Wpis z mikrobloga

Ostatnio bardzo mnie ciekawi przypadek #krakow ,ktory m.in. w #gospodarka #nieruchomosci zaliczyl pewnie jeden z najwiekszych wzrostow, jesli nie najwieksze w #polska .
Nigdy nie mieszkałem na poważnie w Krakowie. Jako turysta nie wystawiający nosa poza centrum to przyjemne miasto, oferta lotnicza jest wysoka, wiele wydarzeń też jest organizowanych w Krakowie, ale mam wątpliwości, czy wytrzymałbym tam jako mieszkaniec. Wiele naczytałem i nasłuchałem się o wadach miasta: prezydencie, smogu, korkach, nieciekawych dzielnicach, cenach, sraczce związanej z wszędobylskimi turystami i wynajmem krótkoterminowym - w sumie problemy jak prawie każdego z Top5.
A jednak to Kraków najbardziej odjechał z cenami rdr po i podczas bk2%, picrel pokazuje że ze średnią płacą również. Statystyki na kolejne x lat wskazują najwyzsze utrzymanie demograficzne też w Krakowie i okolicach.
Co sprawiło, że Kraków tak się rozwinął, a nie rozwinęły się tak inne miasta? Turystyka turystyką, to jest tylko część rynku, nie stali mieszkańcy.
Co sprawiło, że w Krakowie poszła największa pompa mieszkaniowa? Dlaczego akurat tam na tle innych miast Top5?
Jakie czynniki sprawiły, że ludzie znacznie bardziej preferują mieszkanie w Krakowie na tle innych Top5? W czym wygrywa?
chlebtostowypszenny - Ostatnio bardzo mnie ciekawi przypadek #krakow ,ktory m.in. w #...

źródło: 1.mapa%20zarobk%C3%B3w

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@chlebtostowypszenny we wszystkim, to najlepsze miasto w Polsce ( ͡° ʖ̯ ͡°)

A poważnie to myślę, że dzięki korpo mega dużo it i mocne finanse w ssc i bpo. Trochę się to zaczyna odmieniać bo dużo firm zwalnia. Dużo uczelni i ciągnie tu masę ludzi, rodzice kupują mieszkania dzieciom.
  • Odpowiedz
@chlebtostowypszenny: olej wszystkie odpowiedzi powyżej, najważniejszy powód przez który w Krakowie tak ceny lecą w kosmos to problem z działkami pod budowę - jest ich mało bo Kraków jest ograniczony ogromną hutą, parkiem krajobrazowym i górami. Na dodatek wiele działek zostało w rękach prywatnych po wojnie przez małe zniszczenia.
Jak była ogólnokrajowa pompa to w Krk ceny działek najszybciej poszybowały sprawiając że budowało się za mało i za wolno
  • Odpowiedz
Co sprawiło, że w Krakowie poszła największa pompa mieszkaniowa? Dlaczego akurat tam na tle innych miast Top5?

Jakie czynniki sprawiły, że ludzie znacznie bardziej preferują mieszkanie w Krakowie na tle innych Top5? W czym wygrywa?


