiś kanał wykuć czy jak? Wątpie że pójdzie w tym bruzdownica bo lali najmocniejszy beton jaki tylko mieli ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@PaulStone: Nastawiłem się na "okazje" z olx a to cenowo tak jak 3x1.5mm to 310-320 zł najniżej, jeszcze jakieś spore koszty wysyłki także nic ciekawego. Chwila szukania na allegro i nie całe 300 zł z darmową wysyłką..
  • Odpowiedz
@Mikseth też zależy jaki producent, jak googlowałem jakie kable najlepsze to nkt mi wyskakiwał jako polecany, nawinął się taki znajomy złota rączka, mówi że spoko kabel, tynkarze go lubią bo dobrze się go tynkuje więc taki kupiłem. Mieszkam w krk więc miałem wybór na Olx, ale fakt że ogłoszenie z którego kupiłem wyskoczyło dzień wcześniej. Mi się opłacało 130 i 100 taniej jak na allegro mi wyszło. Ale fakt że dla
  • Odpowiedz