Wpis z mikrobloga

Czołem Mirki/Mirabelki,

Podpowicie jak ogarnąć takie coś:

Komputer stacjonarny, a na nim 3 dyski:
1. Główny nvme M2 1TB - Linux Mint
2. SSD 500GB - Windows 10
3. HDD 1TB - magazyn

Hmm.. od czego zacząć? ;-)

#linux
  • 27
  • Odpowiedz
@Laetrile: To chyba obojętne jaka kolejność, możesz zacząć od windowsa, a potem osobno instalujesz Linuxa, ja w takiej sytuacji zrobiłbym osobne partycje EFI, a potem GRUB-a tak żeby widział windę. Magazyn w NTFS.
  • Odpowiedz
@Laetrile: Musisz poszukać GRUB dual boot fix czy jakoś tak! Dawno temu sie bawiłem więc juz za bardzo nie pamiętam! Uruchamiasz to z poziomu Linuxa i proces jest automtyczny😉️👉

A druga opcja to wylaczenie danego dysku w biosie zanim uruchomisz system! Tylko żeby to zadziałało to najpierw instalujesz Windowsa Następnie wyłączasz w biosie dysk z W10 i na drugi dysk instalujesz Linuxa i w czasie uruchomienia wyłączasz dany
  • Odpowiedz
Hmm.. od czego zacząć? ;-)

@Laetrile: to zależy, co chcesz osiągnąć; ja na nvme zapakowałbym systemy z bootloaderem od linuxa, a pozostałe dyski wykorzystał, jako przestrzeń dla danych, tak jak któryś z mków u góry wspomniał

Czy cie #!$%@?ło żeby robić dwa systemy na jednym dysku
  • Odpowiedz
to żeby przeciwdziałać windowsowym zapędom do formatowania EFI przy aktualizacjach?

@dzyndzla: Nie, po prostu skoro op wskazał, że systemy robić chce na osobnych dyskach, założyłem, że może przewiduje jakiś scenariusz, że wyjmuje jeden dysk i żeby drugi system miał swój rozruch.

Sensowne byłoby zrobienie wszystkiego na nvme w mojej opinii.
  • Odpowiedz
Najrozsądniej instalować na jednym dysku 🧐 Nowy dzień Nowy Nowy specjalista 😅😅😅

@StaszekGGG: a masz coś merytorycznego do powiedzenia w temacie, czy tylko tak sobie klepiesz bezsensownie te komentarze?
  • Odpowiedz
@dzyndzla: Już napisałem 🤷🏻‍♀️ Ale czytając komentarze jak twój to mnie śmiech ogarnia 😏 Najlepiej dawać rady jak sie nie mam pojęcia 🤷🏻‍♀️🤦😅😅
  • Odpowiedz
Najrozsądniej instalować na jednym dysku. Nowy dzień Nowy Nowy specjalista

@StaszekGGG: Ale te dyski są różnej prędkości, więc co jest niby takiego dziwnego zainstalowaniu obu systemów na najszybszym? I co w ogóle masz przeciwko instalowaniu na jednym urządzeniu 2 systemów?
  • Odpowiedz
@dzyndzla: masz na myśli ten komentarz z wyłączaniem jednego lub drugiego dysku na czas bootowania systemu? Bo jeżeli tak, to myślę, że możemy skończyć tę dyskusję...
  • Odpowiedz
@balrog84: O jakiej prędkości dysków ty mówisz i co to ma wspólnego z Dual Bootem🧐🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️

Po pierwsze! System Plików 🤷🏻‍♀️ W Windowsie jest NTFS a w Linuxie jest ext4! Plus jak ci Win albo Linux padnie to masz papa 🤷🏻‍♀️

Masz google to sobie wyszukaj Why instalowanie Linuxal z Windowsem na jednym dysku nie jest wskazane!🤷🏻‍♀️ Ale ty musisz być spedzjalizdom skoro tak polecasz😏️👉
  • Odpowiedz
  • 0
@balrog84: Nie przewidywałem żadnego scenariusza, po prostu uznałem że systemy na osobnych dyskach będą bezpieczniejsze i łatwiejsze do postawienia ponownie w razie awarii. Nie wpadłem jednak na pomysł z kopią zapasową, a to chyba ma sens.

Wybaczcie, nie jestem ekspertem a z Linuksa ostatni raz korzystałem jakieś 10 lat temu ;-)

Zamiarem jest jedynie przejście z Windows na Linux i używanie go jako systemu na co dzień. Okienka mają być tylko do jakieś gry, programu lub dokumentu z którym Mint miałby
  • Odpowiedz