Wpis z mikrobloga

Pytanie do ekspertów, mam problem z wyliczeniem RdD na ryczałcie do #wakacjekredytowe. Wszędzie pojawia się informacja, że dochód na ryczałcie obliczamy:

Zgodnie z art. 8 ust. 5 W stosunku do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą: 
* …
* opodatkowaną na zasadach określonych w przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - za dochód przyjmuje się kwotę zadeklarowaną w oświadczeniu tej osoby. 

Jednak w tej ustawie jest też art 8 ust. 8, który mówi że:

Wysokość dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w przypadku prowadzenia działalności na zasadach określonych w przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ustala się na podstawie zaświadczenia wydanego przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego zawierającego informację o formie opodatkowania oraz na podstawie dowodu opłacenia składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
W moim banku uzyskałem informację, że RdD mogę wyliczyć:

W przypadku ryczałtu dochód ustalamy na podstawie ewidencji przychodów (za ostatnie 3 miesiące).
Kiedy klient ewidencji nie prowadzi, wówczas przyjmujemy kwotę netto zadeklarowaną w oświadczeniu.

Co ciekawe na stronie banku jest jedynie informacja o art. 8 ust. 5 i nie ma ani słowa o ust. 8…

Ciężko mi się zgodzić z uznaniem przychodu za dochód i zamierzałem złożyć wniosek o wakacje na podstawie zadeklarowanej kwoty. Zastanawiam się nad ewentualną konfrontacja z bankiem. Czy może mi ktoś wyjaśnić jak interpretować te dwa ustępy z art 8., które defacto mówią o tym samym? Czy bank ma możliwość uzyskania dowodów opłacania składek w ZUS? Jaka jest podstawa prawna do przeprowadzenia weryfikacji RdD? W ustawie nie znalazłem nic na ten temat.Dodatkowo bank prowadzi politykę taką politykę informacyjną, która jasno wskazuje, że powinienem zastosować ust. 5 (instrukcja na stronie), ale to jest sprzeczne z odpowiedzią, którą otrzymałem na pytanie mailowe.

Ps wybaczcie lekki chaos, to mój debiutancki wpis :)

#wakacjekredytowe #pytanie #banki #bankowosc #pytaniedoeksperta #kredythipoteczny
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@diegeier: Nie można określic wysokości dochodu na podstawie zaświadczenia wydanego przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego, bo płacisz zryczałtowany podatek od przychodu. Cmon.
  • Odpowiedz
  • 0
@SenJinPL to jak inaczej interpretować art. 8 ust. 8? W dowodzie opłacenia składek znajduje się przychód i to może prowadzić do wniosku, że dochód == przychód. Zastanawiam się jak ma się ust. 5 do ust. 8... I w jakiej sytuacji stosuje się ust. 5 a w jakiej ust. 8.

Co ciekawe pouczenie Związku Banków Polskich również wspomina tylko o ust. 5 https://www.bankbps.pl/images/Dokumenty/kredyty/wakacje_kredytowe_-_Wzor_pouczenia_dla_klientow_20240521.pdf

Kilka dni temu wysłałem jeszcze pytanie do banku odnośnie tego:
W przypadku ryczałtu dochód ustalamy na podstawie ewidencji przychodów (za ostatnie 3
  • Odpowiedz
  • 0
@SenJinPL: Oczywiscie, ale już ewidencję przychodów muszę. Jak widać, banki mogą probować różnych fikołków logicznych i staram się znaleźć na co potencjalnie mogą się powołać. Zgodnie z odpowiedzią banku mi to wygląda, że mogą wybrać linie przychód=dochód i i właśnie ust. 8 jako podstawa prawna.

@marcpol co sądzisz?
  • Odpowiedz
  • 0
zgadzam się z Tobą @SenJinPL, że w tym przypadku możemy wykorzystać niejasność przepisów i sam zamierzam to zrobić, szukałem jedynie ewentualnie wektora ataku banku ;)
otrzymałem od nich właśnie kolejną odpowiedź:

W odpowiedzi wskazujemy Panu, że Bank nie jest uprawniony do świadczenia doradztwa podatkowego w zakresie ustalenia dochodu Klienta. W związku z tym Klient powinien ustalić wartość uzyskiwanego dochodu z obowiązującymi przepisami prawa a następnie tak uzyskany dochód porównać z
  • Odpowiedz