@chlebtostowypszenny: mało buduje się tam mieszkań. Ogólnie wszędzie się w miarę buduje sporo ale nie w Krakowie. Dodatkowo ostatnio ogrom CV dostaję od ludzi z Krakowa do pracy zdalnej w IT do Warszawy. Także musi
  • Odpowiedz
@kokos24: @bulbulator12345 @BobrowieckiHuop @Yuri_Yslin
to był mój pierwszy bet, że trzeba patrzeć na korpo/IT
inne statystyki z 2023 pokazują największy przypływ powierzchni biurowej w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, dopiero później w stolicy
dokładanie biurowców można tam jakoś skorelować z napływem kapitału i ludzi do miasta
Kraków - rozumiem, Katowice - nadrabiają, ale Warszawa zostaje w tyle? co do Wrocławia mam ambiwalentne uczucia, bo można było jeszcze niedawno stawiać
  • Odpowiedz
@chlebtostowypszenny: Kraków wyciąga "talenty" z okolicy jak całe TOP5, a że w swojej strefie wpływów ma gęsto zaludnione małopolskie, śląskie i podkarpackie to ma lepsze proporcje przyjezdnych "talentów" do lokalsów.
  • Odpowiedz
@dzem_z_rzodkiewki: @acpiorundc
O tym też myślałem, też się doczytywałem, że czeka się bardzo długo na pozwolenia, a do tego spora część gruntów w obszarze administracyjnym Krakowa nie nadaje się aktualnie do zabudowy, więc podaż jest zmniejszona względem innych miast
I może byłoby to najbliższe powodom, dla którym ceny odjechały, ale mam wrażenie, że nie wyjaśnia to całej sytuacji
  • Odpowiedz
@chlebtostowypszenny: duże i bardzo dobre uczelnie, które ściągają młodych. Ci młodzi stanowią potem narybek dla korpo. Czyli - najpierw masz młodych, potem dopiero korpo, które ich zatrudniają (stąd Kraków to polską stolicą bpo/ssc). Ci młodzi potem kupują mieszkania, a że jest problem z podąża... To masz skutki jakie widać.
  • Odpowiedz
@worot: @Sabarolus
z tym bpo/ssc to nie wiedziałem nawet, że aż w takiej skali - dzięki za uświadomienie
dokopałem się do takiego rankingu dla bpo/ssc, jest to o czym mówicie - dostępność puli talentów/wysoko wykwalifikowanej kadry
Warszawa ogólnie przoduje (i to nic dziwnego), ale da się odnieść wrażenie, że Wrocław wydawał się lepszym pretendentem niż Kraków, a jednak coś po drodze pykło i teraz bardziej o Krakowie mówi się
chlebtostowypszenny - @worot: @Sabarolus 
z tym bpo/ssc to nie wiedziałem nawet, że a...

źródło: danezdupy

Pobierz
  • Odpowiedz
@chlebtostowypszenny: Kraków ma zarówno lepsze uczelnie jak również Małopolska i Podkarpacie lepiej stoją demograficznie jak martwy przedgórze sudeckie. Mnie to w ogóle nie dziwi. Powiem więcej - Kraków będzie tylko powiększał dystans do Wrocławia.
  • Odpowiedz
@chlebtostowypszenny: wiesz co, z bardzo prostej grafiki wyciągnąłeś jakieś dalekie wnioski. Już z samej różnicy w zarobkach w województwach (a małopolskie jest jednym z mniejszych) prawie 10k do 9k widać że dużo dobrze zarabiających pracowników z Warszawy mieszka w obwarzanku. Miejscowości takie jak Konstancin, Józefosław, Milanówek, Podkowa Leśna to bardzo prestiżowe lokalizacje w których metr działki potrafi kosztować i tysiąc zł a masz jeszcze pełno innych miasteczek i wsi gdzie
  • Odpowiedz
@chlebtostowypszenny: bo Kraków to zajebiste miasto. tu jest wszystko, czego możesz chcieć, ale bez wiecznego biegu i ASAPu jak w Warszawie. dwa lotniska relatywnie blisko (Balice + Pyrzowice), rzut beretem góry, Słowacja i Czechy, mnóstwo roboty (korpo), muzea, turyści, piękne krajobrazy i polska, niezniszczona wojną architektura.
  • Odpowiedz
ale Warszawa zostaje w tyle?


@chlebtostowypszenny: 1 rok miałeś Warszawe poza 1 miejscem i juz kwękasz o jakimś zostawaniu w tyle. Inwestycje mają swoje cykle trwania. Budowa kolejnego 150-200 metrowego wieżowcatrwa dłużej niż sranie 5-10 piętrowymi budyneczkami.
  • Odpowiedz