Wpis z mikrobloga

Dobry wpis od @NiszczycielKredyciarzy

https://wykop.pl/wpis/76580205/uwielbiam-dyskusje-o-mitycznej-sredniej-krajowej-i

Większość ludzi nie chce w ogóle przyjąć do wiadomości, że znacza część Polaków ma 2-3 średnie (JDG) i w ogóle nie są uwzględnieni w statystykach, bo GUS z uporem maniaka ignoruje B2B. Już nawet nie mówię tu o klasycznej działalności typu elektryk.

Gdyby "średnia z GUSu" rzeczywiście była "średnią", to za pizzę ludzie by nie płacili po 70zł, bo nie mieliby na to pieniędzy. A tymczasem knajpy w Wawie czy Krakowie pękają codziennie w szwach, a przez maka z małymi frytkami po 10 zeta (na oko 1 ziemniak) przetacza się chyba ze sto osób na godzinę.

W PL jest makabryczne rozwarstwienie: programiści, lekarze, prawnicy, etc. żyją na zachodnim poziomie i kisną na widok śmiesznych UOP-iarzy zap***dalających za ułamek ich zarobków. Widzicie, KTOŚ musi pompować te ceny. Tak samo ceny mieszkań. Chyba, że naprawdę wierzycie, że typowy Polak z 5000 na rękę śmiga co parę dni do drogiej knajpy i zostawia w niej po kilkaset złotych + kupuje kurniki inwestycyjne z miniratką 6-7k m-c, ale sorry, jakoś mi się to nie klei.

Standardowo przypominam też, jak wygrać w życiu - wystarczy iść z poniższym kluczem. Nie załapałeś się - Twoja strata, misiaku. Ale nie gadaj głupot o tym, jak to Polacy nie mają kasy. Bo mają jej w opór.

Tak, jestem autorem tego prostego algorytmu i tak, jestem z niego dumny ( ͡° ͜ʖ ͡°)

(oczywiście zamiast "programista" może być pentester albo inny gościu od cloudów, to tylko skrót myślowy, podobnie jak może być manicurzystka zamiast dekarza).

#nieruchomosci #praca #zarobki
Yuri_Yslin - Dobry wpis od @NiszczycielKredyciarzy

https://wykop.pl/wpis/76580205/uw...

źródło: Life cheat sheet 2

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Yuri_Yslin: W takim Berlinie to początkujący kierowca autobusu miejskiego zarobi 2800 euro brutto, a specjalista w korpo z 4500 euro brutto. Netto różnica będzie jeszcze mniejsza.

W Polsce kierowca zarobi z 6500 brutto w dużym mieście (zostanie mu z 4500), a specjalista z 15-20 tysięcy na JDG od czego zapłaci z 10-15% podatku łącznie xD.
  • Odpowiedz
  • 1
@MichauDelendaEst: myślę, że tak. Bo te JDG z niskimi zarobkami o których piszesz to powiedzmy coś w okolicach sredniej. A te o których ja piszę to wielokrotność średniej. Więc jak dodamy taką pulę to średnia MUSI wzrosnąć.
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin: JDG - mógłbym się zgodzić (chociaż teraz wypycha się na JDG zawody którym sie zwyczajnie nie opłaca być na JDG, ale "pracodawcy" już tak) , ale pomijasz umowy zlecenia - gdzie jest pełno niskopłatnych prac, o dzieło zapewne podobnie - chociaż te umowy są mniej popularne od UZ.
  • Odpowiedz
Standardowo przypominam też, jak wygrać w życiu - wystarczy iść z poniższym kluczem. Nie załapałeś się - Twoja strata, misiaku. Ale nie gadaj głupot o tym, jak to Polacy nie mają kasy. Bo mają jej w opór.


a ja standardowo przypominam ze lubisz zaplatac sie we wlasnych pogladac i tu jest tego przyklad.

Ogolnie Polacy NIE MAJA KASY, bo i skad mieliby ja miec? 1/3 z nas nie ma ZADNYCH oszednosci, kolejne 1/3 ma do 3 pensji, dopiero ostatnia 1/3 moze mowic o jakis rozsadnych oszednosciach. 16 mln ludzi pracuje na UOP i wsrod nich 2 srednie krajowe osiaga jakies 5%, 2/3 zarabia mniej niz 1 srednia krajowa, dominanta (i to nokatujaca) to placa minimlana wyplacana ponad 3 mln ludzi. TO SA FAKTY i jak ktos lubie sobie pogadac z faktami to jego sprawa, rownie dobrze moze pogadac do lustra.

