Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci

Dlaczego jest taka beka z marż podzielonych na 5 lat? Jakbym był przedsiębiorcą to by mnie interesowało ile wyszedłem na plus z danej inwestycji i ile czasu zajęło sfinalizowanie projektu.

Marże roczne wymagane w sprawozdaniach finansowych niekoniecznie pokazują kondycję spółki przecież może być sytuacja, że

A. Sprzedałem mnóstwo lokali które nie sprzedawały się zbyt dobrze w zeszłym roku, nie rozpoczynałem nowych inwestycji, więc mam małe koszty i duże zyski, a więc w sprawozdaniu wykażę olbrzymi, lecz realnie przekłamany zysk, bo koszt budowy tych lokali przypada na lata wcześniejsze

B. Sprzedaż leży & kwiczy, ale akurat jestem w trakcie realizacji 3 innych inwestycji, więc mogę nawet wykazać w sprawozdaniu dużą stratę, co też nie jest prawdą, bo już w nastepnym roku tych kosztów nie uwzglednie, a lokale sprzedam z "wyższą" marżą

To tylko skrajne przykłady, ale chodzi o schemat. Że sprawozdanie za 1 rok niczego nie pokazuje i nie wiem jak deweloper na podstawie takiego wskaźnika miałby prowadzić biznes. Ja bym na jego miejscu kontrolował każdą inwestycje z osobna i liczył dla niej marże i oczywiście uwzględniał czas w jakim do tych zysków doszedłem
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@#!$%@?:
bo po pierwsze rocznych stop zwrotu nie liczy sie przez zwykle dzielenie przez ilosc lat,
a po drugie, wazniejsze, nie ponosisz wszystkich kosztow pierwszego dnia, wiec takie dzielenie jest błędne
  • Odpowiedz
@dupasmoka: pełna zgoda, ale w "dzieleniu na 5 lat" chyba nie chodziło żeby wziąć kasę /5 tylko zgodnie ze sztuką rozłożyć tą marże na 5 lat. Dzielenie to taki skrót myślowy chyba był. Przynajmniej ja to tak odebrałem.

Bez znaczenia, chodzi o to że uwzględnianie interwału dla danej inwestycji jest jak najbardziej zasadne.

Druga część też jestem świadomy, ale dla zobrazowania mechanizmu pominąłem, bo tu nie chodzi o ten konkretny
  • Odpowiedz
@grek_zorba: tak samo, jest to oczywiście prawda. Zyski z jednego lokalu też nie zawsze wchodzą w skład jednego roku, ale nie ma to znaczenia, bo nie chodzi o konkretne wyliczenia tylko pokazanie mechanizmu, a z niego wynika, że roczne sprawozdanie można o kant dupy potłuc. Przynajmniej na moje oko
  • Odpowiedz
@#!$%@?: nie jestem ekspertem ale eksperci zajmujący się giełdą na twitterze jak unfair value, Robert Ditrych i ktoś tam jeszcze wykazywali że właśnie dzielenie marży przez lata jest błędem, albo raczej manipulacją. Może ich spytaj a nie na wykopie głosisz mądrości.
  • Odpowiedz
@wredny_bombelek: on nigdy nie miał doczynienia z deweloperem, bo widać nie wie co to harmonogram budowy itp.

Spoiler
Deweloper może zarabiać na każdym etapie budowy, nie tylko po wybudowaniu mieszkań
  • Odpowiedz
@#!$%@?: no ale wlasnie tak dziela, w wywiadach i prasie.

Zobacz sobie w dane finansowe np. domdev https://inwestor.domd.pl/pl/podstawowe-dane-finansowe rok w rok maja marże brutto ~30%. Dlaczego w sprawozdaniu jej nie dziela na 5?

I argument, ze przeciez maja uruchomiona wiecej niz jedna budowe tez nie jest prawdziwny, bo gdyby uruchomili 100 budow to by mogli wykazac 600% marży brutto (30% / 5 * ilosc budów).

Wiec albo klamia ludziom w telewizji i
dupasmoka - @#!$%@?: no ale wlasnie tak dziela, w wywiadach i prasie.

Zobacz sobie w...

źródło: image

Pobierz
  • Odpowiedz
@Sisaxu: jako harmonogram zrozumiałem harmonogram płatności, a nie harmonogram budowy i na podstawie tego odpowiedziałem.

Jeżeli mówimy o harmonogramie budowy to już pisał wyżej chłop, że koszty się rozkładają w czasie, już się do tego odniosłem. Wszystko się chyba zgadza i nie ma błędów w logice
  • Odpowiedz
@#!$%@?: to podam Ci przykład - mój dev nie ogrodził jeszcze działki,a już ode mnie chcę 200 tys. na 1,5 roku przed oddaniem weźmie już 60%. Dlatego najprostsze i najbardziej prawdziwe jest traktowanie deweloperów jako takiej masy - mają wiele inwestycji, na różnych etapach, wszędzie są jakieś harmonogramy - jedna się kończy i jest największy wpływ $$, druga zaczyna i jest praktycznie tylko stratą bo robisz projekt+zakupujesz działkę więc marża jest dość
  • Odpowiedz
@dupasmoka: o ten screen dużo mówi. Mi chodziło o to, że jeden rok marzy 30% mógłby być po prostu dewiacją od średniej, która by wynikała ze wzmożonej sprzedaży w jednym roku i jednocześnie mniejszych kosztach w tym roku (bo były by one poniesione w latach wcześniejszych). Ale jeżeli od 5 lat co roku to jest 30% to nie ma o czymś takim mowy. Marża brutto faktycznie wynosi 30%

@grek_zorba
  • Odpowiedz
Dlaczego jest taka beka z marż podzielonych na 5 lat?


@#!$%@?: bo jak ktoś ma chociaż podstawowe pojęcie o rachunkowości to wie, że dzielenie marży na lata to farmazon.

Deweloper może sobie liczyć nawet marżę jednodniową, ale po to są standardy rachunkowości i okresy sprawozdawczości których się trzyma cały świat, żeby nie wymyślać koła na nowo xD
  • Odpowiedz