Wpis z mikrobloga

#kalendarzliturgiczny #wiara #kosciol #katolicyzm

wtorek, 11 czerwca 2024
Świętego Barnaby Apostoła
III klasy | kolor czerwony

Lekcja (Dz 11, 21-26; 13, 1-3)
W one dni: Wielka liczba w Antiochii uwierzywszy nawróciła się do Pana. I doszła o nich wieść do uszu kościoła jerozolimskiego. Posłano zatem Barnabę aż do Antiochii. A gdy przybył i ujrzał łaskę Bożą, uradował się i zachęcał wszystkich, aby wytrwali w postanowieniu swego serca. Był to mąż dobry i pełen Ducha Świętego i wiary. Wielka też rzesza przyłączyła się do Pana.
I szedł Barnaba do Tarsu szukać Szawła, a znalazłszy go, przywiódł do Antiochii. I przez cały rok przebywali tam w kościele, nauczając mnóstwo wielkie, tak że najpierw w Antiochii nazwano uczniów chrześcijanami.
A do kościoła antiocheńskiego należeli prorocy i nauczyciele, jako to: Barnaba i Szymon, zwany Niger, Lucjusz Cyrenejczyk i Manahen, który był wychowany razem z Herodem tetrarchą, i Szaweł. Gdy tedy sprawowali służbę Pańską i pościli, rzekł do nich Duch Święty: «Odłączcie mi Szawła i Barnabę do dzieła, do któregom ich powołał». Wówczas po odprawieniu postów i modlitw włożyli na nich ręce i wyprawili ich.

Ewangelia (Mt 10, 16-22)
Onego czasu: Rzekł Jezus uczniom swoim: «Oto ja posyłam was jako owce między wilki: bądźcie więc przezorni jako węże, a prości jako gołębice. A strzeżcie się ludzi. Powiodą was bowiem przed sądy i w synagogach swoich biczować was będą. Z mego powodu przed rządców i królów wodzeni będziecie, na świadectwo im i poganom. A gdy was wydawać będą, nie myślcie, jak i co macie mówić, bo onej godziny, co macie mówić, będzie wam dane. Nie wy bowiem jesteście, którzy mówicie, lecz Duch Ojca waszego, który w was mówi. I wyda na śmierć brat brata i ojciec syna, i powstaną synowie przeciw rodzicom, i o śmierć ich przyprawią. I będziecie w nienawiści u wszystkich dla imienia mego. Ale kto wytrwa aż do końca, ten zbawiony będzie».

Ilustracja:
Juan Antonio Salvador CarmonaŚwięty Barnaba
akwaforta na papierze, 1789-1795
Museo Nacional del Prado, Madryt, Hiszpania
BenedictusNursinus - #kalendarzliturgiczny #wiara #kosciol #katolicyzm

wtorek, 11 cz...

źródło: Zdjęcie z biblioteki

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach