Wpis z mikrobloga

W nawiązaniu do wczorajszej dyskusji tutaj o żłobkach i opiekunkach, teraz już chciałem poprosić o ogólną radę - kiedy dziecko powinno iść do żłobka, żeby było dla niego najlepiej?

Rozumiem, że większość osób uważa, że roczek to za mało i powinno być trochę dłużej z mamą (ja pozostaję w pracy).

Jak sobie radzicie w waszych związkach z tym, że po 12 miesiącach zostajecie "o jednej pensji"? Bo dalej, urlop opiekuńczy jest już bezpłatny.

Liczyłem na wsparcie nowego babcinego, ale z tego co wiem, w przypadku pozostania mamy w domu dostaniemy tylko 500 zł. Różowa dobrze zarabiała w pracy, więc brak drugiego wynagrodzenia i brak 80% z ZUS będzie odczuwalny...

Proszę o rady.

#rodzice #tata #tatacontent #ojcostwo #rodzicielstwo #dzieci #zlobek trochę #pieniadze #finanse

Kiedy bobson powinien iść do żłobka?

  • Pomiędzy 6 mc i roczkiem 8.5% (6)
  • Po ukończeniu roku 26.8% (19)
  • Pomiędzy rokiem i 1,5 roku 16.9% (12)
  • Pomiędzy 1,5 roku i 2 latkami 11.3% (8)
  • W wieku 2-3 lat 7.0% (5)
  • W ogóle, powinien iść dopiero do przedszkola (3,5) 29.6% (21)

Oddanych głosów: 71

  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@chud: Ogólnie temat rzeka. Są bobasy które sobie z tym lepiej radzą i są takie które nie radzą sobie z tym wcale. Generalnie jednak im później oddasz tym może być trudniej, bo będzie przyzwyczajone do siedzenia z mamą w domu.

Mamy oczywiście powiedzą odwrotnie.
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@Nieufam: no i właśnie, chodzi mi o taki złoty środek ( ͡° ͜ʖ ͡°) żeby było dobrze dla jego rozwoju, przyzwyczajał się do rozłąki, miał kontakt z innymi dziećmi i się rozwijał, ale jednocześnie był na tyle długo w domu, na ile to jest dobre dla niego
  • Odpowiedz
@chud: moj bobas poszedl do przedszkola dopiero kiedy mial 3 lata, i mam wrazenie, ze to byl dobry pomysl. Karmiony cyckiem tez byl do mniej wiecej trzeciego roku. Moim zdaniem zlym pomyslem jest oddawania dzieci do zlobka jak maja pol roku, to jest czas kiedy dziecko wciaz potzrebuje duzo matki! Jezeli chodzi o kase to oczywiscie dobrze jest miec jakas poduszke finansowa albo niech ojciec zarabia duzo (latwo powiedziec!). U
  • Odpowiedz
@chud: Nie ma złotego środka. Oddać bobasa można, nic złego mu się nie stanie. Ale u nas to nie przymus jak w niektórych krajach.
Jeśli ktoś ma możliwości trzymania dziecka dłużej to też dobrze.

Gorzej jak jedni oceniają drugich że są gorsi bo oddają a dziecko potrzebuje i takie tam. Prawdą jest jednak, że rodzice oddający roczniaka nie są złymi rodzicami, a bombel dobrze sobie poradzi.
  • Odpowiedz
@chud moja poszła jak skończyła rok. Jedyne co to wybrałam mały, prywatny żłobek gdzie jej grupa miała 10 dzieci i 2 stałe opiekunki, trzecia chodziła pomiędzy dwiema grupami :) I to mi się wydaje być najlepsza opcja. Adaptacja była długa, trwała w sumie miesiąc. Nie żałuje niczego, ja odżyłam jak mogłam wrócić do pracy. Nie wyobrażam sobie puszczenia dziecka na drugie urodziny - dzieci się już znają, opiekunki znają, a przecież
  • Odpowiedz
@chud: Jak Ci pasuje. Dla dziecka w tym wieku nie ma dużego znaczenia, chociaż lepiej chyba troche w żłobku niż samo w domu z jedną osoba 24h/7
  • Odpowiedz
@chud: u nas corka poszla na stale zlobka od 2 rz. Adaptacja trwala 2 miesiace (zaczelismy przed moim powrotem do pracy). Pochodzila do żłobka 8 mcy miesiecy i poszla do przedszkola (u nas przyjmuja od 2.5 roku). Od kiedy jest w placowkach zaczal sie maraton chorob i w pierwszym roku powrotu do pracy, nie było mnie lacznie jakies 3 miesiące, tyle siedziałam na opiece, do tego skracalam czas pracy za
  • Odpowiedz
@chud: U mnie 3 synów i każdy poszedł dzień po skończeniu roku. Aklimatyzowali się zawsze tydzień-dwa a później chodzili z chęcią. Gdybym miał wybierać idealny czas to bym powiedział, że tak trochę ponad rok, jak już dziecko dobrze chodzi i pozna trochę świata na 2 nogach bo mam wrażenie że wtedy przeobraża się z niemowlaka w pełne energii dziecko które potrzebuje dużo bodźców i nudzi się w domu. My zawsze
  • Odpowiedz
@chud: zależy od dziecka. Moje poszły jak miały 14 miesięcy i bez problemu poszło. Żłobek prywatny więc mało dzieciaków i czasami jak po nich przyjdę to do domu nie chcą iść. W żłobku mają duży ogród z fajnym placem zabaw i bardzo lubią tam chodzić.

Na początku się bałam bo ledwie chodzili ale 2/3 miesięce i już śmigają bez problemu.

Tak więc ja stawiam na żłobek jak już dziecko chodzi
  • Odpowiedz
W zależności jeszcze gdzie pracujecie to fajną opcją jest jak np jeden rodzic pracuje od 7 a drugi np od 9 i wtedy dziecko nie siedzi ponad 8h w żłobku ale dużo krócej.


@elena-mary: I pamiętajmy, że matki karmiące pracują na etacie 7h, więc można jeszcze bardziej ten czas dziecku skrócić.
  • Odpowiedz
@chud: każde dziecko jest inne..nasz synek jak .jak 1.5 roku poszedł i było ciężko. Jak skończył 2 lata to się poprawiło
  • Odpowiedz