Wpis z mikrobloga

czy ja dobrze licze i mieszkania na wynajem to największy Janusz-biznes ever, zwlaszcza jesli ktos bierze za gotówke?
Warszawa: średnia cena za metr z wykonczeniem 18k, mieszaknie 55metró to 990k + wyposażenie założe bezpiecznie 50k; czyli łacznie 990 + 50 = 1 040 00pln.
Średnio wynajem takiego mieszaknia to 3600pln (w tym wlasciciel sam musi oplacic czynsz zalozmy 1000 pln), czyli "zarabia" 2600
Podziele sobie cene mieszkania przez tą kwote i dostane liczbe miesecy za zwrot z samego wynajmu:
1 040 000/2 600 = 400
w 400 miesiecy wlascicel dostaje zwrot wartosci nieruchomosci z samego czynszu, 400 miesiecy to jest ponad 33 lata.
Czy ja coś źle policzyłem, czy ludzie naprawdę to robią?
Oczywiscie zostaje mu mieszaknie, ale mimo wszystko, jesli z tego 1 040 000 nic by nie kupował i pobierał 2 600 miesiecznie to mogłby tak robić połowe życia.
Ma kapitał milion i jak robak wyciaga z tego 2 600, a im wiecej takich mieszkan ma i kapitału w nich zamroznoego, tym te liczby robią sie smieszniejsze. Multimioner ktory na wynajmnie zarabia 7k, no beka.

alternatywnie, moglby trzymaać na koncie 1mln i czekać na obsuwe indexow na gieldach w okolice -20% wówczas wejsc all-in, jak myslicie czy taka obsuwa ma szans sie zrealizowac w perspektywie 33 lat? odpowiedz jest chyba oczywista. Pytanie tylko ile razy by tak zrobil i ile razy pomnozyl kapitał.
Po policzeniu tego, trudno mi po prostu zrozumieć że są ludzie ktorzy tak robią. Dziekuje za dzien kiedy zainteresowalem sie #gielda i nie jestem skazany na taki nieruchmosciowy "byznes"
Tylko nie piszcie mi o inflacji i cenie najmu, bo rownie dobrze za gotowke moglby brac obligi w czasie oczekiwania na "krach"

#nieruchomosci
 • 32
 • Odpowiedz
@kot__morderca Za gotówkę może tak. Ale jak ktoś brał kilka tanich kredytów to ratkę spłacali najemcy, a ty masz mieszkania na własność.

Kasyno giełdowe czy nawet obligacje są zbyt skomplikowane i nienamacalne dla wielbicieli betonu, których nikt nigdy nie uczył o finansach.
 • Odpowiedz
@kot__morderca Źródło analiza wsteczna? Skoro to takie proste i powtarzalne to niedługo chyba forbes top100? Zapominasz o emocjach, przy wartości mieszkania statycznemu Januszowi, wykopkowi nie wytrzyma się tak łatwo dalszych spadków jak przy wrzuconym 1k i wymądrzaniu się o łatwości rynku.
 • Odpowiedz
@IkdapS_: tylko dwa razy była mocna obsuwa przez ostatnie 10 lat, jesli zaloze ze zrobilbym na kazdej 100% czyli lacznie 200% to musiabym miec 250mln 10 lat temu zeby sie udało uzbierać milard. Fajna rozmowa ale żegnam.
 • Odpowiedz
@kot__morderca:

przy #!$%@? demografii i funduszach wjeżdzających w całe bloki i mogących se pozwolić na batchowe obniżanie ceny to betonowe złoto stanie się jeszcze mniej opłacalne, ciężkie czasy idą dla betonowych "inwestorów" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
 • Odpowiedz
@bulbulator12345: przejzalem bankiera i srednie ceny z olx. Ale dzięki, faktycznie 3600 nie jest standardem dla nowych.

nowe mieszkania od deweloperow maja zwykle gorsze lokalizacje, ale nawet jak przyjmiemy 4400 za wszystko nowke mieszkania w niezlej lokalizacji, to wciaz:
1 040 000/ 3400(bez czynszu adm) = 305 miesiecy = ponad 25 lat
i to wciaz liczac 18k za metr nowki, chcoazi obawiam sie ze nowka w lepszej lokalizacji kosztowałaby wiecej.
 • Odpowiedz
@kot__morderca: źle to policzyłeś. Raz że 50mkw w nowym bloku to 3600, ale nie wliczając czynszu i w miejscu gdzie metr nie kosztuje 18k, dwa że 80% tych mieszkań była kupowana jak jeszcze metr kosztował nie 18 a 7 czy 8 tysięcy i to w top lokalizacji. Trzy że były kupowane w tanim kredycie gdzie najem spłacał czynsz. I może sobie wykopek teoretyk znad komputera pisać co chce, ale Ci
 • Odpowiedz
@kot__morderca zaletą wynajmowania nieruchomości jest to, że każdy głupi je zrozumie. Ceny mieszkań tylko rosną, a najemcy płacą co miesiąc (chyba że to oszuści i trzeba zorganizować karków). Porównywanie stóp zwrotów z indeksami nie ma sensu dla większości inwestorów w nieruchomości.
 • Odpowiedz
@kot__morderca

alternatywnie, moglby trzymaać na koncie 1mln i czekać na obsuwe indexow na gieldach w okolice -20% wówczas wejsc all-in, jak myslicie czy taka obsuwa ma szans sie zrealizowac w perspektywie 33 lat?


Weź kredyt na 5 mln, inwestuj, zostań multimilionerem xD

Albo inwestuj na dźwigni i zostań bogatszy niż Elon xD
 • Odpowiedz
@kot__morderca ale do dźwigni już się nie odniosłeś. To jest narzędzie dla tych, którzy nie mają pieniędzy, ale myślą, że wiedzą jak obstawić na giełdzie.

Przez ostatnie 10 lat nie było zwały?
 • Odpowiedz