Wpis z mikrobloga

Mam pytanie do fizyków.
Jest sobie basen ogrodowy, to taki nadziemny basen stelażowy rozstawiany o pojemności 18 m3.
Pompa filtrująca i jednocześnie cyrkulacyjna powinna chodzić około 12h dziennie.
Wiadomo, że w dzień (słońce) woda się ogrzewa i też wiadomo, że w nocy otoczenie jest chłodniejsze.

Przechodzę do pytania:
Czy pompę lepiej puszczać nocą czy za dnia, zakładając, że zależy mi na jak cieplejszej wodzie?

Na mój rozum, aby mieć cieplejsza wodę, to tą wodę powinno się mielić za dnia, bo mielenie woda w nocy, według mnie, tylko wspomaga proces oddawania ciepła z wody (w założenia ciepłej) do otaczającego chłodnego otoczenia nocnego.

Proszę o podpowiedzi i korekcję, jeśli się mylę :)

#pytanie #fizyka #termodynamika #fizykaplynow #pytaniedoeksperta #basen
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Adaslaw: Pompa przez 12h dziennie to wpindu, musisz mieć jakąś o słabej mocy albo przesadzasz z czasem, toż to się włącza tylko do oczyszczania wody, albo dogrzewania jeśli podepniesz np. jakiś panel solarny czy cokolwiek innego.

Odnośnie "mielenia" w nocy to też mi się tak wydaje, im więcej ruchu w rurach i na powierzchni jak jest chłodniej tym gorzej, u mnie jest trochę inna sprawa bo mam jeszcze panele solarne
  • Odpowiedz