Wpis z mikrobloga

@Knamga:

A mutimetr ma? Toż te najprostsze to 15 PLN kosztują (choć lepiej mieć lepszy). Z pewnością lepiej niż "łapać rękoma".
⚡⚡😲 ⚡⚡
Pierwsza rzecz przed robotą to sprawdzić woltomierzem (multimetrem, nie jakimiś "próbnikami z neonówką - bo kłamią") czy nie ma napięcia.
  • Odpowiedz
Jakim kurna cudem skoro tam nie ma napięcia?

@Knamga: wyłączyłeś obwód zabezpieczeniem nadprądowym, które odcina tylko fazę. Neutralny i Ochronny zostają cały czas podłączone, w czynnej instalacji panuje między nimi różnica potencjałów (wynikająca z tego, że w instalacji jednym płynie prąd, a drugim nie i na niezerowej rezystancji przewodów odkłada się jakieś niewielkie napięcie) - tyle wystarczy, by po zwarciu N i PE wywaliło różnicówkę, jednocześnie nie jest to w
  • Odpowiedz
  • 1
@bialy100k: chłop ma ale trochę uszkodzony bo nie przeczytałem instrukcji i mierzyłem napięcie w gniazdku więcej niż 15 sekund i chyba układ się uszkodził bo pokazuje losowe wartości xD
  • Odpowiedz
mierzyłem napięcie w gniazdku więcej niż 15 sekund

@Knamga: Od tego miernika to nie powinieneś uszkodzić. Albo wetknąłeś kable w niewłaściwe gniazda w mierniku albo ustawiłeś DC zamiast AC, mogłeś też zjarać przez ustawienie pomiaru prądu (A), ale prowdopodobnie by jeb...o - albo... HGW co zrobiłeś :) - i dlatego pokazuje cuda.
  • Odpowiedz
i mierzyłem napięcie w gniazdku więcej niż 15 sekund

@Knamga: ograniczenie 15 sekund dotyczy tylko pomiaru prądu na zakresie 10A, napięcie w gniazdku możesz mierzyć i 15 godzin non stop, oczywiście miernikiem na zakresie pomiaru napięcia AC, nie prądu! :D)
  • Odpowiedz