Wpis z mikrobloga

Rzadki różowy konik polny ( ͡° ͜ʖ ͡° )*:

W niektórych przypadkach u owadów, między innymi u szarańczaków, ujawnia się tak zwany erytryzm - jest to mutacja genetyczna podobna do albinizmu i dziedziczona recesywnie, powodująca nadprodukcję czerwonego pigmentu i niedostateczną produkcję czarnego, ciemnobrązowego i żółtego pigmentu.

Koniki polne dotknięte erytryzmem są różowe, co powoduje, że trudniej im się wtopić w otoczenie niż ich zielonkawym i brunatnym pobratymcom. Wyróżniając się, mają znacznie większą szansę na to, że zostaną dostrzeżone przez drapieżniki.

Różowe koniki polne są okazjonalnie obserwowane w różnych miejscach - można natknąć się na informację, że człowiek ma około 1% szansy na spotkanie takiego okazu w ciągu całego swojego życia, jednak nie jest to do końca prawdą. Niekiedy erytryzm ujawnia się u większej liczby osobników na danym terenie. Na przykład jakiś czas temu, w 2021 roku w okolicach stoku narciarskiego w Chodzieży, obserwowano większą liczbę różowych koników polnych.

#ciekawostki #zwierzeta #zwierzaczki #owady #przyroda #natura
Apaturia - Rzadki różowy konik polny ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚

W niektórych przypadkach u...

źródło: Erytryzm

Pobierz
  • 30
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@120_Dni_Sodomy: Zdjęcia nie są moje, to fotki poglądowe znalezione w necie. Nigdy dotąd nie udało mi się zobaczyć różowego konika polnego na żywo, a co dopiero upolować z aparatem ;)
  • Odpowiedz
Niekiedy erytryzm ujawnia się u większej liczby osobników na danym terenie.


@Apaturia: Domyślam się że większość różowych koników polnych nie dożywa reprodukcji, a jak już jakiemuś się uda to ta cecha jest dominująca.
  • Odpowiedz
  • 1
@krolik1337: Piękny okaz ()

@K-S- Erytryzm dziedziczy się podobno jak albinizm, czyli byłby raczej cechą recesywną. Jednak w przypadku owadów takich jak koniki polne lub pasikoniki rzeczywiście mógłby być cechą dominującą. Nie jestem pewna, czy zostało to dokładnie zbadane.
  • Odpowiedz