Wpis z mikrobloga

Dziś mi tu jeden wykopek błysnął, że na prowincji to domy będą za darmo, a w miastach to już nie. I oczywiście przykład słynnych włoskich domów na totoalnych zadupiach za 1 euro.

No spoko, dla wszystkich to jest w miarę logiczne, ale czemu sytuacja analogiczna nie może być logiczna jakby się z tym rozumiwaniem przesunąć kawałek dalej?

Jeśli wyludnienie postępuje na poziomie aż powiatu (bo już mi się nie chce z wami "gadac" o rosnących miastach wojewódzkich co jest bzdura) to dlaczego w owym powiecie nie ma być mieszkan za 1 zł? Co stoi na przeszkodzie poza ludzka mentalnością, która prędzej czy później zostanie złamana (patrz domy po 1 euro)?

Jeśli w danym mieście powiatowym było u szczytu ludności gdzieś ok roku 1995 - 100 jednostek ludzi, teraz powiedzmy jest 90 jednostek, a za 20 lat będzie 70 jednostek, to znaczy ze pewna część zasobu - nieustannie się powiększająca czesc zasobu, będzie niesprzedawalna.

NIGDY NIE ZNJADZIE SIE NA NIA KUPIEC, NIDGY!

Bo ani ludzie tam mieszkajacy nie będą zainteresowani bo ich populacja się kurczy więc samo dziedziczenie rozwiąże problem, ani nikt z zewnątrz nie przyjdzie i tego nie kupo bo po co?

Oczywiście jakieś drobne ruchy będą, ktoś sprzeda ktoś kupić, ktoś będzie chciał zmienić na lepsze, coś się będzie działo bo wynika to ze statystyki, ale nie zmienia całego obrazu - Jeśli towaru jest wiecje niż kupocw, a kupców na dodatek ubywa - to znaczy że towar staję się bezwartościowy. Być może dopiero cena w okolicach kilku pensji warszawiaka sprawi, że ktoś sir jakimś domem na podlasu zainteresuje żeby sobie tam na weekend pojechać odpocząć i w tej runie spędzić te kilka nocy ;)

Wiec "problem" darmowych mieszkan dotyczy całej Polski poza głównymi aglomeracjami, gdzieś proces nastąpi szybciej, gdzieś wolniej, ale nie ominie 80% nieruchomości gdzie wciąż będzie mieszkać większość Polaków. I tutaj powstanie pytanie- a kto w takim układzie odkupić od midla te kawalerki po 36.000zl/m w 2030 w Łodzi, jeśli 30km dalej ich wartość będzie 10x mniejsza? A za następne 20 lat i 20km dalej będą za darmo i miasto będzie się prosić żeby ktoś w nim zamieszkał? Ktoś odpowie: praca. No tylko Jeśli idziemy w kierunku przemysłu 4.0 człowiek 2.0 AI autonomicznych pojazdów, dochodu gwaratownego, 3 dniowego tygodnia pracy itp itd- to czy ta łódź rzeczywiście będzie na tyle cenna? Jak dla mnie dość ryzykowna i dyskusyjna teza - ale to samo tyczy wszystkich miast, łącznie z waw. Bo im drożej tym większa pokusa żeby znaleźć alternatywę a wszystkie X.0 pchają nas w tym kierunku.

#nieruchomosci

mieszkan > gospodarstw domowych

 • cena w górę bo beton w gore 33.3% (12)
 • cena double w beton to inwestycja 11.1% (4)
 • cena const bo beton to min. nie tanieje 16.7% (6)
 • cena w dol bo jak inaczej? 22.2% (8)
 • nie dość że w dol to dąży do zera. 16.7% (6)

Oddanych głosów: 36

 • 15
 • Odpowiedz
NIGDY NIE ZNJADZIE SIE NA NIA KUPIEC, NIDGY!


