Wpis z mikrobloga

Mirki jak najlepiej podejść do budowy domu systemem gospodarczym (myślę ze niektóre z prac bylibyśmy w stanie zrobić sami). Na ten moment mamy odłożone 200tys i działkę i jesteśmy w stanie odkładać około 15tys miesięcznie. Szwagier mieszkajacy 200m obok jest na etapie SSZ wiec moglibyśmy pożyczyć od niego niektóre sprzęty. Lepiej startowac od razu z kredytem, czy budować z oszczędności, a później uruchomić kredyt? Do czasu budowy moglibyśmy mieszkać z rodzicami więc nie ponosimy kosztów wynajmu

Projekt domu
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-wisteriach-8-e-oze-mfae266ac8ecc4

#budowadomu #budujzwykopem #nieruchomosci #kredythipoteczny
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@JaTobieTyMi: trochę ciulaty ten projekt. Nie dość, że skosy to w lecie będziesz miał parówę na poddaszu. Spróbuj może jakiś parterowy? Nie dość, że łatwiej wybudować, to można zaoszczędzić na stropie lanym i kupić wiązary prefabrykowane. Taniej, szybciej, ale mniej stabilniej niż lany i poddasze raczej nieużytkowe. Parterówka wbrew pozorom ma więcej zalet niż wad.
  • Odpowiedz
@JaTobieTyMi: najlepiej nie robić samemu. Chyba, że Twoja stawka godzinowa jest niższa niż stawka ukraińca, który zrobi to za Ciebie. Ale wtedy nie polecam budowy, bo po prostu Cię nie stać.

Samemu najlepiej robić dopiero to, co można już robić pod dachem, w komforcie, np elektrykę. Grzebanie się w błocie w deszczu lepiej zlecić.
  • Odpowiedz
(myślę ze niektóre z prac bylibyśmy w stanie zrobić sami)


@JaTobieTyMi: Co przez to rozumiesz? Jakie prace? Bo w takim piętrowym domu to sam raczej nie ogarniesz stropu, zbrojenia i późniejszej więźby.
Poszukaj jakiejś parterówki którą mógłbyś spokojnie sam wymurować z Ytonga + zamówisz wiązary które Ci od razu zamontują.

Chyba, że Twoja stawka godzinowa jest niższa niż stawka ukraińca, który zrobi to za Ciebie. Ale wtedy nie polecam budowy, bo po prostu Cię
  • Odpowiedz
@JaTobieTyMi: a jak szybko się chcecie wybudować? Projekt już macie kupiony, zrobiona adaptacja i przyłącza? Czy goła działka i dopiero się przymierzacie?

Te kosztorysy archonu to są takie trochę naciągane w dół. Najlepiej znajdź grupę na fb z tym projektem i zapytaj ludzi ile ich to naprawdę wyszło. A potem załóż, że będzie drożej ;)

Co do kredytu to ja bym się chyba wstrzymała. Teraz kredyty są drogie, marże wysokie,
  • Odpowiedz
@JaTobieTyMi: Jeśli sie wam nie spieszy, to najpierw za gotówkę, a gdy poczujecie, że się kończą pieniądze, to wtedy uruchomicie sobie kredyt. Taka kasa jak chcecie odkładać, to bardzo dobra kwota. Ja budowałem tymi ręcami i odkładałem podobną kwotę i starczało mi na bieżąco aż do montażu pompy ciepła, później się trochę odkułem i zbrakło mi dopiero przy montażu mebli w kuchni. Później trochę zwolniłem z wykańczaniem i zacząłem korzystać
  • Odpowiedz
@JaTobieTyMi: zdecydowanie leć z oszczędności i bieżąco zarobionych pieniędzy.
Roboty możesz rozpocząć jak masz PnB lub prawidłowo złożone zgłoszenie. To determinuje możliwy moment rozpoczęcia prac. W pierwszej fazie budowy systemem gospodarczym kluczowe jest ile uda się zrobić do listopada, bo mniej więcej wtedy pogoda robi się kiepska, a dzień jest krótki.
Jak zaczniesz latem, to stan "0" spokojnie ogarniesz, jak zaczniesz od wiosny to także mury powinny być gotowe.
W
  • Odpowiedz
Ale co taki ukrainiec za najniższą krajową miałby sam robić?


@Zabi96: Murować na przykład. "xD" zdradza tylko Twoją ignorancję, sorry. Murarze z Ukrainy to duże źródło oszczędności, a robota jest ch*jowa i niewdzięczna, bo trzeba to robić pod gołym niebem, a łatwo wcale nie jest (fizycznie).
  • Odpowiedz
Lepiej startowac od razu z kredytem, czy budować z oszczędności, a później uruchomić kredyt?


@JaTobieTyMi: Zakładając, że oferty i dostępność kredytów, a także ceny materiałów budowlanych oraz usług budowlanych nie ulegną zmianie to korzystniej jest budować za środki własne, a na dalszym etapie finansować budowę kredytem. Moim zdaniem jest dość istotne, aby nie wykorzystać wszystkich własnych środków - mogą być pomocne w przypadku problemów z rozliczeniem kosztorysu lub zwiększeniem kosztów
  • Odpowiedz