Wpis z mikrobloga

Siemka, od jakiegoś czasu rozkminiam nad tematem zarządzania ruchu w sieci i "lagami". Za kilka tygodni najprawdopodobniej będę miał światłowód, a moim głównym routerem jest dość mocny model z oprogramowaniem OpenWRT. Zastanawia mnie jednak jak odpowiednio zarządzić na nim ruch tak, aby żaden z użytkowników nie doświadczał "lagów" (też wysokiego pingu) w np. grach komputerowych przez sieć. Zastanawiam się czy jest jakiś mechanizm/skrypt/funkcja, która tak deleguje ruchem na zewnątrz, aby nie dopuścić do granicy całkowitego "zapchania" łącza, co skutkuje wysokim pingiem i długim czasem dostępu do sieci.
Przykładowo: jedna osoba gra w jakąś grę np. CS, LoL (przykład), a druga w tym czasie pobiera duże ilości danych i u osoby pierwszej ping podnosi się do granicy 300 ms lub więcej. Chciałbym, aby skrypt/funkcja w tym czasie błyskawicznie zareagowała i "ograniczyła" poniekąd ruch danej sieci do np. 90%, co spowoduje, że zostanie np. 10% ruchu na "swobodny" przepływ pakietów bez pingu. Lub być może dany skrypt/mechanizm/funkcja ograniczy dane urządzenie z tak wysokim użyciem łącza nie wpływając na innych użytkowników?
Chodzi mi głównie o funkcję, która nie dopuszczałaby do momentu, aby ping na jakimkolwiek urządzeniu był wysoki wraz z możliwością pełnego użycia łącza (może być i te 90% łącza) przez innych użytkowników.
Czy ktoś może zna taki mechanizm/funkcję/skrypt? Bardzo mi zależy na takim delegowaniu łącza w domu. Słyszałem o SQM i innych lub skryptach piece of cake, ale czy to jest to? A może istnieje lepsze rozwiązanie lub ten SQM jest dobry?

#openwrt #router #routery #sieci #siecikomputerowe #administracja #programowanie #informatyka #komputery #it #ddwrt #przedsiebiorstwa #gaming #pcmasterrace #grykomputerowe #orange #play #swiatlowody #swiatlowod
 • 13
 • Odpowiedz
@MisiekD: Co robisz z openwrt skoro zadajesz takie pytania? Brack ci podstawowej wiedzy? Zastanawiales sie kiedys jak dziala ruch w internecie co dopiero do gier? Mozesz probowac ograniczac jakies sciaganie plikow, torrentow tylko pozniej beda ci sie aktualizacje gier dluzej sciagac.
Najlatwiej miec zapas pasma.
 • Odpowiedz
via Android
 • 0
@krzywy_kanister Ale ja wiek jak to mniej więcej działa. OpenWRT używam od wielu lat i zostaję z nim. Lubię mieć kontrolę nad wszystkim i dodatkowe możliwości.
Natomiast co do skryptu to szukam pomysłu. Mam skrypt z nftables, ale jest "sztywny" na konkretne IP i prędkości, a ja wolałbym coś bardziej autonomicznego, bardziej inteligentnego. Tyb bardziej, że możliwe, iż czasem światłowód będę miał 600Mbps, a czas może i spadnie do 300Mbps.
 • Odpowiedz
via Android
 • 0
@krzywy_kanister No dlatego właśnie pytam tutaj jak to ktoś ma rozwiązane i jakie są różne techniki. Mam swój skrypt NFTables, ale mnie to nie zadowala i dlatego pytam czy jest coś lepszego, bardziej autonomocznego itd. Po to właśnie pytam.
Będę testował jeszcze SQM, ale może istnieje jeszcze coś lepszego, coś bardziej intwligentnego, szybszego, profesjonalnego.
 • Odpowiedz
@MisiekD: Jest coś takiego co się nazywa kolejkowanie ruchu z ang. Queues. Dzięki temu możesz sobie dowolnie ruch sieciowy kolejkować oraz organiczać wysycenie łącza. Pod Mikrotikiem robisz to sobie z palca kilkoma kliknięciami bo tam masz wszystko dostępne z palca. Pod OpenWRT musisz cały ruch przerzucić przez HTB i przepuścić przez mechanizm TC (Traffic Control). nftables nie do tego służy. Niestety OpenWRT nie ma prostego narzędzia do tworzenia kolejek - wszystko
 • Odpowiedz
 • 0
@brokenik: Kurde... No słyszałem o Mikrotiku, ale nie wierzyłem, że aż takie funkcje ma. Teraz sprawdziłem i rzeczywiście kombajn, a ponadto te funkcje są w GUI...

Natomiast z tego co czytam to SQM działa właśnie w oparciu o tc. Być może SQM to jest to czego szukam i wszystko będzie śmigać.
 • Odpowiedz
@MisiekD: Proponuję zrobić tak - wypróbować SQM i sprawdzić. Jak będziesz nie zadowolony to zastanów się nad Mikrotikiem. Ceny są raczej dupy nie urywające a możliwości ogromne.
 • Odpowiedz
@MisiekD: przecież dokładnie takie funkcje ma (a przynajmniej już od dawien dawna miał) Openwrt z nakładką graficzną Gargoyle i to w GUI do wyklikania. Nazywa się to QoS=Quality of Service. Ustawiasz w niej na stałe prędkość maxymalną uploadu, downloadu i ustalasz uprzywilejowane klasy portów (np dla gier albo wideorozmów). Cała reszta czyli pobieranie dużych plików czy torrentów wpada na samo dno kolejki priorytetów. Nawet domyślnie bez żadnej dodatkowej konfiguracji system działa
pyzdek - @MisiekD: przecież dokładnie takie funkcje ma (a przynajmniej już od dawien ...

źródło: Qos1

Pobierz
 • Odpowiedz
No wlasnie czyli nadal nie zastanawiasz sie nad tym. Pomysl sobie ile bys potrzebowal czasu zeby miec aktualna liste IP czy domen roznych gier a ustawiania tego do jednej uslugi typu teams czy zoom.


@krzywy_kanister: wystarczy lista portów...
 • Odpowiedz
via Android
 • 0
@pyzdek Tak, ja o Gargoyle słyszałem. O QoS też, jednak nie sądzę, że będę miał stałą prędkość internetu. Raczej jak się sąsiedzi włączą to z tego co słyszałem, mogą być skoki prędkości.
Myślę, że SQM może rozwiązać sprawę. Ponadto, SQM brzmi jak taki bardziej inteligentny QoS i dostosowuje prędkość łącza do zmiennych prędkości.
 • Odpowiedz
@krzywy_kanister: odwrotnie geniuszu: uzupełnić te porty które są od grania. Straszliwie ciężka praca, zajmuje jakieś 2 minuty. Masz rację, lepiej zapłacić 70zł więcej za neta miesięcznie.

Zawsze miałeś taki dobry łeb do interesów? xD
 • Odpowiedz