Wpis z mikrobloga

@SzycheU: głupie powiedzenie, ale wynika z błędu w tłumaczeniu z łaciny; De mortuis aut bene aut nihil, gdzie "bene" przetłumaczono jako "dobrze", ale może byc tłumaczone jako "prawdziwie". Ergo; O zmarłych mówi się prawdę, albo nic
  • Odpowiedz
nie mierz innych swoją miarą" - sugeruje jakieś silenie się na obiektywizm. Zawsze mierzy się innych swoich miarą a nasze osądy zawsze są subiektywne


@LebronAntetokounmpo: to nie chodzi o obiektywizm, tylko o porównywanie do samego siebie.
Np. 20 lat temu wychodziłem z założenia że niemożliwym jest aby ludzie byli na tyle głupi by przejmowali się takimi pierdołami jak określanie swoich zaimków albo czy trans baba może brać udział w igrzyskach.
  • Odpowiedz
Jak wyjątek może potwierdzać regułę?


@Maly_Jasio: to proste: Jeżeli masz wyjątek pozwalający na darmowe parkowanie w godzinach 18:00-5:00, to ten wyjątek potwierdza, że reguła jest płacenie za miejsce parkingowe w pozostałych godzinach. Jakby nie było reguły że miejsce parkingowe jest płatne, to nie trzeba by było robić wyjątku że w tych godzinach jest darmowe.
  • Odpowiedz
@Maly_Jasio: Kiedyś miałem to zdanie na zajęciach z logiki.
wyjątek zaprzecza regule.
Istnienie wyjątku, potwierdza istnienie reguły.- a to już zdanie prawdziwe
  • Odpowiedz
@Maly_Jasio: "Potwierdzać" możę być obecnie również tożsame z "udowadniać".
Nawet w słowniku PWN masz "stwierdzić lub poświadczyć prawdziwość, wiarygodność albo istnienie czegoś".
To, że Ty nie słyszysz tego często używanego nie oznacza, że tak nie jest i nie jest to powszechnie używane.
Jako przykład można np podać potwierdzenie przelewu, które jest odpowiednikiem dowodu wpłaty. Obie formy są w ciągłym użyciu i dowód=potwierdzenie w tym kontekście.
  • Odpowiedz
@masz_fajne_donice: @Maly_Jasio

Po naszemu powinno być "wyjątek potwierdza ISTNIENIE reguły" i wtedy ma to pierwotny sens.
No a teraz potocznie mamy że zaprzeczenie tezy jest jej potwierdzeniem - fuck logic

Dodam jeszcze "Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki" - gdzie znowu mamy inny sens u nas. W oryginale chodzi o to że rzeka płynie, zmienia się i nigdy nie jest taka sama.
  • Odpowiedz
@Piesa:

stwierdzić lub poświadczyć prawdziwość


Słownik nie jest wyrocznią. Widzę wyraźną różnicę między Potwierdzać a Udowadniać. Moim zdaniem potwierdzenie to jest stwierdzenie prawdziwości, ale nie udowodnienie prawdziwości. Udowodnić jest mocniejsze. Dowód to zawsze fakt, potwierdzenie może być faktem, ale moze być też opinią.
  • Odpowiedz
@masz_fajne_donice: znowu wątek dla idiotów nie rozumiejących podstawowych polskich powiedzeń? Tylko winny się tłumaczy nie znaczy że jak się tłumaczysz to jesteś winny tylko jak ktoś od razu ma wytłumaczenie i wymówki na swoje zachowanie to często doskonale wie że #!$%@?ł bo inaczej by nie szukał racjonalizacji swoich działań.

@Maly_Jasio wyjątek potwierdza regułę znaczy że jeżeli jest reguła to musi być możliwość wymyślenia błędnego czy absurdalnego wyjątku. Inaczej to
  • Odpowiedz