Wpis z mikrobloga

Mireczki, dlaczego nikt prawie o tym nie mówi na Polskim youtube oraz portalach technologicznych typu purepc ithadware, nibiezpiecznik, bezprawnik, komputer swiat, twojepc, benchmark pl?
Oraz unia europejska i regulatorzy krajowi do spraw ochrony danych i prywatności milczą?

W skrócie:
Firma microsoft chwali się tym że windows będzie nas śledził w każdym momencie i to jest taka super funkcja i powinniśmy się tylko cieszyć z tego, że windows będzie nas obserwować, zapamiętywać wszystko co robimy, np. robiąc zrzuty ekranu co kilka sekund.

Windows 11 wprowadzi nową fukcję Copilot+ RECALL - ZERO PRYWATNOŚCI.
Przecież to z punktu widzenia przeciętnego kowalskiego to Wirus, Trojan, Keylogger. To nie feature, tylko afera światowa.
Takiego poziomu nadzoru, szpiegowania to by nawet Orwell nie wymyślił.
Która, będzie dostępna (znając życie początkowo, aż się ludzie przyzwyczają) tylko dla nowych procesorów z dodatkowym procesorem NPU (Neural Processing Unit. To nowy rodzaj procesorów, które specjalizują się w obliczeniach AI) np. Nowe procesory od intela Lunar Lake, qualcomm snapdragon x elite, nowe procesory od amd, itp, ale widać juz w jakim to kierunku zmierza, gdy ludzie za kilka lat wymienią swoje laptopy oraz komputery na najnowsze.

Najbardziej przykre jest to ze wiele osób nawet nie zorientuje się ze to ma. Maja to gdzieś. Zasada power of defaults - czyli zjawisko, w którym większość ludzi korzysta z systemu tak, jak został im dany. Nie zmienia nawet tapety, czy skrótów na pasku zadań, to nie usuną tez Copilota, choćby mieli to na wyciągniecie reki. Microsoft bardzo dobrze zna to zjawisko i je wykorzystuje na maksa.

Osób świadomych tego problemu jest garstka. Biznesowi to będzie na rękę, bo dla nich to będzie kolejne narzędzie do monitorowania pracowników. A to tylko krok do nadużyć, które wiadomo gdzie zmierzają.
Oglądałem nieco o tym wczoraj i po raz pierwszy włos zjeżył mi się na głowie. Nie żartuje.

Można sobie to tłumaczyć na różne sposoby, ale tak naprawdę idzie o przejęcie naszej świadomości i wykorzystanie tego dla celów biznesowych wielkich korporacji tego świata. Tak dzisiaj działają Chiny, tam jest totalna inwigilacja i całkowita kontrola obywatela w wszystkich dziedzinach życia.

Wyklaruje jedna rzecz to, że mają ludzie to gdzieś to nie stwierdzenie, że są naiwni. Ja doskonale wiem, że to podstawowe psychologiczne zjawisko wygody. Mam tak z samochodem - ja nie wnikam w to, co jest w środku, czy jak to tam działa. Zwyczajnie wsiadam i jadę, bo cały mentalny wysiłek pompuje w rzeczy, na których lepiej się znam. Tak samo wiele ludzi ma z komputerami, traktują je mocno utylitarnie. Działa, robi co ma robić, wyłączam go i idę bawić się z dzieckiem.

Bardziej jestem oburzony tym, że Microsoft cynicznie wykorzystuje to zjawisko od lat żeby forsować swoje rzeczy. Jesteśmy na to podatni wszyscy.
Widocznie Microsoft chce wszystko o nas wiedzieć i trzeba uważać na co się zgadzacie przy ustawieniach.
Może nie nadejdzie z tego tytułu dzień Linuxa, ale wreszcie to uświadomi ludziom z czym mają do czynienia
Jak pójdzie tak dalej, to przeniosę się na linuksa, bo to co ostatnio Microsoft robi z windowsem 11...