@del855: Dalej można wykupywać te mieszkania, ot choćby po to, by drogo wynajmować, kontrolując sytuację na rynku. Ilość kupców się zmniejsza, jasne, ale nie uwzględniasz tego, że sytuacja może iść w kierunku, gdzie jedna osoba ma 100 mieszkań, a 99 dalej nie stać na własne.
 • Odpowiedz
@del855: To się już dzieje. Tylko że ludzie nie chcą mieszkać w małych miejscowościach do tego stopnia, że masz całkiem OK mieszkania za 4k/metr - i nikt tego nie bierze. Choćby w Wałbrzychu - dawne miasto wojewódzkie z pełną infrastrukturą. Oczywiście nie dotyczy przedmieść/satelit TOP5. Wygląda na to, że perspektywa awansu społecznego jest wszystkim.
 • Odpowiedz
@del855: Będzie jak we włoszech, domy będą w coraz gorszym stanie technicznym, na końcu już nawet nikt nie będzie tego dziedziczył, przejmowac będzie gmina, która nie będzie miała kasy na utrzymanie co bedzie powodować dalszą dewastacje. Nikt tego nawet za 1zł nie kupi.
 • Odpowiedz
via Android
 • 0
@wstanczyk

Takie rozumowanie to może w Warszawie, ale nie na prowincji. Już teraz prowonicja po 1. Fazie wyludnienie powinna taniec, ale na skutek ogólnego hypu na beton - fantazja dopisuje, ale już niedługo. Jeśli znasz jakieś namaclane przykłady skupowania to dla znać gdzie to się odbywa ;) plus oczywiście powstaje pytanie komu to wynająć? Bo nawet jeśli lokalnie hakiem cudem dojdzie do takiej sytuacji, bo w powiecie obok już nie więc mając
 • Odpowiedz
via Android
 • 0
@WielkiPowrut88

To na głębokiej prowincji to jest konsensu - ale co np. Że starymi miastami wojewódzkimi? No do top6 to.im daleko, a tylko tam jest w teorie szansa że coś się uchowa. No też poleca, a przecież mieszka w nich tylko trochę mniej niż w top5. To jest clue - czy w takiej Częstochowie doczekamy niebawem mieszkan po 1zl?
 • Odpowiedz
co np. Że starymi miastami wojewódzkimi? No do top6 to.im daleko, a tylko tam jest w teorie szansa że coś się uchowa. No też poleca, a przecież mieszka w nich tylko trochę mniej niż w top5. To jest clue - czy w takiej Częstochowie doczekamy niebawem mieszkan po 1zl?


@del855: Połowa jak nie więcej takiego np. Wałbrzycha, który się tu już pojawił w dyskusji, to jest do wyburzenia na wczoraj. Ciężko
 • Odpowiedz
 • 0
Połowa jak nie więcej takiego np. Wałbrzycha, który się tu już pojawił w dyskusji, to jest do wyburzenia na wczoraj. Ciężko powiedzieć co będzie za 30-40 lat ale trudno też oczekiwac ze poniemieckie kamienice (które już są w kiepskim stanie) będą stały kolejne 100-150 lat. Zasób bedzie się kurczył, a nowych raczej nie będa budowac bo kto kupi?


zostaw ten walbrzychu juz, wg mnie to dosc specyficzna sytuacja - niby taki bart
 • Odpowiedz
@del855: Wałbrzych po prostu dobrze znam, zresztą jak nazywasz go opuszczonym miastem górniczym to uświadamiasz mi że ty za to nie znasz go wcale. Ale ten casus będzie czekał inne miasta. Po prostu budynki nie są wieczne, spora część tkanki miejskiej pochodzi jeszcze z początków XXw. albo i wczesniej, jak nie uwali tego naturalny rozpad, to uwalą je regulacje unijne dot zero emisyjności. NIe o każdy kawałek starego betonu WKZ też
 • Odpowiedz
 • 0
Wałbrzych po prostu dobrze znam, zresztą jak nazywasz go opuszczonym miastem górniczym to uświadamiasz mi że ty za to nie znasz go wcale


