Wpis z mikrobloga

WYGRANA! I to przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka – Polacy i Polki są nielegalnie inwigilowani
A zasady, na których przeprowadzana jest inwigilacja naruszają prawa człowieka.

Dzisiaj dostaliśmy to na papierze – ETPCZ zobowiązuje Polskę do:
1. wprowadzenia obowiązku informowania inwigilowanych,
2. wzmocnienie kontroli nad działaniami służb.

Liczymy nie tylko na wprowadzenie powiadomienia, ale przede wszystkim na utworzenie politycznie niezależnej instytucji kontrolującej na bieżąco pracę służb.

Informacja prasowa ze strony ETPCZ (wymagany angielski).
--
Od prawie dwóch lat oczy opinii publicznej skierowane są na nielegalne wykorzystywanie w Polsce oprogramowania Pegasus do inwigilowania osób publicznych.
Jednak inwigilacja to przede wszystkim te mniej spektakularne narzędzia, za to stosowane na ogromną skalę. W naszej skardze wskazujemy, że ich ofiarą może być każdy z nas.
Nasz sukces może uruchomić lawinę podobnych skarg od osób, których aktywność także wiąże się ze szczególnym narażeniem na inwigilację.
--
O skardze:

W 2017 i 2018 roku do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu wpłynęły skargi przeciwko Polsce. Skarżący, aktywistki i aktywista z Helsinkiej Fundacji Praw Człowieka (dr Dominika Bychawska-Siniarska, Barbara Grabowska-Moroz), Fundacji Panoptykon (Wojciech Klicki, Katarzyna Szymielewicz) oraz adwokat, mec. Mikołaj Pietrzak, zwrócili w niej uwagę na to, że polskie służby działają poza kontrolą.

Stanowisko skarżących poparli m.in. przedstawiciele specjalnego sprawozdawcy ONZ, przedstawiciele Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich i European Criminal Bar Association.
Skarżących reprezentuje adw. Małgorzata Mączka-Pacholak z kancelarii Pietrzak Sidor & Wspolnicy.

#prawo #polska #informacje #ciekawostki #sluzbyspecjalne

UWAGA!!Wołam użytkowników, którzy zaplusowali wpis z wołaniem. Jeśli chcesz widzieć, co wrzucamy, zaobserwuj profil:

panoptykon - WYGRANA! I to przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka – Polacy i Pol...

źródło: panoptykon_fb_posty-13

Pobierz
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

1. wprowadzenia obowiązku informowania inwigilowanych,

Poprzedni rząd nadużywał w stopniu ekstremalnym i masowym możliwości inwigilowania ludzi, ale ten zapis zupełnie niweczy sens nadzoru nad przestępcami, czyi tam gdzie inwigilacja ma solidną podstawę.

Dzień dobry panie Artusze "Ściero" Ścierski, informujemy że sąd zatwierdził monitorowanie pana działań w życiu codziennym i przestępczym.
  • Odpowiedz
Poprzedni rząd nadużywał w stopniu ekstremalnym i masowym możliwości inwigilowania ludzi, ale ten zapis zupełnie niweczy sens nadzoru nad przestępcami, czyi tam gdzie inwigilacja ma solidną podstawę.


@CherryJerry: Z tego co pamiętam, założenia są nieco inne niż to się może na podstawie wpisu wydawać. Chodzi o to, że jeśli jesteś inwigilowany, sprawa zostaje np. umorzona lub okazuje się, że Ciebie nie dotyczy - wtedy służby powinny Cię poinformować o tym
  • Odpowiedz
  • 5
@CherryJerry: tak, napisaliśmy mocno skrótowo. Chodzi o informowanie po zakończeniu czynności - zawsze postulowaliśmy właśnie o to - a nie w czasie rozpoczęcia kontroli.
Aktualnie tylko osoby, którym postawiono zarzuty dowiadują się o tym, że były inwigilowane. A jest to tylko kilkanaście procent wszystkich spraw. W 2022 r. Policja stosowała podsłuchy 9 781 razy, a tylko w 13% spraw (1 308 przypadków) uzyskano dowody do procesu karnego. Pozostałe sprawy zostały
  • Odpowiedz
@panoptykon Serio? Nie potrafiliście zadowalająco dowieźć kwestii parkometrów istotnej jako sprawy obywatelskiej a świętujecie walkę z inwigilacją służb w niestabilnym otoczeniu geopolitycznym.
W przyszłym roku uważniej przyjrzę się gdzie posyłam 1%
  • Odpowiedz
  • 0
@user_no_4: w sensie, chcesz, żeby polskie służby (działające na terytorium kraju) nie musiały informować i być nadzorowane, bo w Polsce działają też służby innych państw?

Z naszego punktu widzenia wygląda to zupełnie inaczej: służby, które mają możliwość inwigilacji zyskują na tych zmianach. Społeczeństwo powinno czuć, że jest jak najbardziej zabezpieczone przed nadużyciami i musi ufać, że służby wykonują dobrą i potrzebną pracę (bo tak przecież jest).

Iluzoryczna kontrola prowadzi do nadużyć, nadużycia prowadzą do np. marnowania pieniędzy, których później nie ma na ważne potrzeby
  • Odpowiedz