Jest tu też jedna bardzo istotna sprawa. Kosztowna jak sądzę. Jeśli ta funkcja robi zrzuty ekranu na twardym dysku, to w przypadku dysków ssd jest padaka, wiadomo, że mają określoną ilość zapisów, znacznie mniejszą niż talerzowe.
Znaczyłoby to, że częściej będzie trzeba je wymieniać. Do tego, przy obecnej tendencji gdy np w laptopach partycja odzyskiwania systemu jest na ukrytej partycji dysku. Wniosek, szykuje się kupno Windowsa na zewnętrznym nośniku.

#windows #windows10 #windows11 #windows12 #microsoft #komputery #pcmasterrace #technologia #uniaeuropejska #amd #intel #snapdragonx #linux #linuks #oprogramowanie #programowanie
Pawci0o - Mireczki, dlaczego nikt prawie o tym nie mówi na Polskim youtube oraz porta...
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Pawci0o: Sam prawie windy nie używam, ale tego gówna nie zainstaluję również nikomu w rodzinie, gdy mnie poproszą. Wszędzie będę pakował, któregoś stabilniejszego Linuxa.
  • Odpowiedz
@Pawci0o: przecież były artykuły jak tylko ogłosili. Nawet już o tym gadałem u siebie w robocie i jeśli nie będzie można tego wyłączyć to firma bedzie musiała rozejrzeć się za alternatywą do windowsa.
  • Odpowiedz
to w przypadku dysków ssd jest padaka, wiadomo, że mają określoną ilość zapisów, znacznie mniejszą niż talerzowe.


@Pawci0o: ta, po zapisaniu 600-700 TB zaczną się psuć te gorsze. W teście z 2015 roku. Może teraz jest lepiej?

Zapisując jako screenshot 10 MB plik co minutę czyli 14 GB dziennie, dysk się zepsuje już za 35 tysięcy dni albo 95 lat. O ile dysk padnie nie po 700 TB ale po
  • Odpowiedz
@Pawci0o: chcącemu nie dzieje sie krzywda - nie ma przymusu używania Windowsa, a jezeli w pracy musisz używać to i tak powinieneś robić pracowe rzeczy bo firma i tak zapewne śledzi po swojemu. Masz alternatywę w postaci Linuxa - i nie, nie musisz robić nic z konsoli, wszystko działa, jedt intuicyjne i potrafi to obsłużyć nawet największy tuman - zainstaluj Ubuntu i zapomnij o Windowsie. Z czasem gierki też zmigrują
  • Odpowiedz
@Pawci0o: Recalla rzekomo można wyłączyć w usługach i rejestrze, choć ja w to wyłączenie nie wierzę. Od czasu do czasu podczas pisania tekstu, gdziekolwiek, mam lekkie opóźnienia pojedynczych literek. Na pewno nie jest to wina obciążenia komputera i windowsa, bo to jest nowy komputer ze świeżym W11 i problem występował od początku. To wygląd jakby pisany tekst był bezpośrednio synchronizowany z chmurą. A że Wi-Fi mi czasem szwankuje to i
  • Odpowiedz
@Pawci0o
Z punktu widzenia biznesu to wcale ne jest nic pozytywnego. Nie wiadomo co z tymi danymi będzie się działo - gdzie one finalnie trafia, jak i w jakim celu będą przetwarzane. Większą kontrola nad pracownikami nie wydaje mi się by kompensowała te zagrożenia.
  • Odpowiedz
@Pawci0o: a ludzie myśleli że AI nikogo nie zastąpi xD

Problemem od zawsze był brak danych do nauki a nie słaby model

Jak z 500 mln ludzi będzie regularnie używało windowsa 11 do różnych rzeczy w tym kodowania to będą mieli petabajty CZYSTYCH danych do nauki, te modele AI wtedy r---------ą system wszystko będą umieć

Mam więc nadzieje, że wtedy wszystkie, dosłownie wszystki firmy s-------ą na linuxa/maca jeśli chodzi o
  • Odpowiedz