a skad ta doskonala diagnoza? No i widzisz - nawet bycie "na miejscu" nie sprawia ze cos wiesz lepiej LUB zwyczajnie nie zmiania to punktu widzenia osoby, ktora tez zna temat. Ale oki, skoro twierdzisz ze wlabrzych nie jest upadlym miastem gorniczym - to na jakiej pdostawie snuejsz ta
 • Odpowiedz
@del855: Znam pewne małe miasto w bloku wschodnim (~15k ludzi), z którego pochodzi część mojej rodziny, gdzie praktycznie co drugi dom / co trzecie mieszkanie stoi puste. Odziedziczone przez pokolenie które wyjechało do wojewódzkiego, obecnie 40-60 latkowie teraz, trzymają i dadzą 'dzieciom w spadku' no i 'bo rośnie'.

Część domów już teraz nadaje się do rozbiórki, za 10-20 lat zostanie wjechać spychaczem.
 • Odpowiedz
 • 0
Odziedziczone przez pokolenie które wyjechało do wojewódzkiego, obecnie 40-60 latkowie teraz, trzymają i dadzą 'dzieciom w spadku' no i 'bo rośnie'.


rosnac to rosnie sila rozpedu i hype, ale tego co jest w aglomeracjach a nie powiecie - jesli to nie jest powiat piaseczysnki - to to juz tylko fantacje

trzymac sobie moga, nie zmiania to faktu ze nigdy nikomu tego nie sprzedadza.


Część domów już teraz nadaje się do rozbiórki, za
 • Odpowiedz
@del855: Ja tam mógłbym się przenieść z powiatowego Polski pólnocno-wschodniej do Wałbrzycha jakby mieszkania były po 1 PLN. Tam przynajmniej są jacyś inwestorzy zagraniczni, bo nie grozi rosyjski ostrzał artyleryjski. Blisko w góry i do Czech, jest dostęp do kolei i dróg szybkiego ruchu. Zdecydowanie lepsze miejsce niż jakiś osrany Kętrzyn albo inne Grajewo na #!$%@? bez pracy, dróg szybkiego ruchu, atrakcji turystycznych i bezpieczeństwa militarnego.
 • Odpowiedz
@del855: To są stare domy, nieocieplone, opalane piecami, w dużej mierze z przed wojny. Widzę jak moja rodzina próbuje remontować 'nasz' i jest to kompletnie bezcelowe.

W okolicy jedna rozbiórka była w zeszłym roku, w tym szykuje się kolejna. Właściciel odpowiada za szkody wyrządzone na terenie pustostanu; przychodzą mandaty za nieodśnieżony chodnik, za drzewo które spadło na linię energetyczną, włamania i libacje meneli w środku. Dodatkowo, część zabudowy gospodarczej to samowolka
 • Odpowiedz
via Android
 • 1
@PfefferWerfer

I to nastąpi na szeroką skalę- koncentracja na poziomie gmin i powiatów, ale walka które miasta będą żyć a które zostaną zapomniane to będzie jak walka o ogień:) ogólnie dla ludzi korzystne bo takie przeprowadzki powinn być na pół darmo, miasta będą rywalizować o ściąganie podatników, dzięki czemu uda się zachować jako taki stan infry.

A ci co nie przyciągną nowych obywateli No to będzie problem... I nie mam pojęcia jak
 • Odpowiedz
via Android
 • 0
@Reevo

Polska ma akurat stosunkowo nowy zasób mieszkaniowy, znacznie młodszy niż na zachodzie, np taka wawa - 95% to swiezynki nie starsze niż 1945 ;)

Ogólnie w Polsce 90% zasobu ma mniej niż 100 lat więc No nie jest źle a to że on często stoi tak jak był postawiony x lat temu to trochę inny temat, ale dowodzi tylko temu że Polacy to tka naprawdę biedaki - pp prostu nie stać
 • Odpowiedz