Jest
  • Odpowiedz
  • 0
Algorytm "pokazuje" ze trzeba byc frajerem zeby skonczyc ponizej sredniej krajowej - no ale patrzcie.... to sie tyczy dobrze ponad polowy pracujacych Polakow.... jesli oni zostana koderami, prawnikami, beda ukaldac plytki - to kto bedzie robil to co oni robia dzis?... i czy jak przybedzie taka podaz w "elicie" ktora ma max kilak milionow - konkurencji milionow ponad 10 - to czy to dalej bedzie hajny hajs.


@del855: Algorytm nie jest sztywny. Jeśli zacznie przybywać programistów/crudziarzy/pentesterów/whatever i pensje zaczną spadać, to być może inny zawód będzie opłacalny i wtedy będzie w nim podmianka. Na dzień dzisiejszy jest tak, a szansa, by w ciągu kilku lat się to znacznie zmieniło to IMO jakieś ułamki %. :)

Zauważ, że 10 lat temu też pozycje z klucza były dobrym wyborem, 15 lat też (pomijam, że OF jeszcze nie było i chyba instagrama też nie, ale reszta się
  • Odpowiedz
znacza część Polaków ma 2-3 średnie (JDG)


@Yuri_Yslin: W 2022 roku 3% Polaków weszło do II progu podatkowego (próg 120 tys zł). Te 3% podatników to ok 700 tys. ludzi. Warszawa ma blisko 1,8 mln mieszkańców, więc osób wchodzących w drugi próg (który wcale nie jest taki wysoki) jest mniej niż połowa populacji stolicy. To jest ta znaczna część Polaków?
  • Odpowiedz
  • 0
W 2022 roku 3% Polaków weszło do II progu podatkowego (próg 120 tys zł).


@zgubiles_sie_jelonku: Ale to jest UOP, bracie. Ja tu o JDG, tam nie ma drugiego progu, jest ryczałt lub liniówka.

Właśnie przez złodziejskie podatki większość osób ucieka z UOP z zarobkami >10k na łapę, bo szkoda kasy. Takich osób w statystykach już nie zobaczysz, a jest ich sporo.
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin będąc w kategorii "wygranych" wg tego algorytmu i znając paru "przegranych" urzędników, nie mam wrażenia że klasyfikacja wygrany-przegrany jest jednoznaczna. Jasne, urzędasy sprzedają swój czas taniej, ale jeśli chodzi o faktycznie włożony wysiłek to bywa on marginalny. Poziom stresu rownież bardzo niski, ryzyko zwolnienia jest niewielkie. Ludzie mają różne ambicje życiowe, duża część chce tylko przetrwać wkładając minimalny wysiłek.
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin: Ciekawe czy do swoich danych wziąłeś pod uwagę liczbę osób korzystających z Małego ZUS Plus, a jest ich koło 300 000. A sam Mały ZUS Plus ma limit czasowy i jest ograniczony limitem przychodowym a więc wypadają z niego wszelkie działalności bazujące na marży. Do tego statystyki odnośnie UOP wykluczają zatrudnionych w mikro przedsiębiorstwach i budżetówkę. Brak też danych o osobach na umowach śmieciowych. Tym samym myślę, że to
  • Odpowiedz
  • 0
Ludzie mają różne ambicje życiowe, duża część chce tylko przetrwać wkładając minimalny wysiłek.


@bulbulator12345: Dla takich osób najlepszy będzie i tak zawód z wymienionych wygrywów, tylko niskiej intensywności. Programista pracujący na full-remote po 2h dziennie (za mniejszą kasę, ale zero stresu) byłby dobrym przykładem.

Tym samym myślę, że to jednak Ty się mylisz co do krainy mlekiem płynącej.


@TheKirghizLight: W jakim sensie?
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin praca full-remote 2h dziennie jest możliwa dla naprawdę świetnego specjalisty (który zapewne poświęca dużo czasu na własny rozwój by pracodawcy oddać 2h), albo dla kogoś kto trafił na projekt na którym można się naprawdę opieprzać i mu to pasuje. To się zdarza, ale to nie jest dobry plan na karierę zawodową. Czas trwania projektu (czy zatrudnienia w danej firmie) w IT jest krótki, a opieprzanie się w jednej pracy utrudnia
  • Odpowiedz